Maďari nechcú, aby niekto ohrozil zlato.

V tejto sezóne sa pripravuje náš najlepší kanoista Marián Ostrčil s maďarským olympijským víťazom Attilom Vajdom a chce napraviť to, čo pokazil na olympiáde v Pekingu.

SME, Klára Urbánová | 18.03.2009 14:39:25

SEVILLA, BRATISLAVA. Sú štyri hodiny a pár minút popoludní, o 20 minút budú opäť na vode. Celá veľká partia dostane zabrať už druhý raz v ten deň. Ani tí sa nemôžu ulievať, ktorých dlane sú plné mozoľov. Neprišli oddychovať ani vyplakávať - na chlapov sa to predsa nepatrí.

Od 28. februára trávi celá maďarská reprezentácia kajakárov a kanoistov tri týždne v španielskej Seville. Vzali so sebou aj jedného Slováka - Mariána Ostrčila, strieborného kanoistu z majstrovstiev sveta 2007 v Duisburgu.

Bavia sa po anglicky

Nie je to náhoda, zaloboval zaňho ten najlepší v jeho disciplíne, olympijský víťaz z Pekingu. Attila Vajda si ho v sezóne, ktorej budú vrcholom ME v Nemecku a MS v Kanade, vybral za sparringpartnera.

V hoteli bývajú v jednej izbe, sú dobrými kamarátmi - aj keď ani jeden neovláda reč toho druhého. Zhovárajú sa po anglicky. Ani to im neprekáža, že povahovo sú rozdielni.

Čoskoro 26-ročný Vajda, od jesene študent medicíny v rodnom Szegede, je uvravený, skôr veselá kopa a bohém. Dvadsaťročný Bratislavčan je utiahnutý, málovravný. Keď mu Attila strčí mobil do rúk, sotva povie pár slov. Že sa domov vráti 21. marca.

„Je tu všetko na jednom mieste. Hotel, reštaurácia, lodiareň, posilňovne, bežecká, kajakárska a kanoistická dráha, ale môžeme si zaveslovať aj na rieke sedem-osem kilometrov v jednom smere," vysúka pekinský šampión a majster sveta z Duisburgu.

Ostrčil v lodi olympijského víťaza

Potom začne vysvetľovať, ako dal Mariánovi svoju loď, aby mohol trénovať, dokonca mu musel požičať aj pádla. Práve sa vrátili z letiska, kde boli vybavovať reklamáciu, lebo Mariánove poslali kamsi do tramtárie. Dostal ich až v deň nášho rozhovoru.

Ostrčil robí v príprave navlas to isté čo jeho partner. „Snažíme sa vopchať do tréningových vriec čo najviac kilometrov, denne dvojfázovo. Marián absolvoval v zime kondičnú prípravu, dokonca aj na bežkách, teraz makáme spolu už aj na vode a po návrate sa zdržíme doma len krátko, 25. marca sa máme stretnúť zasa v Chorvátsku," hovorí Vajda

Najlepšiemu slovenskému kanoistovi vlaňajšok nevyšiel. Ostrčil, ktorý túžil po oplympijskej medaile, nepostúpil do finále. Sklamanie mal vryté do tváre ešte aj koncom roka 2008, keď preberal domáce ocenenie. Všetka drina a snaha vyšla nazmar. Bol pretrénovaný.

„Attila vie, ako nato, presne pozná svoje telo, vie, kedy má zabrať, ale aj to, kedy je lepšie popustiť, oddýchnuť si," priznal Ostrčil.

„Víťazstvo som si naplánoval. Zlato bolo výsledkom do detailov prepracovaného plánu," tvrdil Vajda. „Preteky nie sú len o kondícii, rozhoduje sa v nich aj mentálne. V prípade Mariána bola chyba, že netrénoval so mnou, čo, pravda, nezáležalo na mne, ani na ňom. Bol to výmysel nášho zväzu, ktorý nechcel dopustiť, aby sa zopakovala situácia z čias Tamása Wichmanna. On sa kedysi pripravoval s Chorvátom Nikičom Ljubekom a ten ho zdolal. Preto chcel zväz zabrániť, aby s nami trénoval zahraničný pretekár, ktorý by nás mohol ohroziť."

Pokroky

Peking je síce minulosťou, tohto roku sú však na programe majstrovstvá Európy i sveta, v roku 2012 je ďalšia olympiáda. Ostrčil by mohol byť najväčším konkurentom pre Vajdu. Teraz sa už neobáva vedenie?

„Podľa mňa jeho najväčším problémom je, že nemá okolo seba tím. My sa poznáme roky, máme dobré vzťahy a vždy sa teším, keď je so mnou, lebo sa naňho môžem zakaždým spoľahnúť. Zo začiatku to s ním nebolo ľahké, pretože mal okolo seba ľudí, ktorí boli síce dobrí pretekári, ale tréningovo a metodicky zaostávali. Naučil sa pri mne veľa a mám pocit, že sa to odzrkadlilo aj na tom úspechu pred dvoma rokmi. Môžem povedať, že som sa možno viac tešil jeho striebru ako vlastnému zlatu, hoci som získal svoj prvý titul na svetovom šampionáte."

Prezaté z: sport.sme.sk

Diskusia k článku:

Anonym

aha ved to uz som vcera cital na canoe

Anonym

Marián makaj !!!!!

Dúfam že Atilu predbehneš na ME aj MS

Drž sa

Anonym

tiež dobrý článok aj tu

http://sport.pravda.sk/szabo-za-titul-som-dostal-ziguli-a-hned-ho-chceli-vekslaci-pmd-/sk_rsport.asp?c=A090316_010958_sk_rsport_p28

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.