MOV pomôže zemetrasením postihnutej Číne miliónom USD.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) listom svojho prezidenta Jacquesa Roggeho vyjadril ľútosť nad obeťami zemetrasenia v Číne a svoju účasť podporil aj finančnou pomocou vo výške 1 milióna dolárov. Odhady počtu obetí neustále stúpajú, v súčasnosti sa hovorí o približne 12-tisíc mŕtvych. V pondelok zasiahlo juhozápadnú čínsku provinciu Si-čchuan mohutné zemetrasenie o sile 7,8 stupňa Richterovej škály, ktoré bolo cítiť v dejisku augustových olympijských hier Pekingu, v Hongkongu, ale aj v taiwanskej metropole Tchaj-pej. "Posielame našu hlbokú sústrasť pozostalým obetí. Olympijské hnutie stojí po vašom boku, o to väčšmi v týchto ťažkých mesiacoch. Naše myšlienky sú s Vami," napísal Rogge v liste adresovanom prezidentovi postihnutej krajiny Chu Ťin-tchaovi a vyjadril solidaritu s čínskym ľudom. Rovnaký odkaz vyslal aj smerom k organizačnému výboru OH 2008. "Pravdepodobne ide o katastrofu obrovských rozmerov, jej dôsledky sa dlho budú vyčísľovať," dodal Rogge.

SITA, mj | 13.05.2008 21:46:21

Napriek ničivým následkom vyčíňania prírodného živlu pokračuje podľa programu púť pochodne s olympijským ohňom, ktorej cieľom bude 8. augusta Peking. Štafeta sa momentálne nachádza v 12. etape svojej čínskej časti - v juhovýchodnej provincii Fu-ťien. V utorok zavítala do Sia-menu, v stredu navštívi Long-jan. Nasledovať budú tri zastávky v provincii Ťiang-si. Sedem etáp v zemetrasením najviac postihnutom Si-čchuane je na pláne od 15. do 18. júna, potom pochodeň zamieri do Tibetu. Zastupujúci riaditeľ úradu organizačného výboru (BOCOG) pre komunikáciu s médiami Sun Weide však oznámil, že slávnostné rúcho štafety bude od stredy nahradené striedmymi podujatiami. Samotné bežecké úseky budú kratšie a pred štartom každej etapy si účastníci pripomenú pamiatku obetí minútou ticha. "Všetky procedúry budú jednoduchšie, príhovory skrátime rovnako ako kultúrne časti so spevom a tancom," uviedol Sun pre agentúru AFP.

Už v pondelok prišli z Pekingu správy, že zemetrasenie nepoškodilo žiadnu zo stavieb určených pre Hry XXIX. olympiády. "Olympijské objekty sú projektované tak, aby boli odolné aj voči silnému zemetraseniu. Žiadne stopy to na nich nezanechalo," informoval o stave 31 pekinských a 6 ďalších športovísk mimo metropoly Sun. Podľa neho chvenie zemského povrchu zamestnanci BOCOG vo svojom riadiacom stredisku ani nepocítili. Skutočnosť, že Peking sa nachádza v seizmickej zóne, sa zohľadnila pri všetkých stavbách, najmä však v projekte Národného štadióna a Národného plaveckého centra. "Sú to veľmi bezpečné športoviská," zopakoval Sun a hlavný inžinier "Vtáčieho hniezda" pre štátnu tlačovú agentúru Nová Čína dodal, že štadión je schopný vydržať zemetrasenie o sile 8 stupňov Richterovej škály.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
MOV pomôže zemetrasením postihnutej Číne miliónom USD.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.