Na 26. VZ SOV podpísali prihlášku SR na OH do Atén.

26. valné zhromaždenie SOV v Bratislave - súhrn z rokovania.

SITA, bg, zs, www.olympic.sk | 27.11.2003 17:42:47

Predseda Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár v stredu na 26. valnom zhromaždení SOV slávnostne podpísal prihlášku SR na Hry XXVIII. olympiády do Atén 2004. "Prvý raz v histórii sa na valnom zhromaždení SOV zúčastňuje aj hlava štátu, prítomnosť prezidenta Rudolfa Schustera na VZ je pre nás obrovská česť," vyzdvihol prítomnosť prezidenta SR Rudolfa Schustera pri tomto slávnostnom akte prvý muž SOV.

Slovenský prezident zároveň prevzal z rúk Františka Chmelára a čestného predsedu SOV Vladimíra Černušáka najvyššie ocenenie - Zlaté kruhy SOV. "Pán prezident chápe spoločenskú funkciu športu, podporuje šírenie olympijských ideí. Toto ocenenie mu preto právom patrí," povedal šéf SOV. Rudolf Schuster sa v príhovore poďakoval za ocenenie a prisľúbil, že aj v budúcnosti je pripravený pomôcť a podporovať olympijskú myšlienku. Okrem prezidenta SR valné zhromaždenie ocenilo Striebornými kruhmi SOV bývalého vynikajúceho volejbalistu, účastníka OH 1964, 1968 a 1972 a trénera československej volejbalovej reprezentácie na OH 1980 Pavla Schenka. Bronzové kruhy SOV si prevzali Peter Osuský, Jozef Mikula, Juraj Miklušica, Paulína Štefková-Kohútová, Eugen Wagner, Anna Majerková-Krausová, Albert Krajmer, Daniel Gráč a Hilda Mazúrová-Pisarčíková. Čestné uznanie SOV dostal Ján Bakyta.

Predseda štábu Atény 2004 Vladimír Miller predniesol na VZ SOV správu o prípravách na Hry XXVIII. olympiády v Aténach. "Na majstrovstvách sveta v olympijských športoch v roku 2003 získali slovenskí športovci sedem medailí, čo približne zodpovedá aj očakávaniam pod olympijskou zástavou," skonštatoval V. Miller. Majstrami sveta sa stali vodný slalomár Michal Martikán a štvorkajak v zložení Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača, striebro získala plavkyňa Martina Moravcová, bronz súrodenci Hochschornerovci vo vodnom slalome, strelkyňa Zuzana Štefečeková v trape, Attila Bátky v zápasení a opäť Martina Moravcová. Práve na týchto reprezentantov bude najväčší tlak a sú základom olympijského TOP-tímu. Doteraz si olympijské miestenky do Atén vybojovali dvaja gymnasti (vrátane skokov na trampolíne), dvaja cyklisti, jeden jachtár, deviati kanoisti, traja strelci, traja vzpierači a dvaja zápasníci. "Predpokladáme, že v slovenskej výprave do Atén by mohlo byť 55 až 60 reprezentantov," uviedol Vladimír Miller.

Predseda SOV František Chmelár vo svojom vystúpení na 26. valnom zhromaždení pripomenul, že SOV je stále závislý na štátnom rozpočte. "Chceme, aby príjmy prúdili aj z iných zdrojov. Vieme však, že to nebude zadarmo. Ak nebudú výsledky, sponzori sa k nám nepohrnú. Úspech našich športovcov v Aténach by nám mohol výrazne pomôcť," zdôraznil prvý muž slovenského olympizmu.

Štyridsaťdeväť z 59 pozvaných delegátov VZ SOV jednomyseľne schválilo rozpočet na rok 2004. "Bude to jeden z najťažších rokov. Spôsobuje to okrem iného aj hospodárska situácia na Slovensku a zvýšenie výdavkov v súvislosti s olympiádou, ktorá sa v auguste budúceho roka uskutoční v Aténach," povedal generálny sekretár SOV Martin Benko. SOV plánuje príjmy vo výške 128 863 000 korún, hotovostné výdavky budú presne v tej istej výške. Najväčšiu časť rozpočtu pohltí športový úsek. "Na účasť športovcov na olympiáde v Aténach plánujeme 37,156 milióna korún, na prípravu TOP tímu vyše 35 miliónov. Ďalším veľkým výdavkom je podpora TOP tímu pre ZOH 2006 v Turíne, ktorý v budúcom roku dostane takmer 15 miliónov," naznačil hlavné výdavky generálny sekretár SOV. Hlavným zdrojom príjmov by mal byť výťažok z lotérií (64 miliónov), zo štátneho rozpočtu by na účet SOV malo pribudnúť 26 miliónov a z marketingovej činnosti je naplánovaný príjem vyše 24 miliónov Sk. "Veľkým problémom je získať zdroje zo súkromného sektoru. Hodnota športu na slovenskom trhu je veľmi nízka a rovnako nízka je aj dôvera súkromných podnikateľov k športovcom a športu vôbec. Vieme, že tento rozpočet je veľmi ambiciózny. Je však vyrovnaný a veríme, že sa nám ho podarí zrealizovať," zakončil Martin Benko.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Na 26. VZ SOV podpísali prihlášku SR na OH do Atén.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.