Na ME do Milána aj Erbanová, tréner Blaho jej verí.

Otestovať kvalitu vlastnej zimnej prípravy na náročný olympijský rok, nadviazať na úspechy z minulých rokov a zmapovať úroveň športovej formy tradičných zahraničných rivalov. To sú hlavné ciele, s ktorými členovia slovenskej výpravy odletia v utorok večer do Milána, kde v dňoch 15. - 18. mája budú majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike. Ako predvoj 28-člennej slovenskej výpravy kanoistov a kajakárov už v pondelok popoludní odcestoval do dejiska ME 2008 reprezentačný tréner Pavel Blaho, ktorý tradične vezie do Milána príves s loďami.

SZRK, sz, mj | 13.05.2008 09:49:03

"Majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike v Miláne sú zároveň dodatkovou kvalifikáciou o postup na OH 2008 v Pekingu. Tým je povedané všetko. Športovci, ktorí sa zatiaľ nenominovali na olympiádu, budú mať jednu z posledných možností dostať sa do Pekingu. Preto čakáme tvrdé boje o medaily vo všetkých disciplínach," povedal Blaho na margo blížiaceho sa šampionátu starého kontinentu.

Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky (SZRK) do Milána nominoval najpočetnejšiu výpravu športovcov v histórii. Je v nej trinásť kajakárov, tri kajakárky a traja kanoisti. Jedinou zmenou oproti pôvodnej nominácii je účasť Marcely Erbanovej, ktorú SZRK nominoval až dodatočne.

Tréner Blaho nomináciu piatej kajakárky z OH 2004 v Aténach obhajoval tým, že aj keď aktuálne nepodáva výkony na úrovni Kohlovej a Kmeťovej, Erbanová je pretekárka, ktorá sa vie na významnom medzinárodnom podujatí vybičovať k maximálnemu výkonu. "Marcela má problémy so štítnou žľazou. Preto u nej ťažko presne odhadnúť, čo dokáže v pretekoch urobiť. Aj pred Aténami boli najväčšie pochybnosti okolo účasti Erbanovej a nakoniec urobila výborné 5. miesto," pripomenul Blaho.

"Hovoril som s lekárom-špecialistom a ten mi povedal, že ona sa na pretekoch vie vybiť na doraz ako baterka. Preto ju do Milána berieme. Verím, že sa opäť vypne k obdivuhodnému výkonu. Že o olympiádu ešte zo všetkých síl zabojuje," dodal tréner reprezentácie Blaho.

Podľa Blaha ťažko tesne pred pretekmi hovoriť o ambíciách Slovákov na ME, lebo v prvom rade treba povedať, že európsky šampionát v Miláne je prvým významným podujatím v tomto olympijskom roku. "Medailové umiestnenia v oboch disciplínach už tradične očakávame od bratov Michala a Richarda Riszdorferovcov, Erika Vlčeka a Juraja Tarra v štvorkajaku. U Ivany Kmeťovej a Martiny Kohlovej predpokladáme potvrdenie toho, že patria do európskej špičky v K2 žien nie iba na 200 m, ale aj na 500 metrov," zdôraznil reprezentačný tréner.

Podľa neho ťažkú úlohu v Miláne bude mať najmä Marián Ostrčil, ktorý sa v ťažkých singlových disciplínach bude snažiť nadviazať na minuloročné výsledky. "V jeho prípade je situácia o to zložitejšia, že maďarskí kolegovia po skúsenostiach z minulých šampionátov už nechcú, aby s nimi trénoval. Budeme musieť niečo s tým robiť, lebo v kanoe je to predovšetkým o možnosti kvalitného tréningu. Už sme podnikli nejaké kroky aj na poli našej športovej diplomacie," vysvetlil kouč slovenského výberu.

Na otázku, kto by mohol v Miláne rozšíriť menoslov rýchlostných kanoistov - účastníkov OH 2008, Blaho odvetil, že v súčasnosti okrem už nominovanej sedmičky nevidí žiadneho ďalšieho adepta. "Systém boja o voľné karty do Pekingu je komplikovaný. Konkurencia je mimoriadne silná. Každý rok prichádzajú noví, mladší - a najmä menej psychicky opotrebovaní športovci. Najväčšie šance sú však v K1 mužov a v C1 na 500 m i 1000 m a v K1 žien na 500 m, kde sú v hre štyri, resp. 5 voľných miesteniek. Naopak, vo všetkých deblových disciplínach sú už iba po dve voľné miesta. Ak sa niekto z našich cez toto husté nominačné sito dostane, bol by to zázrak, v ktorý ja v tejto chvíli už neverím," dodal dlhoročný tréner slovenských rýchlostných kanoistov.

(foto: Vladimír Dornňák)

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Na ME do Milána aj Erbanová, tréner Blaho jej verí.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
KP veslári, Zemník, Bratislava (uzavretá trať)
13.04.2024
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.