Komárňanský štvorkajak sa rozdelil na dva plus dva

Kanoisti odišli na prvé sústredenie do tepla. Muži zo štvorkajaku pol na pol, Erik Vlček a Juraj Tarr do juhokalifornského Newport Beach, bratia Michal a Richard Riszdorferovci do Sabaudie pri Ríme.

SME | 07.11.2011 16:50:03

BRATISLAVA. „Rozpoltenosť“ v začiatočnej fáze prípravy na novú sezónu neznamená pre štvorčlennú posádku rušivý moment. Ba v situácii napätých vzťahov, v ktorých sa komárňanská loď nachádza, môže byť na úžitok. Na úvodnom sústrední sa naberá kondícia i tempo v singlových lodiach.

Celá štvorica pokope by mohla znamenať výbuch hádok. V príprave tesne pred OH by to bol veľký problém.

Michal Riszdorfer, osemnásobný majster sveta, ochladnutie kamarátstva neskrýva. Vyčítal Erikovi Vlčkovi, ktorý jazdí aj v dvojkajaku s Petrom Gellem, s ktorým sú senzačne majstrami sveta 2011, zradu kamarátskych princípov. Vraj si hľadá bočnú cestu a vzťahovo opúšťa komárňanskú loď.

Ako Michal objal Erika

„Vzťahy medzi nimi nie sú ideálne, ale ani katastrofálne. Pozdravia sa, prehodia zopár nevyhnutných slov potrebných na fungovanie lode, ale neobjímajú sa. Až na jeden prípad, ktorý som si všimol práve v Szegede,“ spomenul si šéf našej rýchlostnej kanoistiky a dočasne aj šéftréner Róbert Petriska.

Opísal: „Keď Erik Vlček s Petrom Gellem senzačne vyhrali v auguste majstrovstvá sveta, pribehol Michal k Erikovi. Objal ho, srdečne gratuloval slovami, to je hviezdny úspech, nad ktorým všetci neveriacky krútia hlavou. O pár hodín už taký srdečný nebol.“

Obaja svetoví šampióni už od juniorských rokov (Vlček v dvojke s Richardom Riszdorferom) sú, ako pripomenul Petriska, poriadne tvrdohlaví. „Sú však profíci. Spája ich spoločný cieľ. A u oboch to nie je nič iné ako medaila, prirodzene, zlatá. Štvorkajak má aj dnes iba najvyššie ambície.“

Búrlivý rok

Kanoistika zažila búrlivý rok. Preto považuje zväzový šéf výsledky v tomto roku za zázrak.

Na jar sa trénerských postov vzdal tandem šéftréner Pavel Blaho a tréner Komárňanov Tibor Soós. Obaja vo vzornej spolupráci ľudí s odlišnými prístupmi k športovým metódam, potiahli tento šport na druhé miesto úspešnosti na Slovensku.

Z pohľadu malej členskej základne a podmienok pre rýchlostnú kanoistiku boli (a sú) naše medaily svetovým unikátom. Nemáme regulérnu dráhu.

Protiklady sa pritiahli

Na Soósa a Blaha sedí „manželské príslovie“ – protiklady sa priťahujú. Metodicky presný, obetavý maximalista Blaho po menšom úspechu než sa čakalo, ihneď upozornil na tréningový výpadok najmä vo fyzickej práci.

Výrečný, rozhľadený, vtipný Soós nemá metodický fundament ako jeho priateľ, ale bol výborný psychológ s obrovskou dávkou empatie. Je čosi medzi otcom a kamarátom. Petriska o nich hovorí len v dobrom, no trúfol si pomenovať: „Paľo išiel až do sebazničenia, vyžadoval to i od druhých. Tibor nikdy nešiel veľmi ďaleko za hranicu pocitu, že i profesionálny šport musí človeka baviť. Je dobrovoľný tréner s úžasnou intuíciou.“

Soós nemal žalúdok na hádky vo vlastnej lodenici. Tvrdil, že Erik Vlček sa môže rozhodnúť, ako uváži. Nebral do úvahy väčšinový názor ostatných z lode, že jeho pôsobenie v dvoch lodiach štvorkajaku uškodí. Tvrdil však, že jeho prioritou je štvorka. Pravda, ak dosiahne dupľu úspechov, čo sa stalo, bude to nevídaný výkon.

Michal Riszdorfer, pod jeho vplyvom jeho brat a najprv navonok i Juraj Tarr, postavil otázku striktne: „Buď iba štvorkajak, inak s Erikom kamaráti nebudeme.“ Soós nesúhlasil, odstúpil.

Riszdorferova reakcia

Blahova výpoveď mala koreň v navrhovanej zníženej kompetenčnej právomoci. Trénerské rozhodovanie prevzal Petriska. Povedal, že „s malou dušou i nepríjemným pocitom, že hromadí funkcie“. Petriska berie plat ako šéf športovej prípravy Národného športového centra, kanoistickú prácu robí zadarmo. Je zástancom autonómnej práce trénerov, ale jeho hlavného slova.

