Na 1000 m zlato a striebro pre Slovensko.

Slovenskí rýchlostní kanoisti si vybojovali v úvodný finálový deň na pretekoch I. kola Svetového pohára v maďarskom Szegede na 1000 m trati zlato a striebro. Na najvyšší stupienok sa dostal mužský štvorkajak v tradičnej zostave Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorý zvíťazil v A-finále K4 mužov. Tohtoroční majstri Európy na tejto trati od štartu nasadili tempo, ktorému žiadna z posádok nestačila a v cieli sa tešili zo zaslúženého triumfu. "Chlapci dokázali, že sú momentálne najlepší na svete. To, čo predviedli, bola nádhera. Išli naozaj skvele, mám z toho radosť. Vyskúšali si novú loď, sedí im perfektne. Do olympiády je však ešte ďaleko, bodaj by im forma vydržala. Mňa prekvapili Číňania, ktorí obsadili druhé miesto. Vystrčili rožky a potvrdili, že olympiáda je pre nich mimoriadne motivujúca. Nestačili na nich ani Nemci v najsilnejšej zostave. Bude to v Pekingu veľmi zaujímavé," zhodnotil výkon zlatej slovenskej lode

SITA, zs, fr | 06.06.2008 19:42:42

ústredný tréner Pavel Blaho. V pretekoch mužských štvorkajakov prekvapilo až štvrté miesto domácich Maďarov.

V pretekoch K2 žien na striebornej pozícii dopádloval do cieľa slovenský ženský dvojkajak s posádkou Ivana Kmeťová, Martina Kohlová. Za víťaznými maďarskými kajakárkami Erikou Medveczkou a Bereniké Faldumovou zaostali Slovenky o 7,122 s. Na pre nich netradičnej trati, na ktorej štartovali iba preto, aby si vyskúšali novú loď a otestovali súperky, je to veľký úspech. "Dievčatá predviedli veľmi dobrý výkon. Kilometer nie je ich doménou, napriek tomu sa zaradili medzi medailistky," doplnil hodnotenie P. Blaho.

Menej sa darilo tretiemu slovenskému zástupcovi v A-finále - Mariánovi Ostrčilovi. Ten obsadil v C1 na 1000 m až siedme miesto. Za víťazným domácim Attilom Vajdom, s ktorým sa vlani na šampionáte v nemeckom Duisburgu zdravo bil o titul majstra sveta a nakoniec senzačne získal striebro, zaostal tentoraz o vyše desať sekúnd. Marián Ostrčil začal veľmi dobre, na prvom medzičase po 250 m držal krok s najlepšími, bol štvrtý iba 18 stotín sekundy za vtedy tretím Kanaďanom Thomasom Hallom. Až o pol sekundy za ním bol výborný nemecký kanoista Andreas Dittmer. Potom sa však slovenský reprezentant začal prepadávať, v polovici trate už bol šiesty a do cieľa pripádloval na siedmej pozícii.

V sobotu preteky I. kola SP v Szegede vyvrcholia finále na 500 a 200 m.