MS-marathon: Postrehy Martina Mišíka z Banyoles.

Agentúrne správy priniesli informácie o víťazoch na MS v maratóne v Banyoles s lakonickým konštatovaním, že slovenskí pretekári sa na podujatí nezúčastnili. Aspoň symbolickú účasť sme tam predsa len mali - v kategórii veteránov. Jantex bol v K1 v kategórii nad 40rokov 14. a ja v K1 nad 45 rokov 16. Jantex vyjazdil v K2 s Nórom Ribem výborné 4. miesto v silnej konkurencii. Zaujímavosťou je bronz bývalého kajakára ČH Bratislava Muca Nemca , dnes v drese Kanady, v K1 nad 65 rokov.

Maťo Mišík | 29.09.2010 13:13:10

Smutný bol pre nás pohľad na 28 vlajok zúčastnených krajín pri otvorení MS - naša tam chýbala. Pri vlaňajšej neúčasti na ME sme sa tento rok nezmohli na vyslanie družstva na MS. Na mape maratónskej kanoistiky prestáva Slovensko existovať. Zato naši susedia sa predstavili s veľkými a úspešnými výpravami. Najmä Česi a Maďari excelovali a medaily žali ako kombajnom. Neobvykle veľké a úspešné družstvo mali aj Ukrajinci. Poliaci robili dobrý dojem ako obvykle.

Zaujímavým sprievodným podujatím bola konferencia s prednáškami španielskych akademických teoretikov, praktických trénerov a špičkových pretekárov, zameraná na tréning K2. Emilio Merchan vysvetľoval, že metodika tréningu na 1000 m a na maratón podľa súčasných pravidiel, je až na malé detaily rovnaká. Vlani sa súbežne pripravoval na obe disciplíny a výsledkom boli zlaté medaily na 1000 m na ME aj MS a rovnako zlato z ME aj MS v maratóne. Tento rok maratón vypustil a špecializoval sa len na 1000 m, ale do finále MS sa nedostal.

Asi najväčším diváckym zážitkom bolo pre mňa sledovať mladého Brita Bena Browna na jeho ceste za titulom majstra sveta v kategórii K1 muži. Predviedol rýchly štart, tvrdé tempo a výbornú taktiku na trati, ľahké nohy na prenáškach a zdrvujúci finiš. Pred pár rokmi bol majstrom sveta v junioroch a dnes je vraj v Británii už ťažkým súperom Tima Brabantsa na kilometri. Som zvedavý ktorý z nich bude pádlovať v K1 na OH v Londýne...

Svet maká a my sedíme doma. Naši tréneri a pretekári snívajú o úspechoch na krátkych tratiach, na ktoré často nie sú dostatočne trénovaní a sú im pridlhé. Iste máme aj takých, ktorí majú na vytrvalostné disciplíny talent, ale ostáva nepovšimnutý a nikto ho nerozvíja. A považuje sa to za normálne.

Maťo Mišík

Diskusia k článku:

Anonym

presne tak, čo v kanoistike nie je olympijské tak to ako by ani nebolo aj pre repre trénera PB :-(

Anonym

pekne napisane...hlavne sa mi pacila ta veta ze kratkotratiari ktorym su tie kratke trate pridlhe hehe :-) vtipne,trefne :-) no treba si uvedomit aj druhu stranku mince, maraton je mimo hladacika, kedze nieje olymp. disciplinou.

Anonym Fildo

Tento clanok musim ocenit Mato, hovoril si mi z duse. Pekne napisane a samozrejme pripajam sa ku gratulacii.

Filip Petrla

Anonym

gratuľujeme veteránom

Anonym

Gratulujem k výsledkom Maťo, určite ste si tie preteky užili.

Naozaj veľká škoda toho prístupu na Slovensku. Človek by sa tam možno aj chcel kvalifikovať, ale tu sa už asi robí všetko preto aby nemohol. Ani poriadnu kvalifikáciu nevedia spraviť. Veď ako sa mam niekde kvalifikovať z nejakého dunajského maratónu ak môžem začať jazdiť možno iba mesiac predtým a výkonnosť je ešte nedostatočná. V Maďarsku je prvý kvalifikačný maratón v Gyori aspoň v máji a v Česku vltavotýnsky až v júni. Dokonca sa vie, že MS sú vždy koncom septembra, pretože vo viacerých krajinách sa vďaka tomu môžu ešte kvalifikovať aj šprintéri, ktorým to nevyšlo na krátkych tratiach. No, ale to už by bola iná rarita u nás, že?! smutné...

Anonym

toto je realita rýchlostnej slovenskej kanoistiky

"Naši tréneri a pretekári snívajú o úspechoch na krátkych tratiach, na ktoré často nie sú dostatočne trénovaní a sú im pridlhé." aj dvestovky sú strašne dlhé, na maratón treba naozaj veľa trénovať, taký Lachko, Fildo, Rado Rus, Maroš Dvorský a iný maratónci by vám vedeli napísať ako sa trénuje a preteká maratón

Anonym

Po zhliadnuti vysledkov z MS v maratone a dlhorocnom sledovani vysledkov nasich reprezentantov sa opet raz potvrdilo ze treningova specializacia na jednu trat v kanoistike neexistuje ,kedze ty co dokazu ist spickovo maraton tak dokazu vynikajuco zajst aj kilak a napr nasa K4 vedela ist este donedavna na svetovej urovni 1000 a zaroven aj 200m. A taky talent akym je Gelle ktory sa na MS pripravoval na K2 1000 zasiel vynikajuco na K1 500 !!!No a vcul budzme zase vsetci mudry ze co vlastne chceme trenovat????????????

Anonym

Veľmi pekne vystihnuté pomery u nás, v záujme trénerov i pretekárov sa maratón nachádza na chvoste. A zväz to klincuje. Ešte že máme aspoň veteránov, ktorí tento šport majú radi a mali by čo povedať i tým súčasným "pretekárom".

V neposlednom rade gratulujem k výkonom i výsledkom našincom, ktoré dosiahli na tohtoročných MS v maratóne.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.