ME MONTEMOR-O-VELHO: Slováci druhýkrát v histórii bez medaily

Slovenskí rýchlostní kanoisti k 36 medailám, ktoré doteraz získali na predchádzajúcich majstrovstvách Európy, v portugalskom Montemor-o-Velho na XV. šampionáte po obnovenej premiére v roku 1997 žiadne ďalšie nepridali. Iba druhýkrát v novodobej histórii sa nedostali na pódium pre elitné trio. Premiérovo sa prázdnymi rukami vracali v roku 2004 z poľskej Poznane, tam sa však bojovalo predovšetkým o miestenky na blížiacu sa olympiádu v Aténach a v tejto bilancii boli Slováci vtedy úspešní.

SITA, zs;mc;rk | 16.06.2013 19:33:38

Najlepším výsledkom slovenskej lode bolo 4. miesto kanoistu Mateja Rusnáka v C1 na neolympijskej trati 5000 m. Martina Kohlová skončila v K1 na 200 m piata a štvorkajak s posádkou Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček, Juraj Tarr finišoval na 1000 m na 8. pozícii. Dôrazne zdvihnutým prstom by mal byť fakt, že žiadna ďalšia slovenská loď sa neprebojovala do rozhodujúcej finálovej jazdy.

Argument, že do Portugalska cestovala iba deväťčlenná výprava, takisto neobstojí, pretože právo štartu si vybojovali aktuálne najlepší. Tí, ktorí ostali doma, za nimi ešte zaostávajú. Rýchlostná kanoistika, ktorá donedávna patrila k ozdobám slovenského športu, je zrejme ak už nie kríze, tak minimálne vo veľmi nepríjemnej stagnácii.

Historický prehľad medailového zisku slovenských reprezentantov - stav po XV. ME portugalskom Montemor-o-Velho (zlato - striebro - bronz):

I. ME - Plovdiv (Bul.) 1997: 1 - 2 - 0

II. ME - Záhreb (Chor.) 1999: 1 - 0 - 4

III. ME - Poznaň (Poľ.) 2000: 1 - 1 - 1

IV. ME - Miláno (Tal.) 2001: 1 - 1 - 0

V. ME - Szeged (Maď.) 2002: 3 - 1 - 0

VI. ME - Poznaň (Poľ.) 2004: 0 - 0 - 0

VII. ME - Poznaň (Poľ.) 2005: 1 - 2 - 0

VIII. ME - Račice (ČR) 2006: 2 - 0 - 0