Najúspešnejšie športy sa tiež chcú podieľať na tvorbe zákona

Zástupcovia najúspešnejších slovenských zväzov, ktorých športovci získali 90 percent všetkých olympijských medailí pre SR, sa chcú podieľať na tvorbe nového zákona o športe. Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode, Slovenský strelecký zväz, Slovenský zväz biatlonu a Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky oslovili všetky individuálne športy v olympijskom programe pre spojenie do záujmovej skupiny, ktorá chce vstúpiť do procesu prípravy novej právnej normy. Nový zákon o športe by mal byť kľúčovým dokumentom nastavujúcim kompetenčne štruktúry celého športu, jeho základné vzťahy či financovanie. Iniciatíva najúspešnejších olympijských zväzov vznikla s ambíciou, aby sa s právnou novelou stotožnilo celé športové spektrum.

SITA, pp;mj | 10.04.2015 21:01:34

"S úctou k našim kolegom z najväčších športových zväzov, ktorí podľa vlastných prepočtov zastupujú takmer 90 percent organizovaných športovcov na Slovensku, hovoríme, že aj my sme radi, že sa príprava nového Zákona o športe uskutočňuje zdola, teda od športovcov samotných. Stotožňujeme sa so všetkými základnými atribútmi nového zákona vrátane transparentnosti a otvorenosti," uvádza sa v stanovisku zo štvrtkového spoločného stretnutia zástupcov zväzov, ktoré majú vzhľadom na vysokú úspešnosť pri reprezentácii krajiny podľa vyjadrenia morálne právo i povinnosť vstúpiť do procesu prípravy dôležitej športovej normy.

"Veľmi si vážime, že expertná skupina právnikov, ktorá tento zákon pripravuje, sa našim krokom potešila. Dôkazom je naše stretnutie naplánované už na pondelok 13. apríla 2015, na ktorom sa aj my oboznámime so základnými tézami pri tvorbe zákona. Na ňom sa aj my budeme snažiť zadefinovať oblasti, v ktorých by sme s prípravou zákona mohli pomôcť. Sme veľmi radi, že našu iniciatívu schvaľujú aj zástupcovia našich elitných športovcov a ich tréneri, ako aj naši tréneri mládeže. Pripravovaný zákon sa totiž dotýka aj ich činnosti. Bolo by teda prirodzené, keby spoločne s našimi návrhmi odzneli aj priame, konkrétne návrhy ľudí, ktorých vyvážené podmienky na činnosť musia byť vrcholom nášho snaženia," skonštatoval generálny manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richard Galovič.

"Myslím si, že je dôležité, aby vrcholoví športovci, ktorých sa pripravovaný zákon o športe týka, mali možnosť vyjadriť sa, ako bude v konečnej podobe vyzerať. Oceňujeme, že sme boli prizvaní na rokovania, a osobne verím, že sa k tomu čo najviac z nás postaví zodpovedne," povedala Danka Barteková, bronzová medailistka z olympijských hier v Londýne v skeete.

"Zákon by mal myslieť aj na procesy pri budovaní špeciálnej športovej infraštruktúry, aby sme aj my mali kde vychovávať mladých športovcov a ďalších olympijských medailistov v individuálnych športoch," skonštatoval Miloslav Benca, prezident Slovenského streleckého zväzu.

"Som presvedčený, že aj my si zaslúžime byť pri tvorbe nového zákona o športe, ktorý je taký potrebný. Sme pripravení priložiť ruku k dielu," poznamenal prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák. "Je nevyhnutné, aby nový zákon presne vymedzil postavenie a úlohy rezortných športových stredísk vrátane ich vzťahov so všetkými športovými zväzmi," dodal prezident Slovenského zväzu biatlonu Ján Hyža. "Zákon by mal byť vyvážený a prioritne by sa mal venovať športu a jeho potrebám. Musí byť realizovateľný vo všetkých športových subjektoch," uviedol Zdenko Kríž, predseda Slovenského stolnotenisového zväzu.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Najúspešnejšie športy sa tiež chcú podieľať na tvorbe zákona“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.