Pred sezónou sa debatovalo o forme Michala Riszdorfera. Ten, aj za cenu znepriatelenia si iných, dávnejšie povedal: „Chcú nás rozložiť. Špekulovalo sa najmä o mne, ale na kvalifikačných pretekoch som si miesto vybojoval.“ Petriska opäť potvrdil: „A bude si ho musieť znovu. Ako každý iný. Z majstrovstiev sveta juniorov máme zlatý dvojkajak a bronzovú štvorku. Komárňanská posádka nemá istú účasť v szegedskom zložení. Pôjdu sa dve kvalifikácie v singlových pretekoch.“

Dva pohľady

Na nomináciu sú dva pohľady - štyria najrýchlejší a hotovo. Petriska: „Túto teóriu zastávajú obaja šéftréneri stredísk Slavomír Kňazovický a Felix Masár. Soós, ktorý je stále členom užšieho vedenia zväzu, je skôr zástancom osvedčeného. Nie však za každú cenu. Ja mám bližšie k nemu, hoci odtiaľ - potiaľ. Keby Mišo, alebo bárskto z nich spadol niekde na šieste–siedme miesto, stratil by post. Starší Riszdorfer má dve výhody. Vie si prípravu načasovať. Má tridsaťštyri, už nie je taký rýchly a iste rýchlejší nebude. Ide o to, aby si zachoval aspoň vlaňajšiu formu. Je skúsený. Štvorkajak je tím. Nefunguje síce na princípoch klasického kolektívneho športu, ale lídra, kapitána, hovorcu, ako chcete, potrebuje. Najprv to bol Bača, potom dlho Michal. Stále ním je, hoci potrebný rešpekt má už aj Erik.“

A to je ďalší kameň úrazu. Na jednej z tlačoviek podpichol Erik ostatných, že im želá veľa síl do intenzívnejšieho tréningu. Michal reagoval prudko.

Juraj Tarr sa rozhodol ísť na prípravu spolu s Vlčkom do Newportu. Tam budú spolu s dievčenským deblkajakom Ivana Kmeťová - Martina Kohlová a juniorskými majstrami sveta i Európy Viktorom Deminom s Máriom Jančom. Trénersky ich povedia Filip Petrla (kouč Kmeťovej s Kohlovou).

Na staré miesto

Sabaudia bola kedysi výlučným miestom sústredení Komárňanov. Vrátili sa tam. Aj z rodinných dôvodov.

„U Riszdorferovcov sú rodinné väzby veľmi silné. Ričiho manželka čaká druhé dieťa. Kajakár chce byť v rozhodujúcich dňoch s ňou, s rodinou. Možno mu to zazlievať?“ hovoril Petrla.

Do Talianska pôjde s nimi tréner Peter Likér. „Nemá skúsenosti chlapov z posádky, je ich rovesníkom. Má však dar veľkého kamarátstva, vie ich usmerniť, dokáže byť správnym "mierotvcorcom". V Sabaudii bude tiež tretí štvorkajak z juniorských MS Marek Krajčovič, Matej Michálrek, Gábor Jakubík, Zoltán Tóth. Tohtoročné úspechy sú zázrak. Sme jedeným z mála športov, v ktorom majú súčasní majstri možných nasledovníkov. “

Olympijské preteky nebudú až také náročné, ako bol svetový šampionát.

V Szegede absolvoval Vlček jeden deň dve rozjazdy K4 a finále dvojkajaku. Na olympiáde sú v rozpätí hodiny a pol najprv rozjazdy a semifinále, finále o deň neskôr.

Kmeťová asi ako Vlček

Petriska ráta, že z dodatočnej kvalifikácie by sa ešte zo Slovákov mohli dostať do Londýna kanoisti Ľubomír Hagara (200 m) a Marián Ostrčil (1000 m).

Štart v tej-ktorej kategórie lode limituje celkový počet 248 športovcov. Napríklad Vlček by mohol ísť aj singl, čo je, samozrejme, vymyslené ako príklad. Kmeťová však singl pravdepodobne pôjde.

V štvorkajakoch sa kvalifikovalo desať lodí. Táto disciplína nemá dodatkovú kvalifikáciu.

Postup si nevybojovali úradujúci majstri Európy Portugalci, vlaňajší svetoví šampióni Francúzi a poslední olympijskí víťazi Bielorusi.

„Počul som, že niektoré z týchto krajín pôjdu na to tak, že v dodatkovej kvalifikácii nominujú jeden dvojkajak na tisícku a jeden na dvojstovku. Postúpia a v Londýne utvoria štvorkajak. Tých lodí však veľa nebude,“ vysvetlil Petriska.

Čítajte viac: http://sport.sme.sk/c/6129105/komarnansky-stvorkajak-sa-rozdelil-na-dva-plus-dva.html

Diskusia k článku:

Anonym

len mám pocit že jediný na koho ste zabudli je Peter ...

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.