Kmeťová v príprave bojovala so zdravotnými problémami

Sedemnásobná víťazka ankety Rýchlostný kanoista roka na Slovensku v kategórii kajakárok Ivana Kmeťová sa už nevie dočkať začiatku sezóny. Už v závere budúceho týždňa sa predstaví na kvalifikačných pretekoch do reprezentačného tímu v českých Račiciach.

SITA, zs;ru;rk | 18.04.2013 19:04:28

"Budú tam len singlové disciplíny, budem štartovať na dvesto a päťsto metrov. V máji by som chcela štartovať na Svetovom pohári v maďarskom Szegede a českých Račiciach, no a potom v júni prídu majstrovstvá Európy v Portugalsku,“ naznačila svoj program na najbližšie mesiace 28-ročná (nar. 30. januára 1985) odchovankyňa nováckej kanoistickej liahne.

Má za sebou náročnú zimnú prípravu, v ktorej musela bojovať nielen s tradične ťažkými tréningami, ale aj nepríjemnými zdravotnými problémami. "Odštartovalo to už na jeseň, keď ma začal pobolievať chrbát. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou potvrdilo u mňa vysunutie medzistavcovej platničky. Musela som prerušiť prípravu na takmer tri týždne. Našťastie, rehabilitačnými cvičeniami sa to upravilo a ja som mohla opäť trénovať,“ začala sumarizovať posledné mesiace.

Problémom však u nej ešte nebol koniec. "V decembri sme boli na sústredení v rakúskom Ramsau na bežkách. Na jeho konci ma začala pobolievať ruka. Najskôr som si myslela, že som to len prešvihla s posilňovaním. Keď bolesti neustupovali, išla som na vyšetrenie, ktoré potvrdilo, že som si natrhla sval na predlaktí. Na ruke som desať dní nosila ortézu, opäť prišla nechcená vyše dvojtýždňová pauza,“ pokračovala Ivana Kmeťová.

Silovú prípravu a pádlovací trenažér musela z programu svojich tréningov takmer úplne vypustiť. Vo februári sa vybrala za teplom do Portugalska, trénovala v stredisku Montebelo Aguieira. "Na vode som bola dvakrát denne, ráno bývali tie dlhšie a dôležitejšie tréningy. Párkrát v týždni sa k rannému tréningu pridal aj ťažký beh. Popoludní boli špeciálne tréningy na vode s brzdou alebo posilňovňa a následné vyjazdenie na vode. Najazdila som tam obrovské množstvo kilometrov, ale bez toho to nejde,“ zhrnula prvé sústredenie majiteľka troch medailí z MS (0 - 1 - 2) a šiestich vzácnych kovov z ME (1 - 4 - 1).

Marec strávila na sústredení v španielskej Seville. "Po príchode tam sa mi opäť ozval chrbát. Päť dní som mala obrovské bolesti aj pri ležaní. Našťastie mi potom poradili tamojšiu homeopatku a chiropraktičku, ktorá ma dala dokopy. Mohla som trénovať, ale v hlave som stále mala obavy, čo to spraví. Našťastie chrbát i ruka držia. Na to, čo všetko ma postihlo, som celkovo so zimnou prípravou spokojná a teším sa na sezónu,“ ostáva na optimistickej vlne kajakárka bratislavského ŠKP. Momentálne sa pripravuje striedavo v Trenčíne a v Novákoch.

Najväčšie úspechy doteraz dosiahla v K2 s Martinou Kohlovou. V poolympijskej sezóne bude skúšať šťastie najmä v singlových disciplínach. "Na sveťákoch sa to bude postupne kryštalizovať. Chcem si vyskúšať ká jednotku na dvojstovke a päťstovke. Nehovorím, že si s Martinou nesadneme spolu do dvojkajaka, ale zatiaľ je to otvorené. Dáme tomu čas, uvidíme,“ uzavrela Ivana Kmeťová.

Diskusia k článku:

Anonym

Juniori na prahu novej sezóny: rozhovor s Mariánom Tesárikom

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2227

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.