Minister Dušan Čaplovič ocenil trénerov mládeže za ich prácu

Desiatky dlhoročných a úspešných trénerov mládeže si vo štvrtok z rúk ministra

SITA, sz;pp | 07.11.2013 16:48:58

školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ) Dušana Čaploviča prevzalo v šermiarni bratislavskej haly Mladosť ocenenie za celoživotnú prácu s mládežou i za výrazné úspechy ich mladých zverencov na medzinárodnej scéne v kalendárnom roku 2012.

Osemnásti z nich sa do 63-členného zoznamu ocenených dostali aj pri príležitosti okrúhleho životného jubilea. Pätnásti z pozvaných mládežníckych kormidelníkov sa pre pracovné povinnosti a pobyt v zahraničí museli ospravedlniť. Doyenom medzi ocenenými za celoživotné pôsobenie v slovenskom športe bol najstarší žijúci slovenský olympionik, účastník kanoistických súťaží na OH 1948 v Londýne Ján Matocha, ktorý oslávil už 90. narodeniny.

"Som veľmi rád, že moju prácu s mladými, ktorým som sa venoval prakticky takmer sedem desaťročí, si niekto dnes ešte všimol," povedal pre agentúru SITA nestor slovenskej rýchlostnej kanoistiky a veslovania, ktorý sa vlani vrátil do dejiska prvej povojnovej olympiády ako čestný hosť Slovenského olympijského výboru po dlhých 64 rokoch.

"Za ten dlhý čas som vychoval veľa úspešných reprezentantov bývalého Československa a neskôr i Slovenska, účastníkov majstrovstiev Európy, svetových šampionátov i olympijských hier. Všetkým chcem poďakovať predovšetkým za to, že prijali a vydržali pri mojich trénerských metódach a boli ochotní pod mojím vedením tvrdo a poctivo trénovať," pokračoval Ján Matocha, ktorý si vo štvrtok na pódiu haly Mladosť želal, aby mal o sedem krížikov menej. "Prečo? Ak by sa dal vrátiť čas, robil by som to už inak. Oveľa lepšie a kvalitnejšie," prekvapil svojou úprimnou odpoveďou.

Odmenu z rúk rezortného ministra Dušana Čaploviča si vysoko cenili aj ďalší aktéri štvrtkového slávnostného aktu. Za všetkých to najvýstižnejšie vyjadrili ďalší jubilanti z laureátov. Sedemdesiatročného trénera orientačného behu z Košíc Igora Roháča nominácia na odmenu za celoživotnú prácu potešila a vnímal ju ako krásny darček k životnému jubileu od predstaviteľov Slovenského zväzu orientačného behu i od klubových kolegov z Akademiku TU Košice.

Dlhoročná krasokorčuliarska trénera Agnesa Búřilová neskrývala radosť najmä preto, že ministerskú odmenu si prebrala za celoživotnú prácu. "Je to veľmi pekné formulované. Potešilo ma, že si kompetentní ľudia na mňa spomenuli aj teraz, keď už niekoľko rokov som prakticky mimo aktívneho vrcholového športového diania. V súčasnosti učím dospelých korčuľovať a mám z toho veľkú radosť. Mladší tréneri - kolegovia robia s malými deťmi aj preto, lebo ak medzi nimi nájdu nejaký výnimočný talent, môžu s ním perspektívne pokračovať. Ja by som ho časom už musela prenechať niekomu inému," zdôraznila bývalá trénerka legendárneho Jozefa Sabovčíka.

Medzi najmladšími laureátmi štvrtkového aktu boli bývalý úspešný reprezentant v rýchlostnej kanoistike a účastník štyroch olympiád Róbert Erban z Piešťan a jeho kolega Marián Tesárik. Obaja sa už niekoľko rokov podieľajú na výchove Mateja Michaleka, resp. Gábora Jakubíka, členov úspešného slovenského štvorkajaka, ktorý zvíťazil na juniorských majstrovstvách Európy 2012.

"Najskôr som si myslel, že nás chcú oceniť za víťazstvo na prvých majstrovstvách sveta pretekárov do 23 rokov v Kanade a za triumf na tohtoročných majstrovstvách Európy v Poznani. Potom som si všimol, že je to odmena za rok 2012," povedal na margo ocenenia Róbert Erban a pokračoval: "Som rád, že si ľudia z rezortného ministerstva všimli našu prácu s mladými, lebo motivovať chlapcov k tvrdému tréningu je z roka na rok pre nás trénerov náročnejšie. Celá partia, ktorá tento rok skončila siedma na MS dospelých v Duisburgu, má pred sebou veľmi sľubnú perspektívu. Ak ju chceme naplniť, nesmieme zaspať na vavrínoch a uspokojiť sa s tým, čo sme doteraz dosiahli."

Diskusia k článku:

Anonym

Na výjazde v Moskve, v dejisku budúcoročných MS

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2459

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.