Lode SR v Račiciach potvrdili pozíciu v elite

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike sa z pretekov II. kola Svetového pohára (SP) v českých Račiciach (20. - 22. mája) vrátili s dvoma bronzovými medailami. Najskôr si 3. miesto vybojovali v nedeľu predpoludním Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou vo finále K2 žien na 200 m. Za víťaznými Rakúšankami Yvonne Schuringovou a Viktoriou Schwarzovou zaostali o 387 tisícin sekundy. Už o niekoľko minút patrila rovnaká pozícia Petrovi Gellemu v K1 mužov na 500 m. Od víťazného Švéda Andersa Gustafssona, ktorý je úradujúcim majstrom sveta na tejto neolympijskej trati, bol pomalší o 1,7 s

SITA, sz;pp | 24.05.2011 08:27:05

Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou necelých dvadsať minút po zisku bronzu na dvojstovke nastúpili na finále olympijskej päťstovky a obsadili v ňom 5. miesto. Od bronzu ich delili necelé tri desatiny sekundy. Suverénnym spôsobom zvíťazili Bielorusky Volga Chudenková s Marynou Poltaranovou.

"Vedeli sme, že program SP v Račiciach bude pre nás veľmi náročný. Ani nie tak po fyzickej ako po psychickej stránke. Dvadsať minút na vydýchanie po pretekoch na 200 metrov nám stačilo, ale pocit, že o chvíľu zasa štartujete na pretekoch Svetového pohára, nebol jednoduché. Vydýchali sme sa, odvážili nám lode, dali nám iné štartovacie číslo a opäť sme bojovali o medailu," priblížila pre agentúru SITA Martina Kohlová hektické chvíle, ktoré spolu s Ivanou Kmeťovou zažili počas nedeľňajších pretekov. "Dvojstovku vyhrali Rakúšanky, s ktorými sa budeme v lete pred MS v Szegede spolu pripravovať, päťstovku s veľkým náskokom zasa bieloruská loď, čo bolo pre nás veľkým prekvapením. Obe dievčatá z tejto lode sedeli aj v štvorkajaku, ktorý triumfoval tiež s veľkým náskokom. Takže sa ukazuje, že Bielorusky budú na túto sezónu mimoriadne dobre pripravené. Tak isto aj Maďarky, Nemky, Talianky, Rakúšanky, Austrálčanky. Veľmi dobre išli Angličanky. Bude veľmi ťažké udržať sa v tejto silnej konkurencii a bojovať o pozíciu v prvej šestke na MS," dodala M. Kohlová.

"S výsledkami sme spokojné, lebo aj v Račiciach sme potvrdili, že patríme medzi najrýchlejších šesť lodí, ktoré budú túto sezónu bojovať o medaily na ME v Belehrade a najmä na MS v Szegede. Tie preteky v Maďarsku budú pre nás najdôležitejšie, lebo v nich sa bude bojovať o nomináciu na OH 2012 v Londýne. Bude to jediná šanca ako sa dostať na budúcoročnú olympiádu, kde by sme veľmi chceli štartovať. To je náš hlavný cieľ pre túto sezónu," pokračovala Martina Kohlová, členka slovenského elitného dvojkajaku žien.

„Ja som s ich vystúpením veľmi spokojný. Na dvojstovke ukázali, že tá rýchlosť je nejako prirodzene v nich. Doteraz sme ju totiž vôbec netrénovali. Napriek tomu si siahli na medailu, čo je vynikajúci výsledok. Ani k päťstovke nemám vážne výhrady. Držali sa až do konca v kontakte s najlepšími, nakoniec im pódium ušlo o dve - tri desatinky sekundy. Bol to vlastne ich prvý kontakt so špičkou v tomto roku. Doma konkurenciu nemajú, musia vždy čakať na medzinárodné preteky v zahraničí. Myslím si, že sa potvrdilo, že idú správnou cestou a ja verím, že sa to bude zlepšovať. Tieto výsledky by ich mali nejako naštartovať k majstrovstvám Európy, ktoré sa uskutočnia o štyri týždne v Belehrade,“ skomentoval výkon svojich zvereniek tréner Filip Petrla.

Spokojnosť s vystúpením dvojkajaku žien a štvorkajaku mužov, ktorý v Račiciach skončil na 5. mieste, vyslovil aj prezident SZRK Róbert Petriska, ktorý do konca sezóny bude aj dočasným šéftrénerom slovenského reprezentačného tímu. Šéf rýchlostných kanoistov tak "dočasne" nahradil doterajšieho dlhoročného kormidelníka Pavla Blaha, ktorý v rozbehnutej sezóne na základe vzájomnej dohody odišiel z tejto dôležitej pozície.

"Chlapci z komárňanského štvorkajaka naďalej potvrdzujú, že patria k lodiam, s ktorými treba stále počítať. V silnej konkurencii si vybojovali 5. miesto, ku ktorému som im osobne blahoželal," povedal pre agentúru SITA Róbert Petriska a pokračoval: "Niekomu sa to možno nezdá vhodné, ale ja si myslím, že ak niekto sa dlhodobo drží v prvej šestke na svete, treba si jeho výkony a úspechy vážiť."

Róbert Petriska pri hodnotení račického vystúpenia bratov Richarda a Michala Riszdorferovcov, Juraja Tarra a Erika Vlčeka zdôraznil najmä to, že vlajková loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky po určitom výkonnostnom minuloročnom útlme sa opäť predstavila v A-finále SP, kam nepostúpila ani jedna francúzska loď. "Chlapci sa udržali medzi najlepšími, hoci pred nich sa dostali napríklad hneď dve lode Bieloruska. Lenže výpravy v tomto období taktizujú, hľadajú optimálne zloženie posádok, testujú výkonnosť pretekárov. To isté robia aj ďalšie krajiny a to isté urobíme teraz aj my, keď na III. kolo v Duisburgu pôjdu iba naše najlepšie lode," dodal Róbert Petriska.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Lode SR v Račiciach potvrdili pozíciu v elite“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.