Martin Doktor rozhovor s jedným z najlepších kanoistov na svete

Martin Doktor, dvojnásobný olympijský víťaz z Atlanty, viacnásobný medailista z MS a ME, jeden z najlepších kanoistov na svete, poslednou dobou úspešný rovnako aj ako člen českej medailovej posádky dračích lodí na MS, bližšie informácie nájdete na vkusnej stránke www.martindoktor.cz . Martina som oslovil na pretekoch v Ostrožskej Novej Vsi, ktoré sa konali v prvý septembrový víkend, kde pretekal v posádke dračích lodí.

Sýkora Ivan | 26.11.2004 06:22:20

Včera ste sa zúčastnil ako háčik pretekov dračích lodí, aj keď to bola aj zábava, ale ako som videl z brehu, zaberal ste na vode naplno ?

Tak to jó, keď už sadnem do lode, tak už idem naplno, Zvlášť v tom finále, to už sme zaberali všetci naplno a ľúbil sa mi ten pretek.

Na kajaku sa v kategórií dievčat predstavila aj dcéra vášho brata (pôvodne som si myslel, že to je Martinova dcéra, ale bol som vyvedený z omylu) a tak som sa spýtal, či jej nejakým spôsobom odborne pomáha ?

Viac menej nie, len tak ako strýko. Ja ako strýko a trénuje ju brat.

Vy to máte potom v rodine všetko podchytené....

Jasne....

Ale nakoniec je to aj vidieť na výsledkoch. Či chcete alebo nie, vy sám priťahujete veľkú pozornosť. Určite toho máte po OH dosť, ale dovoľte aj mne otázku na túto tému. Peter Procházka počas prenosov ČT ako spolu komentátor rozoberal možnosť vášho prechodu na C2 a zároveň viedli aj diskusia na tému dlhovekosti úspešných olympijských medailistov. Ako to vnímate vy osobne a prípadne prezraďte vaše plány do budúcnosti.

Na C2 zatiaľ nevidím nikoho, s kým by som dosiahol viac ako jazdím teraz na singli, takže o tom neuvažujem. A čo sa týka budúcnosti, premýšľam tak v horizonte dvoch rokov. Budúci rok málinko „lehce“ vypustím. Asi nepôjdem úplne všetko naplno celú sezónu ako tento rok a tú ďalšiu sezónu bude u nás ME, na to sa pripravím a zameriam.

Obráťme ešte trošku list, laik vám môže závidieť čo ja viem zimné pobyty v teple v JAR, ale zasvätení isto vedia, že dostať sa na vrchol a udržať sa na ňom ešte toľké roky je neuveriteľná drina. Kde beriete ešte motiváciu ? Je tá vaša láska k vode taká veľká alebo vás priťahuje adrenalín pretekov ?

Určite je to všetko dohromady, ale musím povedať aj to, že predsa len má aj tá kanoistika živí. Takže aj to musím uviesť ako jeden z dôvodov, pretože inak by som nepádloval, ale robil niečo iné. Kanoistiku robím profesionálne ale samozrejme, keby ma to nebavilo vôbec, tak to nerobím.

Na druhej strane skoro ráno vstávate, idete na tréning.....

To k tomu patrí, keď to chcem robiť naplno, tak to robím naplno, nielen predstierať. To sa dá na divadle, nie v kanoistike.

Ste kanoista, už predtým čo som robil rozhovory práve s kanoistami, každý zdôrazňuje význam techniky pohybu lode, ktorá je iná ako na kajaku. Nepatríte medzi „horu svalov“ (aj keď včera, keď som videl váš široký chrbát, tak klobúk dole....), skôr ste ten technický typ. Zamýšľate sa nad tým pohybom lode, trénujete špeciálne techniku pohybu ?

Samozrejme o tom to je, tá loď musí pokiaľ možno čo najrýchlejšie a aj čo najplynulejšie ísť na vode a to je všetko o technike pádlovania. Samozrejme na to človek musí mať silu, fyzičku a všetko okolo s tým spojené, najmä „všechno srovnaný v hlavě“ a k tomu tá technika patrí.

Veľa pretekárov najmä takýchto špičkových ako ste vy zdôrazňuje, že to musí byť zrovnané v hlave. Môžete to trochu viac priblížiť, lebo kanoe.sk je zamerané pre mladých pretekárov a aj týmto im môžete trošku dopomôcť, lebo určite pre mnohých z nich, či už na Slovensku alebo v Čechách ste vzorom. Čo tým konkrétne máte na mysli, môžete podrobnejšie popísať to „mať to zrovnané v hlave“ ?

Jednak tam patrí to, čo som už hovoril, čiže profesionálny prístup so všetkým, čo k tomu patrí. Čiže musí sa to robiť naplno, musí sa tomu obetovať všetko. Neexistuje, keď človek chce sa tomu športu venovať naplno, aby lietal po diskotékach a podobné veci, to je proste blbosť. Druhá vec, s tou hlavou som to myslel aj tak, aby bol človek schopný podať v tom preteku taký výkon, na ktorý má natrénované. Čo je dosť zložitá vec, je to o všetkom, o predštartovných stavoch, o celom rade drobných vecí, ktoré by boli na moc dlhé „povídaní“.

(Vzhľadom na to, že som Martina odchytil už tesne pri odchode ako nakladal veci do auta, tak som si nedovolil, hoci by som to urobil veľmi rád, rozvádzať ďalej túto otázku, ale pokúsim sa v budúcnosti pripraviť aj takýto dlhší rozhovor, pokiaľ bude Martin Doktor ochotný...prísľub z jeho strany mám !!)

Nepoznám presne atmosféru v českých médiách ani v českej kanoistike, preto sa pýtam ako boli prijaté vaše dve vynikajúce finálové umiestnenia na OH a ako ich hodnotíte, relatívne s krátkym časovým odstupom aj vy osobne ?

Povedal by som to takto, až na malé výnimky som sa stretal s názorom, že ľudia to berú ako dobrý výsledok a videli, že som tam odovzdal proste všetko, čo som mohol a to je pre mňa dôležité a myslím si, že aj pre ľudí od vody aj pre širšiu verejnosť je to dôležité.

Nechcem byť protivný alebo dotieravý, ale vy sám ste určite mal ambíciu získať medailu a necítite teraz trošku takú malú nespokojnosť ?

To áno, ale tým nemám na mysli nespokojnosť so svojím výkonom, je to nespokojnosť s umiestnením, tú medailu by som mal rád. Ale s výkonom určite nie !

Ešte otázka ohľadom OH, kedy to už v prenosoch na ČT bolo uvedené, že ste jediný kanoista zo svetovej špičky, ktorý bol vo finále na všetkých OH od Atlanty na obidvoch tratiach. Nemáte predsa len, aj keď ste už spomenul tú perspektívu dvoch rokov, tak niekde na pozadí myšlienku, pokiaľ to zdravie dovolí, chuť to dotiahnuť aj do Pekingu ?

O tom teraz neuvažujem, ja si myslím, že šport majú robiť mladí ľudia a dobrí ľudia.(smiech) Šport nie je o starčekoch.....ja už športujem hodne dlhú dobu a v súčasnej dobe o tom neuvažujem.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a nech sa vám darí....

Diskusia k článku:

x

výborný rozhovor, gratulujem a ďakujem Ivanovi za jeho realizáciu ...

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.