Kmeťová s Kohlovou si cenia všetky medaily rovnako.

Z pätnásťčlennej slovenskej výpravy na XI. majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Brandenburgu bolo najúspešnejšie duo kajakárok K+K - Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou, ktoré si v K2 vypádlovali striebro na olympijskej trati 500 m a bronz na síce neolympijskej, ale divácky mimoriadne atraktívnej 200 m vzdialenosti. Kým na dvojstovke sú už na stupňoch víťazov ako doma, na polkilometri zažili svoju seniorskú premiéru. "My sme sa nikdy nešpecializovali na dvestometrovú trať, tú rýchlosť jednoducho máme v sebe. Šprint sme netrénovali, ale na pretekoch sme ho vedeli ísť. Vždy sme sa sústreďovali na päťstovku, pretože je to olympijská trať. V predchádzajúcich rokoch sme však na nej vždy skončili na štvrtom mieste. Teraz nám to konečne vyšlo na ten stupienok, takže sme veľmi šťastné," neskrývala radosť z tak trochu nečakaného striebra Ivana Kmeťová.

SITA, zs;mj | 30.06.2009 20:35:02

Vlani novácko-bratislavská dvojica príjemne šokovala na ME v Miláne ziskom titulu na šprintérskej trati 200 m. Teraz si radosť z pohľadu z pódia pre medailistov zopakovali, keď skončili tretie. Porovnávať minuloročné zlato s tohtoročným bronzom je však podľa oboch nemožné. "Ceníme si obidve medaily rovnako. Titul majsterky Európy je titul, je to veľmi vzácny kov. Myslím si však, že oveľa ťažšie sme si vybojovali túto bronzovú medailu, pretože konkurencia bola neporovnateľne ťažšia ako vlani. Samozrejme, každé preteky sú iné. Z tohto pohľadu by som tento bronz dala na tú istú úroveň ako vlaňajšie zlato,“ takticky odpovedala Martina Kohlová.

Dvadsaťštyriročným kajakárkam akoby boli štvrté miesta na 500 m súdené. Skončili tak nielen vlani na ME v talianskom Miláne, ale aj pred dvoma rokmi na MS v nemeckom Duisburgu a ME v španielskej Pontevedre, ďalšie "zemiakové" umiestnenia majú z B-finále na vrcholných podujatiach. Teraz si konečne siahli na vzácny kov a hneď z toho bolo striebro, zdolali ich iba maďarské favoritky. "Je to veľké zadosťučinenie za tú obrovskú tréningovú drinu. Na olympijskej trati sme to nikdy nedokázali, teraz to bolo v seniorskej kategórii po prvý raz. Ako juniorky aj v kategórii do dvadsaťtri rokov sme boli na stupňoch víťazov, medzi dospelými to bola premiéra," vrátila sa do nedávnej minulosti Ivana Kmeťová.

Medzi favoritky olympijskej trate určite nepatrili, aj keď si postup do bojov o medaily vybojovali priamo z rozjazdy a nemuseli absolvovať fyzicky, ale aj psychicky vyčerpávajúce semifinále. "Najväčšími favoritkami boli určite Maďarky, Nemky a my sme si mysleli, že vysoko budú aj Španielky, pretože tie fantasticky zajazdili v rozjazdách. Nakoniec im finále nevyšlo a skončili až šieste. Nepočítali sme so Švédkami, ale tie naopak išli vo finále skvele a boli štvrté," pokračoval "háčik" najúspešnejšej slovenskej lode v Brandenburgu.

Vlani si dievčatá robili veľké nádeje na olympijských hrách v Pekingu. Najzarytejší optimisti dokonca tajne mysleli na medailu. Nakoniec sa však neprebojovali ani do deväťčlenného finále. O to väčšia radosť prišla teraz, keď dokázali, že naozaj patria do absolútnej svetovej špičky. "Dostali sme množstvo gratulácií. Všetky boli krásne, lebo išli od srdca. Každý, kto nám prial, telefonoval, esemeskoval, bolo vidieť, že to bolo úprimné, že nám všetci držali palce. Nedá sa určiť poradie, ktoré bolo ´naj...´, ale naozaj všetky boli nádherné," zakončila Ivana Kmeťová.

Diskusia k článku:

Anonym

Dievčatá, gratulujem k olympijskej 500vke a aj šprintu na 200m. Pekný výsledok!!!

Treba však dodať, toto je poolympíjska sezóna a treba si aj reálne priznať, že veľká väčšina pretekárov zo svetovej špičky zvolnila. Čím nechcem zhadzovať váš úspech v Brandenburgu, len poukázať na realitu. Takže držím palce, treba makať aby ste na budúcej olympiáde mohli bojovať vo finále o najjagavejšie kovy musíťe ešte veľa zlepšiť. Hlavne po technickej stránke jazdy. Držím palce.

Berte to ako konštruktívnu kritiku a gratuláciu zároveň

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.