Najlepšími armádnymi športovcami SR Gelle, Jung a Halčin

Najlepšími armádnymi športovcami Slovenskej republiky za rok 2011 sa stali v olympijských športoch rýchlostný kanoista Peter Gelle, v neolympijských vodný motorista Marián Jung a medzi juniormi vodný slalomár Martin Halčin. Výsledky ankety Najlepší športovec Ministerstva obrany Slovenskej republiky za rok 2011 slávnostne vyhlásili v utorok v Banskej Bystrici.

SITA, rk | 20.12.2011 20:35:58

Peter Gelle má za sebou mimoriadne úspešnú sezónu. Rýchlostný kanoista Dukly Trenčín bol doteraz vždy akoby v tieni komárňanského štvorkajaka či ženského dvojkajaka s posádkou Ivana Kmeťová - Martina Kohlová. Tí totiž pravidelne vozili medaily z "veľkých" podujatí, zatiaľ čo dnes už 27-ročný rodák z Nových Zámkov zbieral jeden titul za druhým "iba" na domácej vode. Celkovo však má vo svojej zbierke už dvadsaťštyri zlatých medailí z M-SR.

Na medzinárodnej scéne šokoval prvýkrát až vlani, keď na majstrovstvách sveta v poľskej Poznani získal senzačné striebro na neolympijskej trati K1 na 500 m. Bola to iba druhá medaila zo svetového šampionátu pre slovenského kajakára - singlistu v ére štátnej samostatnosti. O tú prvú sa ešte v roku 1993 v Kodani zaslúžil Attila Szabó v pretekoch na 10 000 m.

V tomto roku od začiatku potvrdzoval, že na tejto trati patrí k najlepším na svete. Na májových troch kolách Svetového pohára si vypádloval medailový komplet - striebro v Poznani, bronz v českých Račiciach a na záver zlato v nemeckom Duisburgu. Až potom si prvýkrát sadol do spoločnej lode so skúseným Erikom Vlčekom. Po niekoľkých spoločných tréningoch získali v polovici júna na majstrovstvách Európy v srbskej metropole Belehrad v K2 na 500 m strieborné medaily.

To ich zrejme definitívne naštartovalo k spolupráci a o dva mesiace na majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede už na olympijskom kilometri postavili do pozoru celý zvyšok sveta, keď všetkých súperov nechali "hrať" len o striebro a bronz. Zaslúžili sa tak o najlepší výsledok slovenskej rýchlostnej kanoistiky v tomto roku a už od augusta sa tešia na budúcoročné Hry XXX. olympiády v Londýne.

"Mňa lákala myšlienka skúsiť to spolu s niekým v posádke už dlhšie, ale výkonnostne som zatiaľ na to nemal. Vlani a na začiatku tohto roka sa to zlomilo. Dosiahol som v singli cenné úspechy a zrejme to rozhodlo, že to Erik so mnou skúsil. Najťažšie obdobie som mal pred majstrovstvami sveta v Szegede. Vtedy som bol trochu v strese, ale tréner Radovan Šimočko je skvelý a dokázal ma vynikajúco upokojiť. Nie, necítime sa byť spolu s Erikom olympijskými favoritmi. Práve tento fakt by nám mohol pomôcť dosiahnuť dobrý výsledok," zhodnotil uplynulý rok Peter Gelle.

V šestke najlepších slovenských armádnych športovcov v olympijských športoch boli bez určenia poradia (v abecednom poradí) biatlonistka Anastasia Kuzminová, džudista Milan Randl, vodný slalomár Alexander Slafkovský, vzpierač Richard Tkáč a atlétka Dana Velďáková.

