Národné kanoistické a veslárske centrum bude stáť 20 miliónov

Projekt Národného centra pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie na Slovensku dostáva po 30 rokoch reálnejšiu podobu. V lokalite Zemník-Jarovce neďaleko Bratislavy už 30 rokov stojí vodná plocha, ktorá čaká na dobudovanie infraštruktúry, aby sa mohla zmeniť na špičkový areál vodných športov s medzinárodnou pôsobnosťou. Vzhľadom na podpis zmluvy medzi Slovenským zväzom rýchlostnej kanoistiky a Vodohospodárskou výstavbou o prenajatí pozemkov na 50 rokov sa obnovila nádej, že sa tak naozaj stane.

SITA, ds;mj | 06.05.2014 20:47:50

"Boli to dva roky rokovaní, ktoré napokon priniesli žiadaný výsledok. Vysoko si ceníme postoj ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý sa o našu problematiku od začiatku zaujímal. Sme radi, že môžeme začať s realizáciou projektu, na ktorého konci bude konečne regulárny kanál pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie s medzinárodnými parametrami a s potenciálom na významné svetové podujatia," povedal generálny sekretár a manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Boris Bergendi.

Kanoisti a veslári sú momentálne v štádiu prípravy územných rozhodnutí a schvaľovania stavebných povolení. Zväzoví funkcionári odhadujú, že do troch rokov by sa na Zemníku mohlo začať stavať. Prostriedky na to potrebné odhadujú v konečnom rozsahu na 20 miliónov eur a mali by byť kumulované z viacerých zdrojov. "Financie neočakávame iba od štátu, ale vzhľadom na to, že táto oblasť je veľmi atraktívna aj ako oddychová zóna pre obyvateľov Bratislavy, veríme, že nebude núdza o investora," dodal Bergendi. V územnom pláne už existujú presne vymedzené state o tom, čo všetko sa bude musieť na Zemníku vybudovať. "Musíme tam najprv dotiahnuť elektrinu a plyn. Čo sa týka infraštruktúry, potrebné je postaviť cieľovú vežu, cieľové zariadenie a neskôr tribúny aj samotné lodenice," uviedol prezident SZRK Robert Petriska.

Pripomenul tiež, že v budúcnosti plánujú využiť areál vo viacerých smeroch. Kanoisti ho nechcú uzavrieť len pre svoj šport, ale chcú, aby sa tam dali realizovať aj voľnočasové aktivity pre verejnosť. "Myslíme aj na cyklistov, korčuliarov, možno aj triatlonistov a diaľkových plavcov. Lodenice mali vždy blízko k ľuďom a tvorili akúsi symbiózu s rekreačnou zónou mesta," doplnil Petriska.

Športový riaditeľ SZRK Filip Petrla je optimista v súvislosti s tým, kedy sa zamýšľaný kanoistický a veslársky areál na Zemníku zmení aj na dejisko vážnych medzinárodných podujatí typu Svetového pohára či majstrovstiev sveta. "Mohlo by sa tak stať už o päť rokov. Navyše zväzu to ušetrí nemalé financie, pokiaľ už nebudeme musieť s reprezentantmi cestovať na kvalifikačné či testovacie preteky do Rakúska či českých Račíc. My však na tomto projekte Národného centra nechceme len ušetriť. Chceme byť na ňom predovšetkým ziskoví. Budúcnosť ukáže, či sa nám to podarí," povedal Petrla.

Diskusia k článku:

Anonym

výsledky M-SR-DT Nováky

http://www.kanoe.sk/preteky/2014/secform/ktm03/index.html

Anonym

Hadam si chcel nejaky a nie niaky link :-) Je to jednoduche - klikni si na lavom stlpci riadok "Preteky na Slovensku" a zobrazi sa ti komplet info o preteku, tam si klikni na prislusnu ikonku a kukaj ... Caw

Anonym

poradite mi niaky link na výsledky M - SR

Anonym

Cez víkend do Novák na majstrovstvá Slovenska na dlhých tratiach

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2566

Anonym

Skôr ako elektrika a plyn je dôležitejšia cesta, komunikácia a najdôležitejšie je vybudovať hrádzu aby celý areál nezaplavovalo. Ak má niekto fotky ako to vlani vyzeralo počas záplav, mohol by ich uverejniť. Dialnica D4 by mala byť čo najjužnejšie lebo na štarte 1000, pretekári nebudú nič pčuť.

Anonym

http://sport.sme.sk/c/7194447/z-reprezentacie-pre-alkohol-a-vandalizmus-vylucili-sest-vodnych-slalomarov.html

Anonym

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA NA FACEBOOKU

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152087328892951.1073741883.282762802950&type=1

Anonym

Prezentácia Národného centra pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie - projekt Zemník

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2563

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.