Mužská K4 štvrtá, ženský dvojkajak ôsmy

O najlepší výsledok slovenských farieb sa v sobotňajšom finálovom bloku na 39. majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede postaral mužský štvorkajak s posádkou Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr. Vo finále K4 na 1000 m obsadil štvrté miesto. Z prvenstva sa tešili Nemci, Slovákov delilo od pódia pre medailistov pol sekundy.

SITA, sz, ru | 20.08.2011 18:47:53

"Po tej kríze, ktorú sme prekonali v tomto roku, je to skvelý výsledok. Keby mi to niekto povedal pred šampionátom, že budeme štvrtí, tak by som ho vysmial. My sme to však naozaj dokázali a teraz nás zasa trochu škrie, že to nebola medaila. Myslím si však, že sme odovzdali všetko, nič sme nepokazili. Celkovo by som to charakterizoval ako veľmi príjemnú náplasť za všetko to, čo sme v tejto sezóne absolvovali," skomentoval výsledok zadák lode Juraj Tarr narážajúc na jarný rozchod s trénerom Pavlom Blahom a "iskrenie" medzi členmi posádky po tom, ako sa Erik Vlček rozhodol štartovať spolu s Petrom Gellem aj v K2.

"Pred majstrovstvami sveta sme nemali veľké oči. Chceli sme miestenku na olympiádu, umiestnenie do šiesteho miesta by bolo aj s čerešničkou na torte. Teraz sme štvrtí, olympiádu máme vo vrecku, nemôžeme byť nespokojní. Možno sme po veľmi vydarenej semifinálovej jazde tak v kútiku duše verili v medailu. Rusom v závere na prvej dráhe fúkol lepší vietor, to bola tá polsekundička, o ktorú sme s nimi prehrali. V semifinále sme boli jasne pred nimi. Zostáva len veriť, že sme si medailu odložili na budúci rok do Londýna," triezvo skonštatoval najskúsenejší člen posádky Michal Riszdorfer.

Erik Vlček bol po zisku zlata v K2 opäť v hre o medailu. "Je to vynikajúci výsledok. Veľa ľudí nás už zatracovalo a neverili ani tomu, že si vybojujeme olympiádu. Máme štvrté miesto, musíme byť spokojní. Bolo to pre mňa fyzicky veľmi náročné. Priznám sa, že záver tohto finále už veľmi bolel. Som však presvedčený, že sa dokážem pripraviť na dva vrcholy na jedných pretekoch," pridal zdravo sebavedomo Erik Vlček.

Radosť neskrýval ani ich nový tréner Peter Likér. "Som maximálne šťastný a spokojný s tým štvrtým miestom. Bolo to nesmierne vyrovnané. Chýbalo nám azda len kúsok šťastia. Vietor fúkal do chrbta viac na opačnom brehu. Víťazní Nemci išli vo štvrtej dráhe, Rusi, ktorí nám ušli vo finiši na posledných päťdesiatich metroch, išli na jednotke. My sme mali siedmu dráhu, kde tá podpora bola oveľa menšia. Som rád, že máme olympijskú miestenku. Myslím si, že sme v porovnaní s vlaňajškom urobili výrazný pokrok. Veď vlani to bolo až desiate miesto, teraz v neporovnateľne náročnejších podmienkach štvrté. Za nami zostali domáci Maďari, silní Česi. Nemáme sa za čo hanbiť," zhodnotil výkon svojich zverencov Peter Likér.

Len s námahou zadržiavali v cieli pretekov K2 žien na 500 m slzy Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. Ôsme miesto im totiž neprinieslo vytúženú olympijskú miestenku, do Londýna sa priamo kvalifikovalo iba prvých šesť posádok. "Sme veľmi sklamané, pretože sme išli vo finále na doraz. Počasie však bolo proti nám. Prvým trom-štyrom dráham fúkalo do chrbta oveľa intenzívnejšie ako nám. Dvakrát po dva týždne sme rovnocenne trénovali s Rakúšankami, ktoré dnes zvíťazili. Ony išli na dráhe číslo dva. To je len dôkaz toho, že počasie poriadne zaúradovalo. Druhá šanca na nomináciu bude niekedy v máji budúceho roka. Keby sme si vybojovali miestenky, mohli sme sa už pokojne pripravovať, teraz budeme musieť ladiť formu už na jar. Verím, že to bude patriť nám," snažila sa zdvihnúť hlavu Martina Kohlová. "Nepodarilo sa nám vypádlovať si olympiádu, čo bol náš cieľ. Fúkalo do chrbta, čo máme radi. Nechcem sa vyhovárať, ale lepší vietor mali lode na opačnom konci dráhy. Vyhrali Rakúšanky, s ktorými sme absolvovali spoločnú záverečnú prípravu. Preto im to prajem. Na tréningoch sme však s nimi hrávali rovnocennú partiu, neboli o toľko pred nami, ako to dopadlo dnes. Dali sme do toho všetko, nevyšlo to. Je to škoda. Budeme mať ešte ďalší pokus na nominovanie sa na olympiádu, veríme, že sa do Londýna napokon predsa len dostaneme," rovnako optimisticky zostáva naladená aj Ivana Kmeťová.

