Krátke info a začiatok rozhovoru s účastníčkou OH

Na úvod stručná správa o stave zbierky na pomoc Dominike. Napriek totálnej neochote organizátorov MSR v maratóne pomôcť pri predaji CD s fotkami sa vďaka špeciálnemu daru a dvom-trom náhodným predajom zvýšil stav zbierky na 11666 Sk. Už je odovzdaná doteraz vyzbieraná suma 10292 Sk a aj vďaka nej odchádza Dominika na liečenie do delfinária na Kryme. K samotným pretekom v maratóne sa nevyjadrujem, nevhodný termín spojený s neúčasťou veľkých klubov poznačil majstrovstvá dostatočne. V niektorých kategóriách bola účasť ozaj symbolická a celkovo sa atmosféra preteku nedá vôbec porovnať s minulým rokom, keď išlo mnohým o nominácie. Na záver jedna špecialitka, aj keď by zdanlivo patrila do vedľajšej rubriky vpravo, ale nakoľko sa jedná o nedokončený rozhovor, či skôr jeho začiatok, rozhodol som sa ho pripojiť k tomu krátkemu info. Po olympiáde, keď bude kompletný a aktuálne doplnený ho umiestnime do správnej rubriky.

Sýkora Ivan | 20.08.2004 05:47:18

Bývalá úspešná pretekárka a reprezentantka, ktorá ešte aj dnes z brehu pri pohľade na mladých pretekárov dokáže ohodnotiť ich štýl jazdy. MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. klinický imunológ a alergológ a od 20.8 členka podporného tímu našich rýchlostných kanoistov na OH. Prostredníctvom emailu som jej položil nasledujúce otázky, ale nakoľko to bolo ozaj tesne pred odchodom, stihla odpovedať len na prvé dve s prísľubom, že po OH to dokončíme....

V piatok odchádzaš s našou kanoistickou výpravou do Atén. Naša rodina, keď cestuje niekde na viac dní, tak moja manželka vždy má po ruke mini lekárničku a v nej všetko potrebné. Ako si na tom ty, máš už zbalené ? Určite neberieš so sebou len nejakú cestovnú lekárničku ?

Ufff....už vopred som tam poslala celý kufor liekov, kde je na všetko niečo... Samozrejme každý liek musím skontrolovať podľa zoznamu uvedeného na internete, aby neobsahoval ani stopové látky súvisiace s dopingom. Ešte včera som hovorila telefonicky s MUDr. Delejom, ktorý ma ubezpečil, že ak náhodou budeme niečo potrebovať, okamžite to z centra zabezpečia. Spomínal, že je prekvapený moderným, až nadštandartným vybavením polikliniky v olympijskej dedine, kde sa nachádza kompletný servis s biochemickým laboratóriom, magnetickou rezonanciou a CT. Takže zdravotnícka starostlivosť je zabezpečená dokonale, už ide iba o to, aby mali všetci šťastie a až do takej hĺbky ju nepotrebovali.

Myslím, že najväčší problém bude správna hydratácia organizmu a určitý (ako by som to napísala....) nižší hygienický štandard v tejto krajine. Hydratácia je zabezpečená iontovými nápojmi, ktoré dostanú všetci pretekári pri príchode do Atén. Myslím, že u nás sú všetci pretekári tak uvedomelí a profesionálni, že nebude s nimi problém so správnym pitným režimom, ako sa sťažoval MUDr. Delej v minulých dňoch, napr. u Hochsnorerovcov.

Čo sa týka možného črevného dyskomfortu v dôsledku nejakého znečistenia v strave, myslím že centrálne bude zabezpečený určitý hygienický štandard, pri ktorom by nemali nastať problémy. Samozrejme ak sa bude stravovať niekto mimo oficiálne zabezpečenej stravy, ťažko sa dá zaručiť taká kvalita.

Ďalší problém sú športovci, ktorí majú nejaké chronické ochorenie, ktoré potrebuje stálu liečbu. Ak látky, ktoré potrebuje športovec podliehajú dopingovej kontrole (napr. pri bronchiálnej astme), treba to nahlasovať dopingovému výboru na vopred stanovených dopingových listoch, ktoré má každé určité identifikačné číslo. Podlieha to dosť prísnej kontrole, keďže sa na základe podávaných liekov športovcom nielen lepšie dýcha, ale na istý čas môžu svoj výkon tiež zlepšiť. Každý športovec s týmto ochorením potrebuje určité špeciálne vyšetrenia, na základe čoho sa určuje diagnóza. Podľa toho sa tieto lieky ordinujú. V opačnom prípade by totiž mohli byť niektoré z liekov hodnotené ako nedovolený doping.

Keď sme si dohovárali tento rozhovor v Trenčíne na maratóne, spomínala si isté problémy s akreditáciou, aj v oficiálnom zozname figuruješ “len“ ako členka podporného tímu. Popíš ako budete fungovať v Aténach, či budeš robiť aj nejaké preventívne vyšetrenia, prehliadky alebo riešiť len akútne situácie ?

Do Atén idem ako členka podporného tímu kanoistickej výpravy, takže celý čas budem s pretekármi. Akreditácia zatiaľ nebola vybavená. Myslím, že boli problémy, kvôli zvýšenej bezpečnosti v Aténach vzhľadom na teroristické útoky, takže je to oveľa náročnejšie vybaviť. Ale stále dúfam, že po príchode sa to podarí. Aj bez akreditácie však budem v rovnakom hoteli so športovcami, len sa bohužiaľ nedostanem do depa, čo má tiež určitú atmosféru. Čo sa týka prípravy športovcov na preteky, nerobím preventívne prehliadky, viem ako sa všetci majú už zo Slovenska a pred pretekami to už nechávam na každého zvlášť. Všetci vedia kde ma nájdu, takže pri nejakých problémoch má môžu hocikedy vyhľadať. ....pokračovanie po návrate z olympiády

Za Tvoje odpovede Ti ďakuje a čo najmenej práce v Grécku želá a na dokončenie rozhovoru sa teší Ivan Sýkora

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Krátke info a začiatok rozhovoru s účastníčkou OH“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.