Majstrovstvá Maďarska v maratóne v Györi s našou účasťou.

Od piatka 22. do nedele 24. mája sa v Györi na Mošoňskom Dunaji bojovalo o tituly majstrov Maďarska v kanoistickom maratóne. Vo všetkých kategóriách od žiakov po veteránov sa v 90 finálových jazdách predstavilo vyše 1900 športovcov!!! Trocha o inom ako u nás.

Martin Mišík | 25.05.2009 18:52:08

Nenechali sme si ujsť príležitosť výborne si zapretekať s ťažkými súpermi na dlhých tratiach. To sa u nás nedá a tobôž nie v kategóriách veteránov.

Kategóriu K1 mužov na 30 km vyhral Attila Jámbor pred Istvánom Salgom, obaja sa pravidelne predstavujú na našom Dunajskom maratóne. Na druhý deň si v debloch vymenili poradie. Muži a ženy mali okrem maratónskej 30 km trate možnosť startovať na 10 km (1 okruh bez prenášky). Takže v sobotu popoludní sa na vode okrem mužských deblkajakov na 30 km, zároveň preháňalo aj množstvo mužských siglkajakov na 10 km (rovnako u žien aj kanoistov). Túto možnosť využil aj náš Marián „Lachko“ Lachkovič, veď počas piatkového singlového maratónu hákoval v robote. Desiatka dospelých bola rozdelená na vekové kategórie po 5 rokoch, už od 19, takže tá najmladšia kategória je obdobou 23-ky, tie staršie kategórie sú zasa veteránske. Lachko vyhral kategóriu nad 30, keď celú trať zvádzal tuhý súboj s Gáborom Nagym z Taty, ktorého naši priaznivci kanoistiky môžu poznať z Veľkej ceny Komárna. Naše farby statočne hájil ešte Peter „Bony“ Pecsuk - na K1 v kategórií 35 – 39 rokov obsadil 4. miesto. Rovnako 4. som bol na K1 aj ja v kategórii 40 – 44. V nedeľu sme si s Bonym dali ešte K2 a v kategórii 35 – 39 sme skončili 5. Počet pretekajúcich veteránov bol na naše pomery nepredstaviteľný – veď posúďte. Vo veteránskych kategóriách na singloch pretekalo 90 kajakárov (nad 70 rokov 2 pretekári, nad 80 rokov 1 pretekár), 38 kanoistov a 19 žien. Vo veteránskych debloch sa predstavilo 80 posádok (50 K2 muži, 16 K2 ženy, 14 C2 muži). Všetci evidentne fit, pravidelne športujúci. U nás sa to bohužiaľ akosi nenosí...

Mňa na týchto pretekoch nadchla najmä celková atmosféra, kult kanoistiky, tradičná škola vysokej vytrvalostnej úrovne mládeže. To všetko odrážali napríklad preteky C4 žiakov na 5 km. K tomu plno stánkov s loďami, pádlami, vodáckym oblečením, suvenírmi, ako na veľkých svetových podujatiach. A plný les a lúka stanov, v ktorých bývali majstri sveta – bývalí, súčasní aj budúci...