ME Račice: Jediná medaila, má strieborný lesk

Jediná medaila, ktorú získala slovenská rýchlostná kanoistika na majstrovstvách Európy v českých Račiciach, má strieborný lesk. Postarali sa o ňu v disciplíne K2 mužov na 500 m Erik Vlček a Juraj Tarr. Dvojnásobní majstri sveta z vlaňajšej Moskvy finišovali v nedeľu predpoludním na druhom mieste s odstupom necelej polsekundy za Nemcami Maxom Rendschmidtom a Marcusom Grossom. Bronz patrí Bielorusom Vitalijovi Bialkovi a Romanovi Petrušenkovi. Vlček a Tarr v polovici trate ešte viedli a o zlato bojovali do posledných metrov. Striebro na neolympijskej trati je pre nich satisfakciou za nevydarené kvalifikačné preteky na olympijskej "tisícke". Vďaka Vlčekovi s Tarrom sa Slovensko objavilo medzi 19 krajinami, ktoré v Račiciach vybojovali aspoň jeden cenný kov. Zaradili sa na 15. miesto. Poradie úspešnosti krajín ovládli Nemci so 7 zlatými, 2 striebornými a 1 bronzovou medailou.

SITA, ds;bk | 03.05.2015 17:48:15

"Je to útecha a každá medaila sa ráta. Momentálne to vyzerá tak, že nám ide ´päťstovka´ lepšie, viac nám sedí. Na ´kilometri´ to ešte nie je ono, musíme to lepšie vyskladať," uviedol Erik Vlček pre server SZRK. Juraj Tarr ho doplnil: "Povedali sme si, aby sme sa nesplašili na štarte, lebo tam nebývame najrýchlejší. Tiež sme vedeli, že preteky sa dajú rozhodnúť aj v posledných 50 metroch. Krok k medaile sme však urobili už skôr, keď sa nám podarilo odskočiť súperom. Toto bola najlepšia naša jazda na tomto šampionáte, išli sme do toho uvoľnenejšie ako predtým."

Slováci sa takmer dočkali aj druhej či tretej medailovej radosti v Račiciach. Jagavú zbierku mohli rozšíriť ženská "kádvojka" na 200 m aj singlkanoista Matej Rusnák na maratónskej vzdialenosti 5000 m. Ivana Kmeťová a Martina Kohlová obsadili v nedeľňajšom A-finále na 200 m nepopulárnu 4. priečku, keď za bronzovou medailou Srbiek Nikoliny a Olivery Moldovanových zaostali o 332 tisícin sekundy. Vlani na ME v Brandenburgu skončili Slovenky v tejto disciplíne na 9. mieste. Naposledy predtým získali na tejto trati na ME medailu v roku 2010, keď boli strieborné. Teraz v Račiciach brali zlato Bielorusky Margarita Machnevová a Marina Litvinčuková. Ivana Kmeťová sa krátko po poludní predstavila aj vo finále K1 na 200, v ňom obsadila poslednú 9. priečku. Majsterkou Európy sa stala Francúzka Sarah Guyotová.

"Druhé a štvrté miesta mrzia najviac, lebo vždy sú najbližšie k medaile alebo víťazstvu. V tejto situácii nás však trochu teší, že sme blízko absolútnej špičky. Sme tam a možno sa nám v ďalších pretekoch - Európskych hrách v Baku alebo majstrovstvách sveta v Miláne - podarí dostať až na medailové pozície," uviedla Martina Kohlová k pretekom v K2 na 200 m. Ivana Kmeťová, ktorá absolvovala až tri finálové štarty, ju všeobecnejšie doplnila: "V pretekoch na 500 m som nechala veľa síl, bola som unavená, aj laktát som mala vysoký. Išla som sa preto vyjazdiť na singla a zabojovať vo finále. Neriešila som to, že sila sa mi stratila... Spoločne sme potom zabojovali na dvojstovke. Chýbajúca medaila zamrzí, ale je to motivácia do ďalšej časti sezóny, aby to mohlo byť ešte o čosi lepšie."

