Mužský štvorkajak bude skúšať novú loď.

Ani po majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike, ktoré sa minulý týždeň uskutočnili v nemeckom Brandenburgu, sa slovenskí reprezentanti nezastavia. Veď už v polovici augusta ich čaká absolútny vrchol sezóny - majstrovstvá sveta. Ich dejiskom bude od 13. do 16. augusta jazero Banook v kanadskom Dartmouthe pri Halifaxe. Práve preto prakticky bez prestávky všetci potenciálni účastníci svetového šampionátu pokračujú v príprave. „Na prípravu im ostáva približne štyridsať dní,“ upozorňuje hlavný reprezentačný tréner Pavel Blaho.

SITA, zs;pp | 01.07.2009 15:07:55

Najväčšia pozornosť sa prirodzene sústreďuje na mužský štvorkajak s posádkou Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr a ženský dvojkajak v zostave Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. „Štvorkajak sa po úspechu na majstrovstvách Európy chce pripravovať doma. Dievčatá z ´ká dvojky´ by chceli ísť na sústredenie do zahraničia. To sa musí vyriešiť v najbližších dňoch. Uvidíme, ako sa podarí skĺbiť tréningy ostatných adeptov. Nechceme nikoho vytrhávať z toho, na čo sú zvyknutí,“ naznačil plán prípravy hlavný kormidelník slovenskej reprezentácie.

Hoci Slovensko patrí v rýchlostnej kanoistike medzi svetové veľmoci, nemá ani jednu regulárnu dráhu, na ktorej by sa mohli rodiť ďalší úspešní reprezentanti v tomto olympijskom športe. Špičkové lode, medzi ktoré patrí komárňanský štvorkajak, trénujú na neregulárnych tečúcich vodách alebo jazerách bez vytýčených dráh. Komárňania využívajú na jazdenie na vode najmä Váh. „Voda je momentálne vysoká, takže veľkých suchôt by sme sa našťastie nemali obávať. Teraz je to príjemné spestrenie, lebo voda je aj na takých miestach, kde inokedy nie je, takže sa dá využiť väčšia časť koryta rieky. Aj pre nás je to zaujímavejšia a viac nás to láka na vodu,“ s miernou dávkou irónie v hlase vravel šesťnásobný majster sveta a desaťnásobný majster Európy Erik Vlček a pokračoval: „Verím, že to tých šesť týždňov ešte vydrží. Máme osvedčený plán prípravy, nechýbajú nám skúsenosti, budeme sa snažiť z nich čerpať.“ Domáca príprava bude však pre toto úspešné kvarteto tak trochu aj východiskom z núdze. „Erikova Vlčekova priateľka a Michalova Riszdorferova manželka sú tehotné a tak by nebolo dobre, keby niekam odchádzali. My sa vieme pripraviť aj v domácich podmienkach. Uvedomujeme si, že bude na nás väčší tlak, ako by bol v zahraničí, ale myslím, že už sme dosť veľkí profesionáli, aby sme to zvládli,“ prezradil ďalší člen posádky Juraj Tarr. Zverenci trénera Tibora Soósa poškuľujú aj po novinke. „Plánujeme vyskúšať si nový typ kajaka od nového výrobcu. Budeme trochu vymýšľať. Uvidíme, ako nám to všetko sadne a ako sa s ním budeme vedieť dohodnúť,“ dodal Erik Vlček.

Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou, ktoré si z Brandenburgu priviezli striebro z olympijskej päťstovky a bronz zo šprintérskej dvojstovky, majú naplánované zahraničné sústredenie. „Prvý týždeň po majstrovstvách Európy budeme každá trénovať doma. Budeme sa zameriavať na skvalitnenie techniky, možno budeme viac na vode ako inokedy, ale tréningy budú iba jednofázové. Potom sa spolu stretneme v Komárne, kde budeme až do 19. júla, potom chceme ísť na dva týždne na sústredenie niekam do zahraničia. Tým vlastne uzavrieme našu prípravu na majstrovstvá sveta,“ naznačila program Ivana Kmeťová. Martina Kohlová bola o niečo konkrétnejšia, keď hovorila o Litve ako dejisku spomínaného zahraničného pobytu. Zatiaľ však nič nie je isté, ako povedal reprezentačný tréner, rozhodne sa v najbližších dňoch.

Dejisko majstrovstiev sveta kanadský Dartmouth poznajú iba dvaja ľudia zo súčasného tímu slovenskej reprezentácie - tréner Pavel Blaho a najstarší a najskúsenejší zo štvorice komárňanského štvorkajaka Michal Riszdorfer. „Bol som tam práve pred dvadsiatimi rokmi ešte s juniorskou reprezentáciou bývalého Československa. Pamätám si, že to bolo prírodné jazero, veľmi pekná dráha. Po takých tristo-štyristo metroch sa to otvára, treba si dávať pozor najmä na bočný vietor,“ zaspomínal si P. Blaho a hneď prešiel do reality: „Pre našu reprezentáciu sme vybavili maximum, čo sa dalo. Špička bude mať ubytovanie v súkromnom dome pár metrov od cieľa dráhy. Ideme tam už šesť dní pred začiatkom majstrovstiev, aby sa pretekári dokonale aklimatizovali na časový posun. Verím, že všetci využijú naplno svoje skúsenosti. Štvorkajak má stále dobré nasadenie do rozjázd. Ak by sa mu podarilo postúpiť priamo do finále, získa ďalší čas potrebný na kvalitnú regeneráciu a od toho sa potom budú odvíjať aj jeho šance na úspech,“ nechcel konkretizovať ambície svojich zverencov skúsený lodivod.

Kanada bude aj pre pretekárov naozaj tak trochu exotická. „Ani ja a ani Martina sme ešte nikdy v Kanade neboli. Veľmi sa na to tešíme. Dúfame, že nám forma vydrží, budeme zdravé a naozaj to bude vrchol tejto sezóny,“ uzavrela Ivana Kmeťová - 24-ročný „háčik“ najúspešnejšej slovenskej lode na ME v Brandenburgu.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Mužský štvorkajak bude skúšať novú loď.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.