Marián Ostrčil pracuje najmä na novej technike.

Strieborný medailista v C1 na 1000 m z minuloročných majstrovstiev sveta v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Duisburgu Marián Ostrčil napriek vynikajúcej zimnej príprave v americkom olympijskom centre v San Diegu zatiaľ v tejto sezóne nedosahuje také výsledky, aké by on sám, ale aj fanúšikovia tohto športu od neho očakávali. Na majstrovstvách Európy v Miláne sa ani na kilometri ani na 500 m neprebojoval do A-finále, na pretekoch I. kola Svetového pohára v maďarskom Szegede obsadil na 1000 m siedme miesto, na polovičnej dvanáste. Je pravdou, že pre neho bude vrcholom sezóny štart na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu a tak nemusel formu špičkovať hneď na začiatku. Napriek tomu sa po SP v Szegede rozhodol zmeniť prípravu a odvtedy trénuje v Budapešti pod vedením maďarského trénera Attilu Sabóa. „Mám za sebou dva týždne a mám pocit, že som išiel trochu hore. Jazdím na ťažkej tečúcej vode, pár dní som si na to musel zvykať,“ podelil sa so svojimi prvými dojmami

SITA, zs, bg | 26.06.2008 14:10:08

pred svojím odletom do Poznane, kde sa v závere týždňa uskutočnia už záverečné preteky Svetového pohára 2008.

Ako najväčší problém doma pociťoval nedostatok konkurencie. V Maďarsku, kde je rýchlostná kanoistika „národným športom“, takéto problémy nemá. Trénuje s dvojicou maďarských reprezentantov do 23 rokov, ktorí jazdia C2. “Je to neporovnateľne lepšie. Doma aj keď som sa snažil ísť naplno, nikdy som sa nedokázal donútiť k takej rýchlosti, v akej sú tréningy, keď vedľa mňa pádlujú sparingovia. Ten tlak na rýchlosť je tam obrovský a je to dobre,“ pochvaľoval si zmenu 27-ročný Bratislavčan.

Tréner mu nič neodpustí, je naňho rovnako prísny, ako na ostatných svojich zverencov. „Je tvrdý, ale vie stráviť aj to, keď sa mi niečo nevydarí. Vysvetlil mi princíp inej techniky pádlovania. Usilovne na tom pracujeme. Vo vytrvalosti to už celkom ide, ale keď potrebujem zrýchliť, obyčajne skĺznem do starých koľají. Potrebujem to dostať do seba, zautomatizovať. Ťažko vysvetliť, o čo ide, ale zapájam iné svalové partie, iné je vedenie pádla nad vodou, inak udržiavam balans,“ naznačil novinky vo svojej príprave vicemajster sveta. Vlani sa pred šampionátom, na ktorom dosiahol svoj životný úspech, pripravoval v Szegede s neskorším duisburským víťazom Attilom Vajdom. „Už vtedy som si všimol, že on to robí nejako inak. Snažil som sa niečo odpozorovať, ale až teraz, keď mi to Szabó vysvetlil, som pochopil, o čo ide,“ dodal Marián Ostrčil.

V Budapešti doteraz absolvoval dva tréningové bloky, jeden šesťdňový a druhý osemdňový. Po nich nasleduje jeden a pol dňa voľno. Pred odchodom do Poznane formu neladil, ide z plného tréningu. „Chcem si v Poznani vyskúšať súperov, svoje momentálne schopnosti a zasúťažiť si pod psychickým tlakom. O výsledky mi veľmi nejde. Samozrejme, že by som rád na oboch tratiach postúpil do finále. Nechajme sa prekvapiť. V Budapešti trénujem na tečúcej vode, teraz budem opäť v dráhach. Sám som zvedavý, či som oproti poslednému vystúpeniu nejako pokročil,“ naznačila svoje ambície slovenská kanoistická jednotka.

Po pretekoch v Poznani sa vráti do maďarského hlavného mesta. Tam už bude až do začiatku augusta, kedy odlieta do Pekingu. „Rozhodol som sa nejsť do Talianska s ostatnými reprezentantmi. V Budapešti budem pod dohľadom odborníka, ktorému verím. On odhalí moje technické chyby, poradí mi a hlavne mám tam s kým jazdiť. Možno na pár dní vymeníme tečúcu vodu v Dunaji za stojatú v Szegede, ale to spresníme až niekedy v polovici júla,“ uzavrel Marián Ostrčil.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Marián Ostrčil pracuje najmä na novej technike.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.