Na ME do Brandenburgu... - OSPRAVEDLNENIE A OPRAVA

Redaktor športovej redakcie SITA Zdeno Suchý ako autor článku "RÝCHL. KANOISTIKA: Na ME do Brandenburgu 15 Slovákov", ktorý v športovom servise SITA vyšiel v pondelok 15. júna o 14:12 h a potom aj o 20:09, sa týmto ospravedlňuje generálnemu sekretárovi Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Borisovi Bergendimu za nepresnú citáciu telefonického rozhovoru v danom článku.

SITA, zs;rt | 18.06.2009 02:03:51

V prvom citáte v prepise vypadli slová, ktoré uvádzame veľkými písmenami:

"Kombinovaná posádka zložená z mladíkov z Dukly Trenčín a ŠKP Bratislava bola na štarte ÚDAJNE mimo štartovacie zariadenie, ktoré zaisťuje regulárnosť štartu, ČO SOM NEVIDEL, ALEBO SA KOMÁRŇANOM ZASEKLO ŠTARTOVACIE ZARIADENIE... ...Prehrali o PÄŤ (v pôvodnom texte bolo slovko "pár“) centimetrov, ... ALE DRUHÁ JAZDA NEBOLA JEDNOZNAČNÁ A KOMÁRŇANIA JU VYHRALI TIEŽ TESNE - MOŽNO O DESAŤ CENTIMETROV.“

Autor vo vlastnom (!) komentári k pretekom singlkanoistov nikoho pri tom necitujúc uviedol: "V kanoe hrá vo veternom počasí úlohu smer, z ktorého fúka vietor. Praváci a ľaváci nemajú rovnaké podmienky. No a Mariánovi Ostrčilovi fúkalo ´naopak´."

Boris Bergendi však v rozhovore s autorom článku uviedol: "Ľaváci, teda aj Marián Ostrčil, mali nevýhodu, ale prvé štyri lode, ktoré mali výkonnosť na medailové umiestnenie, boli tiež ľaváci a mali teda rovnaké podmienky.“

Autor sa za chyby a nepresnosti ospravedlňuje. Športová redakcia SITA uvádza nové opravené a doplnené znenie celej správy:

ZVOLEN 15. júna (SITA) - V nedeľu až do neskorej noci trvala búrlivá a mimoriadne emocionálna debata predsedníctva Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) o nominácii na blížiace sa majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike, ktoré sa majú uskutočniť od 24. do 28. júna v nemeckom Brandenburgu. Na pretekoch Zvolenská tisícka na Môťovskej priehrade neďaleko Zvolena, ktoré boli nominačnými pre účasť na spomínanom šampionáte, totiž ešte v piatok došlo ku kontroverznej situácii v pretekoch K4 mužov na 200 m. "Kombinovaná posádka zložená z mladíkov z Dukly Trenčín a ŠKP Bratislava bola na štarte údajne mimo štartovacie zariadenie, ktoré zaisťuje regulárnosť štartu, čo som nevidel, alebo sa Komárňanom zaseklo štartovacie zariadenie. Vtom zaznel zvukový signál, ale obe posádky - spomínaná kombinovaná i komárňanská so súrodencami Riszdorferovcami, Vlčekom a Tarrom, boli presvedčené, že štartér to vráti. Trvalo niekoľko sekúnd, kým pretekári pochopili, že signál na zastavenie pretekov nezaznie. Skôr sa spamätali mládežníci, favorizovaní Komárňania ich začali naháňať, ale na takej krátkej trati nemali šancu. Prehrali o päť centimetrov,“ vysvetľoval kurióznu situáciu generálny sekretár SZRK Boris Bergendi. Nasledovala séria protestov, nakoniec jury rozhodla opakovať preteky. "Druhá jazda nebola jednoznačná a Komárňania ju vyhrali tiež tesne, možno o desať centimetrov,“ uviedol Boris Bergendi (rozdiel v cieli bol 125 tisícin sekundy - pozn. autor).

Pri schvaľovaní nominácie v nedeľu sa však kontroverzný moment opäť dostal na stôl. Podľa rozhodnutia SZRK si totiž víťazi jednotlivých kategórií zaistia účasť na majstrovstvách Európy, a tak sa viedla dlhá debata, kto vlastne má na prvom vrchole sezóny reprezentovať Slovensko. Nakoniec ostali v platnosti výsledky opakovanej jazdy a v Brandenburgu bude štartovať kvarteto z Komárna.

Víkendové preteky čiastočne ovplyvnil aj silný vietor na hranici regulárnosti. Aj to bol jeden z dôvodov neúspechu kanoistu Mariána Ostrčila v pretekoch na 1000 aj 500 m. Vicemajster sveta na kilometrovej trati z Duisburgu 2007 a účastník minuloročnej olympiády v Pekingu skončil na 1000 m druhý a na polovičnej trati tretí a prvý vrchol sezóny bude bez neho. V kanoe hrá vo veternom počasí úlohu smer, z ktorého fúka vietor. Praváci a ľaváci nemajú rovnaké podmienky. No a na Môťovskej priehrade ľavákom, teda aj Mariánovi Ostrčilovi, fúkalo "naopak“. Pretekári na prvých štyroch miestach však boli ľaváci, všetci teda mali rovnaké podmienky.

"Podľa nominačných kritérií stanovených ešte pred sezónou mali mať pretekári v singlových disciplínach, ktorí budú štartovať na majstrovstvách Európy, možnosť vybojovať si účasť na majstrovstvách sveta umiestnením na kontinentálnom šampionáte do štrnásteho miesta. V C1 sme to sprísnili na ôsme miesto. Do Brandenburgu teda Marián Ostrčil nepocestuje, je prvým náhradníkom, ale ak nominovaní pretekári skončia horšie ako na spomenutom ôsmom mieste, budú o účasť na augustových majstrovstvách sveta v kanadskom Dartmouthe bojovať v dodatkovej kvalifikácii,“ dodal B. Bergendi.

Na ME pocestuje na základe schválenej nominácie 15 slovenských reprezentantov - 11 kajakárov, dvaja kanoisti a dve kajakárky.

Nominácia SR na ME v rýchlostnej kanoistike (Brandenburg/Nem. 24. - 28. júna):

Kajakári:

K1 muži na 1000 m: Gabriel Jakubík

K2 muži na 1000 m: Róbert Erban, Andrej Wiebauer

K4 muži na 1000 m: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr

K1muži na 500 m: Gabriel Jakubík

K2 muži na 500 m: Peter Gelle, Tomáš Martinek

K1 muži na 200 m: Peter Gelle

K2 muži na 200 m: Erik Noskovič, Pavol Maťaš

K4 muži na 200 m: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr

K1 štafeta: Erik Noskovič, Pavol Maťaš, Peter Gelle, Tomáš Martinek

Kanoisti:

C1 na 1000 m: Matej Rusnák

C1 na 500 m: Ľubomír Hagara

C1 na 200 m: Ľubomír Hagara

Náhradník: Marián Ostrčil

Kajakárky:

K2 ženy na 500 m: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová

K2 ženy na 200 m: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová

Náhradníčka: Simona Šamková

Diskusia k článku:

Anonym

uz len taka drobnost, je pravda, ze lavakom fukalo, ale ked niekomu fukalo "naopak" tak to boli pravaci. Ked fuka z lavej strany ako fukalo vo zvolene tak je to pre lavaka lepsie ako pre pravaka a samozrejme naopak.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.