ME Račice: Vlček s Tarrom a Kmeťová s Kohlovou do finále

Dve slovenské lode si vybojovali z popoludňajších rozjázd na 500 metrov postup do finále na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach. Vlaňajší svetoví šampióni z Moskvy Erik Vlček a Juraj Tarr skončili v K2 v I. rozjazde druhí za Rusmi Kirilom Lučkinom a Olegom Žestkovom, čo im stačilo na priamu účasť o medaily.

SITA, ds | 01.05.2015 21:00:03

"Na štarte som potiahol trošku skoro záber, blok nás vrátil späť a tam sme stratili. Bolo to však oveľa lepšie ako na tisícke," rekapituloval Juraj Tarr pre server SZRK canoe.sk. Jeho kolega z lode Erik Vlček dodal: "Na štarte sme na okamih cúvali, lebo sme vleteli do bloku, ale nechytili sme balanc. Dvoma zábermi sme to vyrovnali a dostali sme sa v pohode do tempa."

Do finále sa prebojovali na "päťstovke" aj deblkajakárky Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, ktoré finišovali v II. rozjazde na 3. mieste. "Na to, že to bol prvý štart v sezóne, to bola dobrá jazda. Po dobrom štarte sme držali solídne tempo, až v závere nám ušli srbská a poľská loď, ktoré boli naozaj rýchle," uviedla Ivana Kmeťová. "Na štart sme išli dobre naladené, a to vždy prispeje k dobrému výkonu. Počas trate sme sa cítili dostatočne rýchle, v závere sme si už len postrážili postup," doplnila Martina Kohlová.

Ďalší Slováci - kajakár Tibor Linka (2. v rozjazde), kanoista Matej Rusnák (6.) na 500 m a štvorkajak Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin postúpili do semifinále na 1000 m. To sa uskutoční ešte v piatok o 17.35 h. Slováci sa dve tretiny trate pohybovali na 3. mieste. To by v cieli znamenalo priamy postup do finále, ale lepším záverom ich na nepostupové 4. miesto odsunulo Portugalsko.

ME v Račiciach - piatok - výsledky rozjázd s účasťou Slovákov:

MUŽI / 500 m

C1 - I. rozjazda: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:49,364 min,...6. Matej Rusnák (SR) 1:54,500 - postup do semifinále

K1 - II. rozjazda: 1. Rene Poulsen (Dán.) 1:42,848,... 2. Tibor Linka (SR) 1:43,512 - postup do semifinále

K2 - I. rozjazda: 1. Kiril Lučkin, Oleg Žestkov (Rus.) 1:30,792, 2. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:31,224 - postup do finále

MUŽI / 1000 m

K4 - II. rozjazda: 1. Javier Hernanz, Rodrigo Germade, Oscar Carrera, Iňigo Peňa (Šp.) 2:56,004, ... 4. Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin (SR) 2:58,428 - postup do semifinále

ŽENY / 500 m

K2 - II. rozjazda: 1. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 1:42,908, ... 3. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:45,892 - postup do finále

ME Račice: Vlček s Tarrom a Kmeťová s Kohlovou do finále“.