MOV pomôže zemetrasením postihnutej Číne miliónom USD.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) listom svojho prezidenta Jacquesa Roggeho vyjadril ľútosť nad obeťami zemetrasenia v Číne a svoju účasť podporil aj finančnou pomocou vo výške 1 milióna dolárov. Odhady počtu obetí neustále stúpajú, v súčasnosti sa hovorí o približne 12-tisíc mŕtvych. V pondelok zasiahlo juhozápadnú čínsku provinciu Si-čchuan mohutné zemetrasenie o sile 7,8 stupňa Richterovej škály, ktoré bolo cítiť v dejisku augustových olympijských hier Pekingu, v Hongkongu, ale aj v taiwanskej metropole Tchaj-pej. "Posielame našu hlbokú sústrasť pozostalým obetí. Olympijské hnutie stojí po vašom boku, o to väčšmi v týchto ťažkých mesiacoch. Naše myšlienky sú s Vami," napísal Rogge v liste adresovanom prezidentovi postihnutej krajiny Chu Ťin-tchaovi a vyjadril solidaritu s čínskym ľudom. Rovnaký odkaz vyslal aj smerom k organizačnému výboru OH 2008. "Pravdepodobne ide o katastrofu obrovských rozmerov, jej dôsledky sa dlho budú vyčísľovať," dodal Rogge.

SITA, mj | 13.05.2008 21:46:21

Napriek ničivým následkom vyčíňania prírodného živlu pokračuje podľa programu púť pochodne s olympijským ohňom, ktorej cieľom bude 8. augusta Peking. Štafeta sa momentálne nachádza v 12. etape svojej čínskej časti - v juhovýchodnej provincii Fu-ťien. V utorok zavítala do Sia-menu, v stredu navštívi Long-jan. Nasledovať budú tri zastávky v provincii Ťiang-si. Sedem etáp v zemetrasením najviac postihnutom Si-čchuane je na pláne od 15. do 18. júna, potom pochodeň zamieri do Tibetu. Zastupujúci riaditeľ úradu organizačného výboru (BOCOG) pre komunikáciu s médiami Sun Weide však oznámil, že slávnostné rúcho štafety bude od stredy nahradené striedmymi podujatiami. Samotné bežecké úseky budú kratšie a pred štartom každej etapy si účastníci pripomenú pamiatku obetí minútou ticha. "Všetky procedúry budú jednoduchšie, príhovory skrátime rovnako ako kultúrne časti so spevom a tancom," uviedol Sun pre agentúru AFP.

Už v pondelok prišli z Pekingu správy, že zemetrasenie nepoškodilo žiadnu zo stavieb určených pre Hry XXIX. olympiády. "Olympijské objekty sú projektované tak, aby boli odolné aj voči silnému zemetraseniu. Žiadne stopy to na nich nezanechalo," informoval o stave 31 pekinských a 6 ďalších športovísk mimo metropoly Sun. Podľa neho chvenie zemského povrchu zamestnanci BOCOG vo svojom riadiacom stredisku ani nepocítili. Skutočnosť, že Peking sa nachádza v seizmickej zóne, sa zohľadnila pri všetkých stavbách, najmä však v projekte Národného štadióna a Národného plaveckého centra. "Sú to veľmi bezpečné športoviská," zopakoval Sun a hlavný inžinier "Vtáčieho hniezda" pre štátnu tlačovú agentúru Nová Čína dodal, že štadión je schopný vydržať zemetrasenie o sile 8 stupňov Richterovej škály.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
MOV pomôže zemetrasením postihnutej Číne miliónom USD.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.