Matej Rusnák skončil na záver ME štvrtý na 5000 m. Zopakoval prvú nemedailovú pozíciu z vlaňajších majstrovstiev sveta v Moskve aj pretekov Svetového pohára, ktoré boli pred rokom práve v Račiciach. Tentoraz zaostal za bronzovým Bielorusom Maximom Petrovom o 4,150 s. Majstrom Európy sa stal Nemec Sebastian Brendel. Dvadsaťsedemročný kanoista Dukly Trenčín akoby priťahoval štvrté miesta z vrcholných podujatí. Táto pozícia mu v cieli pretekov C1 na 5000 m patrila okrem spomenutých výsledkov aj na MS 2011 v Szegede a tiež MS 2013 v Duisburgu. Vlani na ME v Brandenburgu bol šiesty.

Ďalší slovenskí reprezentanti, ktorí sa posadili v nedeľu predpoludním v A-finále do svojich lodí na račickom kanáli, do medailových bojov nezasiahli. Vybojovali si dve ôsme a jedno deviate miesto. Na ôsmej pozícii skončili v ženskom dvojkajaku na 500 m Ivana Kmeťová a Martina Kohlová. Na rovnakej priečke v K1 na 500 m finišoval vo svojom debute na seniorských majstrovstvách Európy kajakár Tibor Linka a deviaty bol slovenský štvorkajak na 1000 m. Slováci v tejto kráľovskej disciplíne neobhájili strieborné medaily z vlaňajších ME v nemeckom Brandenburgu. Vo finále v mierne pozmenenom zložení (chorého Mareka Krajčoviča vystriedal Denis Myšák) skončili na poslednom 9. mieste. Zostava Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin zaostala za víťaznými Čechmi o 5,084 s. Česi obhájili titul.

V B-finále na 200 m sa predstavili kajakár Miroslav Zaťko a kanoista Ľubomír Hagara. Zaťko zvíťazil v B-finále a celkovo obsadil desiate miesto. Hagara bol medzi singlkanoistami na šprintérskej vzdialenosti celkovo trinásty.

ME v Račiciach - nedeľa - finále s účasťou Slovákov:

MUŽI / 200 m

K1 - B-finále: 1. (10.) Miroslav Zaťko 36,668, 2. (11.) Edoardo Chierini (Tal.) 37,148, 3. (12.) Kristian Reeves (V. Brit.) 37,204

C1 - B-finále: 1. (10.) Sergej Tarnovskij (Mold.) 41,404,... 4. (13.) Ľubomír Hagara (SR) 42,852

500 m

K1 - A-finále: 1. Rene Poulsen (Dán.) 1:41,504 min, 2. Tom Liebscher (Nem.) 1:41,952, 3. Dejan Pajič (Srb.) 1:41,952,... 8. Tibor Linka (SR) 1:44,468

K1 - A-finále: 1. Max Rendschmidt, Marcus Gross (Nem.) 1:31,204 min, 2. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:31,668, 3. Vitalij Bialko, Roman Petrušenko (Biel.) 1:32,612

1000 m

K4 - A-finále: 1. Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) 2:57,280 min, 2. Portugalsko 2:58,152, 3. Španielsko 2:58,572,...9. Slovensko (Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 3:02,364

5000 m:

C1: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 22:58,100 min, 2. Pavel Petrov (Rus.) 23:14,830, 3. Maxin Petrov (Biel.) 23:19,320, 4. Matej Rusnák (SR) 23:23,470

ŽENY / 200 m

K1 - A-finále: 1. Sarah Guyotová (Fr.) 40,980, 2. Natalia Podolská (Rus.) 41,340, 3. Nikolina Moldovanová (Srb.) 41,516,... 9. Ivana Kmeťová (SR) 43,116

K2 - A-finále: 1. Margarita Machnevová, Marina Litvinčuková (Biel.) 38,480, 2. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 39,192, 3. Nikolina Moldovanová, Olivera Moldovanoá (Srb.) 39,420, 4. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 39,752.

500 m

K2 - A-finále: 1. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 1:45,524, 2. Borha Petronelová, Elena Meroniacová (Rum.) 1:45,964, 3. Milica Starovičová, Dalma Ružičičová (Srb.) 1:46,172, ... 8. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:48,804