V neolympijských športoch si anketovú palmu víťazstva odniesol Marián Jung. Vodný motorista sa stal v tomto roku majstrom sveta vo formule 500 a striebro si vybojoval na svetovom šampionáte v triede O-700. Titul bral až po záverečných pretekoch šesťdielneho seriálu v talianskej Viverone, kde zdolal svojho najväčšieho konkurenta Maďara Attilu Havasa a v celkovej klasifikácii ho preskočil o jediný bod. Bol to už jeho druhý najjagavejší kov z MS tejto kategórie v kariére, prvý získal v roku 2009. Na majstrovstvách Európy si takisto vybojoval zlato a striebro, len si spomenuté dve kategórie vymenil - zlato bral v O-700 a striebro vo formule 500.

Elitnú šesticu v neolympijských športoch doplnili (opäť bez určenia poradia podľa abecedy) karatista Klaudio Farmadín, kulturisti Štefan Havlík a Igor Kočiš, vodní zjazdári Matúš Kunhart s Petrom Šoškom a kulturistka Jana Purdjaková.

Za najlepšieho juniora vyhlásili vodného slalomára Martina Halčina. Dvadsaťročný pretekár liptovskomikulášskej Dukly potvrdil svoj talent už v predchádzajúcich rokoch, keď sa stal majstrom sveta i Európy v najsilnejšie obsadzovanej kategórii kajakárov. Tento rok už bol jednotkou v slovenskej seniorskej reprezentácii K1. Na majstrovstvách Európy v Seu d´Urgell sa senzačne dostal až do finále a v ňom obsadil výborné ôsme miesto. Rovnaká pozícia mu patrila aj vo finálových pretekoch seriálu Svetového pohára v Prahe. Na majstrovstvách Európy pretekárov do 23 rokov siahal na medailu. Tá mu nakoniec ušla o niekoľko stotín sekundy a skončil štvrtý. Nebyť jeho kiksu v semifinále K1 na majstrovstvách sveta v Čunove, mohla byť jeho bilancia ešte úspešnejšia. V každom prípade chce v máji budúceho roka zabojovať o svoju účasť na olympiáde v Londýne.

Ďalšími ocenenými juniormi boli vodný slalomár Patrik Gajarský, vodný zjazdár Patrik Kraus, atlétka Katarína Strmeňová, džudista Filip Štancel a rýchlostný kanoista Šimon Žďársky.

V Banskej Bystrici ocenili aj trio najúspešnejších trénerov pôsobiacich v Dukle. Boli nimi tréner atlétky Dany Velďákovej Radoslav Dubovský, tréner džudistu Milana Randla Marek Matuszek a kormidelník rýchlostného kanoistu Petra Gelleho Radovan Šimočko.

Armádni športovci v tomto roku získali na vrcholných podujatiach celkovo 31 medailí s bilanciou 13 zlatých, 5 strieborných a 13 bronzových medailí.

Výsledky ankety:

OLYMPIJSKÉ ŠPORTY:

Víťaz: Peter Gelle - rýchlostná kanoistika; ďalší ocenení bez určenia poradia (podľa abecedy): Anastasia Kuzminová - biatlon, Milan Randl - džudo, Alexander Slafkovský - vodný slalom, Richard Tkáč - vzpieranie, Dana Velďáková - atletika

NEOLYMPIJSKÉ ŠPORTY:

Víťaz: Marián Jung - vodný motorizmus; ďalší ocenení bez určenia poradia (podľa abecedy): Klaudio Farmadín - karate, Štefan Havlík - kulturistika, Igor Kočiš - kulturistika, Matúš Kunhart, Peter Šoška - vodný slalom, Jana Purdjaková - kulturistika

JUNIORI:

Víťaz: Martin Halčin - vodný slalom; ďalší ocenení bez určenia poradia (podľa abecedy): Patrik Gajarský - vodný slalom, Patrik Kraus - vodný zjazd, Katarína Strmeňová - atletika, Filip Štancel - džudo, Šimon Žďársky - rýchlostná kanoistika

TRÉNERI:

bez určenia poradia (podľa abecedy): Radoslav Dubovský - atletika, Marek Matuszek - džudo, Radovan Šimočko - rýchlostná kanoistika