ME v maratóne budú bez slovenskej účasti.

Slovensko nebude mať zastúpenie na majstrovstvách Európy v kanoistickom maratóne, ktoré sa koncom týždňa uskutočnia v poľskej Ostróde. "Je na to niekoľko dôvodov," začal vysvetľovanie neúčasti slovenských reprezentantov na šampionáte tréner maratóncov Ľuboš Kunc. "Prvým a azda najdôležitejším je nedostatok financií. Je poolympijská sezóna, majstrovstvá sveta na krátkych tratiach budú v Kanade, čo bude pre Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky finančne mimoriadne náročné. Druhým dôvodom je generačná výmena, ku ktorej medzi maratóncami postupne prichádza. Osvedčení borci ako Radoslav Rus a Marián Lachkovič pomaly končia, noví ešte nemajú takú výkonnosť, aby mohli bojovať o medailové priečky. Tretím faktorom bol prísľub zväzu, že ak ušetríme na európskom šampionáte, na majstrovstvá sveta, ktoré budú v septembri v portugalskej Crestume, budeme môcť vyslať o dvoch pretekárov viac," vymenoval hlavné dôvody reprezentačný kormidelník maratóncov Ľ. Kunc. Podľa jeho slov by mohli do Ostródy poslať maximálne dvoch športovcov, na majstrovstvá sveta takisto dvoch. "S najväčšou pravdepodobnosťou by to boli tí istí dvaja pretekári. Keďže však na svetový šampionát budeme môcť poslať až štvorčlennú výpravu, dostanú šancu nielen osvedčení reprezentanti, ale aj mladí v kategórii do 23 rokov, ktorá bude v programe majstrovstiev po prvý raz v histórii," pokračoval tréner Ľuboš Kunc a dodal: "Neteší to ani mňa, ani pretekárov, ani vedenie zväzu. Myslím si však, že toto riešenie je menším zlom."

SITA, zs;kj;mj | 22.07.2009 15:00:10

Rozhodnutie nezúčastniť sa na prvom vrchole sezóny zaskočilo aj trojnásobného majstra Európy Radoslava Rusa, ktorý mal v Ostróde obhajovať titul z posledných dvoch šampionátov z roku 2007 v Trenčíne a 2005 v českom Týne nad Vltavou. Od roku 1999 sa tento dnes už 35-ročný Nováčan z kontinentálnych šampionátov vracal pravidelne s medailou, tentoraz bude na štarte chýbať. "Chcel som na šampionáte v Ostróde štartovať, rozhodnutie zväzu ma určite nepotešilo. Dozvedel som sa to pred dvoma týždňami. Dovtedy som sa na majstrovstvá Európy riadne pripravoval. Keďže som zamestnaný, potreboval som si pre tréningy upraviť pracovnú dobu. Zamestnávateľ mi vyšiel v ústrety, teraz som v robote musel vysvetľovať, že do Poľska nejdem," vravel evidentne sklamaný úspešný slovenský reprezentant, ktorý má vo svojej zbierke aj striebro z majstrovstiev sveta spred piatich rokov z nórskeho Bergenu.

Šancu štartovať v septembri na majstrovstvách sveta však chce využiť. "Verím, že sa nestane to, čo teraz pred ´Európou´, aby mi pár dní pred pretekmi oznámili, že do Portugalska nepocestujeme. Keďže som nemohol štartovať v Ostróde, chcem maximálne využiť šancu v Crestume,“ uzavrel Radoslav Rus.

Program ME v kanoistickom maratóne - Ostróda (Poľ.):

24. júla (piatok): K1 juniori (9.30), K1 juniorky (9.35), C1 juniori (9.40), K1 ženy do 23 rokov (11.45), C1 muži do 23 rokov (11.50), K1 muži do 23 rokov (14.45)

25. júla (sobota): K2 juniori (9.30), K2 juniorky (9.35), C2 juniori (9.40), K1 ženy (11.45), C1 muži (11.50), K1 muži (14.45)

26. júla (nedeľa): K2 ženy (10.00), C2 muži (10.05), K2 muži (13.00)

Diskusia k článku:

Anonym

TAK TI SI POTOM ŠŤASTLIVEC - to ako komu patrilo? Takže Rado,Lachko a kedysi aj ostatný čo robili maratón vlastne jazdili pre peniaze. No to sú ale novinky. Keby si vážili maratoncov, tak aj ME v Trenčíne by boli na dákej úrovni.

Anonym

TAK TY SI POTOM STASTLIVEC ked tebe niekto plati lod, padlo. cestu, ubytko a vobec aj startovne. Vacsina tych co sa zucastnuju pretekov to ma zaplatene zo svojeho /rodicia a pod. / a clenske v kluboch ktore je znova len vybrane od pretekarov. Jasne ze ked ide niekto reprezentovat tak by malo byt samozrejme, ze mu to zaplati zvaz. Ale na druhej strane ak je to len o peniazoch je to smutne ked tam pretekar nejde.

Anonym

peniaze asi nebudu preto lebo na ms do kanady pojde moznoze viac ,,povedzme realizacneho timu ako sportovcov,, :)))))))) a to tiez nieco stoji

Anonym

No tak ten čo písal ten prvý príspevok buď mu udrelo teplo alebo neviem ako takéto niečo môže napísať tie preteky sa nekonajú na Slovensku, ale v zahraničí a to nieje len cesta šup a sme tam. Kde je strava ubytovanie štartovné a ostatné výdavky. Prečo by si mal niekto platiť účasť na ME zo svojich peňazí, keď si niekto nevie vážiť maraton a samotných pretekárov je to na zaplakanie. Maratón na Slovensku asi konči týmto pekným riešením. Peter nechceš zasponzorovať???!!! Toto je taký trápny príspevok, že to až dverami plieska. Aby si chalani platili z vlastných peňazí preteky!!! Tak to je sila fakt. Normálne mi došli slová ani sa mi vyjadrovať ďalej nechce k tomuto všetkému čo sa tu deje a čo robia z maratoncami.

Anonym

no tak to je pekne trápny príspevok.

peter

no nie je to veru v poriadku. Ale ak sa niekto pripravuje a chce ist na majstrovske preteky, preco to neurobi aj za svoje prostriedky. Ja viem, ze nie je v poriadku ak tento stat neda reprezentantovy peniaze na preteky kde reprezentuje nasu krajinu. Ale ak ide ciste len o chut pretekat tak to je mozne vzdy. Nepodporovany pretekari a je ich vacsina nedostavaju ziadnu podporu a ked chcu si zapretekat na pretekoch ktore su po celom slovenku tak ich to za celu sezonu stoji urcite viacej ako jedna cesta na ME a platia si to zo svojeho. Je mi luto rada, ze takto dopadol, ale na druhej strane ak clovek chce tak ide a urobi a nie len ak to je "zadara".

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.