ME BRANDENBURG: Slovenský štvorkajak na 1000 m strieborný

Slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin si vybojoval striebornú medailu v nedeľňajšom finále na 1000 m na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Brandenburgu. Rýchlejší boli iba úspešní obhajcovia titulu Česi (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba), za ktorými mladí Slováci zaostali o 0,355 sekundy. Bronz putuje do Portugalska. Kvarteto Fernando Pimenta, Joao Ribeiro, Emanuel Silva, David Fernandes zaostalo už o vyše dve sekundy.

SITA, ds;mp;ru | 13.07.2014 21:54:58

"Káštvorka" pod vedením trénera Felixa Masára vybojovala v poradí druhú medailu pre Slovensko na ME 2014 v Brandenburgu. O prvú sa postaral v sobotu skúsený dvojkajak Erik Vlček - Juraj Tarr na 1000 m. Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin sú majstrami sveta aj Európy do 23 rokov z minulého roka. Na vrcholnom seniorskom podujatí vybojovali v Brandenburgu svoj prvý cenný kov. Vlani vo svojej ostrej premiére medzi seniormi skončili na svetovom šampionáte v Duisburgu na 7. mieste.

V brandenburskom finále na "olympijskej tisícke" sa slovenskí reprezentanti od štartu pohybovali na medailových priečkach. Na 250 m viedli Maďari pred Slovákmi a Čechmi. Neskôr sa Slováci zlepšili a po 750 m už figurovali na čele s tesným náskokom pred Čechmi. Tí však mali najlepší záver a stali sa majstrami Európy.

Vo finálovom bloku na 500 m si spomedzi Slovákov vybojoval najlepšie umiestnenie dvojkajak Erik Vlček - Juraj Tarr, ktorý dopádloval na 6. mieste. Od bronzovej medaily, ktorú získali v sobotu na dvojnásobnej vzdialenosti, tentoraz skúsených tridsiatnikov delilo vyše 700 tisícin sekundy. Zlato brali Emanuel Silva a Joao Ribeiro z Portugalska. Kanoista Ľubomír Hagara obsadil v C1 8. priečku, majstrom Európy sa stal Čech Martin Fuksa. Slovenský ženský dvojkajak Ivana Kmeťová - Martina Kohlová si o jednu pozíciu zlepšil svoje celkové umiestnenie oproti pretekom na 200 m. Na "olympijskej päťstovke" skončili Slovenky ôsme. Zo zlata sa tešili Maďarky Gabriella Szabóová a Tamara Csipesová.

Európsky šampionát rýchlostných kanoistov vyvrcholil po 18.00 h pretekmi K1 a C1 v maratónskych vzdialenostiach na 5000 m. Zo Slovákov kanoista Matej Rusnák obsadil 6. miesto a kajakárka Simona Šamková skončila pätnásta. Rusnák, ktorý mal medailové ambície, bol pôvodne siedmy, ale po diskvalifikácii Maďara Attilu Vajdu sa posunul na konečnú 6. priečku. Majstrom Európy v C1 na 5000 m sa stal Nemec Sebastian Brendel.

Výsledky - nedeľa:

MUŽI

1000 m

K4 - finále: 1. Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) 2:54,824 min, 2. Slovensko (Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 2:55,179, 3. Portugalsko (Fernando Pimenta, Joao Ribeiro, Emanuel Silva, David Fernandes) 2:56,932

500 m

K1 - finále: 1. Tom Liebscher (Nem.) 1:40,447, 2. Rene Holten Poulsen (Dán.) 1:41,382, 3. Miroslav Kirčev (Bulh.) 1:42,155

K2 - finále: 1. Emanuel Silva, Joao Ribeiro (Portug.) 1:31,030, 2.Sebastien Jouve, Maxime Beaumont (Fr.) 1:31,342, 3. Roman Petrušenko, Vadim Machnev (Biel.) 1:31,378,... 6. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:32,143

C1 - finále: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:50,443, 2. Sebastian Brendel (Nem.) 1:50,591, 3. Denis Garaža (Biel.) 1:51,700,... 8. Ľubomír Hagara (SR) 1:56,160

C2 - finále: 1. Alexej Korovaškov, Ivan Štyl (Rus.) 1:41,067, 2. Liviu Alexandru Lazar Dumitrescu, Victor Mihalachi (Rum.) 1:43,223, 3. Tomasz Kaczor, Vincent Slominski (Poľ.) 1:43,974

5000 m

K1 - finále: 1. Max Hoff (Nem.) 19:47,102, 2. Rene Holten Poulsen (Dán.) 19:48,893, 3. Fernando Pimenta (Portug.) 19:54,713

C1 - finále: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 21:48,823, 2. Eduard Šemetylo (Ukr.) 22:47,687, 3. Pavel Petrov (Rus.) 22:53,951,... 6. Matej Rusnák (SR) 23:38,126.

ŽENY

500 m

K1 - finále: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 1:51,057 min, 2. Franziska Weberová (Nem.) 1:52,300, 3. Teresa Portelová (Portug.) 1:52,760

K2 - finále: 1. Gabriella Szabóová, Tamara Csipesová (Maď.) 1:43,897, 2. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 1:44,464, 3. Nikolina Moldovanová, Olivera Moldovanová (Srb.) 1:44,565,... 8. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:47,782

C2 - finále: 1. Zsanett Lakatosová, Kincsö Takácsová (Maď.) 2:05,875, 2. Darina Kosťučenková, Oľga Klimovová (Biel.) 2:06,084, 3. Natalia Marasanovová, Olesia Romasenková (Rus.) 2:10,988

5000 m

K1 - finále: 1. Erika Medveczká (Maď.) 21:59,990, 2. Marina Litvinčuková (Biel.) 22:06,442, 3. Berenike Faldumová (Bulh.) 22:08,019,... 15. Simona Šamková (SR) 23:25,626.

ME BRANDENBURG: Slovenský štvorkajak na 1000 m strieborný“.