Vietor za príčinu sklamania považoval aj ich kormidelník Filip Petrla. "Myslím si, že dievčatá išli dobre. Výsledky výrazne ovplyvnilo počasie. Mali ôsmu dráhu a dnes vo všetkých jazdách boli úspešnejší pretekári v jednotke, dvojke, trojke. Vietor fúkal z boku do chrbta, ôsma a deviata dráha boli v závetrí, a tak pomáhal iba pretekárom na opačnom brehu. Nechceme sa vyhovárať, všetci stáli na štartovej dráhe rovnako. Ôsme miesto je pre mňa sklamaním, veril som, že to bude lepší výsledok. Gratulujem však súperkám, ktoré nás porazili. Je to šport. Verím, že sa z toho otrasieme a ešte o olympiádu zabojujeme," uzavrel mozaiku reakcií Filip Petrla.

Dve slovenské lode sa predstavili aj v B-finále na 500 m (o konečné 10. - 18. miesto). Kajakár Martin Jankovec a kanoista Rastislav Kohút skončili vo svojich kategóriách zhodne na 3. miestach, v konečnej výsledkovej listine im teda bude patriť 12. priečka.

Martin Jankovec sa v K1 držal v skupine, ktorá márne prenasledovala suverénneho Kristiana Duševa v drese Turecka. Napokon skončil tretí, keď ho o 17 stotín sekundy prekonal aj Belgičan Maxim Richard.

V C1 Rastislav Kohút bojoval v B-finále o prvenstvo. Na medzičase v polovici trate bol tesne druhý za Poliakom Adamom Ginterom. Toho čoskoro predstihol, ale zľava zaútočili Kórejčan Hjun Jin An a Uzbek Serik Mirbekov. Všetci traja sa nakoniec zmestili do rozpätia dvoch desatín sekundy, ale Kohút bol až na konci. V porovnaní s vlaňajškom je to však výrazný kvalitatívny posun tohto 25-ročného rodáka zo Zvolena. V Poznani sa na MS nedostal zo semifinále.

Výsledky finále, v ktorých boli slovenskí reprezentanti:

A-finále

K4 muži na 1000 m: 1. Nemecko (Norman Bröckl, Robert Gleinert, Max Hoff, Pal Mittelstedt) 2:47,734, ...4. Slovensko (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr) 2:50,026

K2 ženy na 500 m: 1. Yvonne Schuringová, Viktoria Schwarzová (Rak.) 1:37,071, ... 8. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:41,739

B-finále (o 10. - 18. miesto)

K1 muži na 500 m: 1. (celkovo 10. miesto) Kristian Dušev (Tur.) 1:38,694, ... 3. (celkovo 12. miesto) Martin Jankovec (SR) 1:39,570

C1 muži na 500 m: 1. (celkovo 10. miesto) Hjun Jin An (Kór. rep.) 1:49,915, ... 3. (celkovo 12. miesto) Rastislav Kohút (SR) 1:50,125

Diskusia k článku:

Anonym

Ak nahodou mate niekdo finalove jazdy z K2 a K4 na 1000m nahrate ,tak by ste ich sem mohli zavesit ,lebo nie vsetci sme si to stihli pozriet live................Urcite to musel byt krasny pohlad pri dojazde do ciela nasich reprezentantov..........Vopred Dakujeme

Anonym

Ahá tak Fildo je kormidelník... To bude asi nejaká nová disciplína...

Gabo Zirkelbach

Gratulujem k vysledku "Komarnanskej" K4-ke. Bola to velmi dobra jazda a som presvedceny ze v Londýne to bude ovela lepsie :-)) Baby gratulujem aj vam, hore hlavu ved tie miestenky do Londyna nakoniec mate.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
KP veslári, Zemník, Bratislava (uzavretá trať)
13.04.2024
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.