Linka: "Aby náš malý štát naďalej zbieral veľké úspechy"

Nápad niekdajšieho komárňanského rýchlostného kanoistu Štefan Viszlaya, aby skúsení "morskí vlci" Erik Vlček s Jurajom Tarrom v snahe dostať sa na OH 2016 v Riu de Janeiro rozumne spojili sily s mladými pretekármi Tibom Linkom a Denisom Myšákom, padol minulý rok na veľmi úrodnú pôdu. Novozložený slovenský štvorkajak už pri svojom prvom súťažnom vystúpení obsadil 3. miesto na pretekoch Svetového pohára (SP) v Duisburgu, čo bol impulz na to, aby čerstvo zložené kvarteto zabojovalo o najvyššie priečky aj na MS 2015 v Miláne. Výsledok tohto kajakárskeho experimentu vyrazil na milánskom jazere Idroscalo dych všetkým. Nie iba súperom, ale aj iniciátorom tohto nápadu. Bodaj by nie, keď štvorica Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka na prestížnom olympijskom kilometri senzačne získala titul majstra sveta. Navyše, tento triumf posunul vlajkovú loď slovenskej kanoistiky z edície 2015 priamo na OH 2016 v Rio de Janeiro (5. - 21. augusta). To nečakali ani tí najväčší optimisti zo slovenského tábora.

SITA, fr | 02.01.2016 20:57:47

"Čo bolo najťažšie na pretekoch, ktoré sme s Vlčekom a Tarrom absolvovali minulý rok? Najťažšia zo všetkého bola asi psychická príprava. Bol to náš prvý štart medzi seniormi. Na majstrovstvách sveta. S Denisom sme premiérovo súťažili medzi skúsenými a ostrieľanými starými vlkmi. Veď viacerí z nich majú na konte mnoho olympijských medailí, resp. cenných kovov z majstrovstiev sveta a Európy. Jednoducho, naši kolegovia v lodi, ako aj rivali na vode boli obrovská kvalita. My sme sa najskôr museli vyrovnať s tým, s kým vlastne súťažíme. Kto je v boji o medailové priečky našim súperom," reagoval na otázku agentúry SITA 20-ročný odchovanec šamorínskej kanoistiky, ktorý za najkrajší okamih svojej doterajšej športovej kariéry označil práve chvíľu, kedy na MS 2015 v Miláne preťali cieľovú líniu ako noví majstri sveta.

"Boli to naše prvé majstrovstvá sveta medzi seniormi. Jeden z prvých štartov v súťaži ká štyri v našej kariére. A hneď sme ho ukončili senzačnou zlatou medailou. Fantázia. Neopakovateľný úspech. Takže to bude určite najcennejší a najpamätnejší okamih celej mojej doterajšej športovej kariéry. Zopakovať taký výsledok tento rok, resp. v budúcich sezónach bude naozaj ťažké. Možno sa to už nikdy v živote nezopakuje," pokračoval urastený "hovorca" mladšej dvojice úspešného slovenského štvorkajaka.

"Minulý rok bol pre mňa veľmi vydarený. Bol som úspešný ako v individuálnej disciplíne, tak aj v skupinovej. Nemal som okamih, ani pocit, že by sa mi v roku 2015 stalo niečo zlé. Nemôžem sa sťažovať na nepriazeň osudu, alebo na nejaký extra prídel smoly. Ba práve naopak, športové šťastie mi prialo počas celej sezóny," zdôraznil Tibor Linka, ktorý si na prahu nového roka 2016 zo všetkého najviac želal pevné zdravie. "Keby nebolo zdravia, tak nie je nič. Nemali by sme za sebou takú úspešnú sezónu. Zdravie je podľa mňa hlavné. A myslím si, že nie iba pre nás športovcov, ale pre každého človeka," zdôraznil úspešný kanoista, istý účastník tohoročných OH v Brazílii.

Tibor Linka však pri ďalších novoročných želaniach nezostal sebcom, veľa úspechov kolegiálne zaželal aj ostatným slovenským športovcom. "Teraz pred začiatkom novej sezóny si želám čím viac športových úspechov. Ale nie iba pre seba. Aj pre našich športových kolegov. Pre viacero športovcov je totiž rok 2016 mimoriadne dôležitý. Každý sa bude usilovať dosiahnuť čo najlepší výsledok. Hlavne na olympiáde v Brazílii. Ale nie iba v Riu, lebo mnoho našich športovcov bude mať v roku 2016 aj iné vrcholové podujatia. Preto všetkým reprezentačným a športovým kolegom držím palce, aby boli v tom, čo robia, úspešní. Slovenskému športu vo všeobecnosti želám čím viac úspechov, aby náš malý štát naďalej zbieral také veľké úspechy, ako doteraz. Ostatným reprezentačným kolegom želám čo najviac výnimočných výsledkov, aby na veľkých podujatiach za hranicami domoviny mohli presláviť Slovensko," zdôraznil Tibor Linka, ktorý spolu so spolubojovníkmi z čerstvo pozlátenej lode K4 v tradičnej ankete Športovec roka pod patronátom Klubu športových redaktorov SSN za rok 2015 obsadil 2. miesto medzi kolektívmi. V ankete o najlepšieho športovca Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja Vlček a spol. jednoznačne dominovali.

Diskusia k článku:

Anonym

Galavečer 2016 - vyhlásenie ankety Kanoista roka

22. januára 2016

Cena vstupenky je 20,- €.

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3066

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.