Kmeťová s Kohlovou chcú zopakovať Duisburg.

Vo štvrtok predpoludním odletela po trase Budapešť - Zürich - Montreal do kanadského Dartmouthu posledná časť slovenskej výpravy na majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike. Boli v nej azda najväčšie slovenské nádeje na zisk vzácneho kovu na tomto šampionáte - komárňanský štvorkajak v zostave Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr a ženský dvojkajak s posádkou Ivana Kmeťová, Martina Kohlová.

SITA, zs;mj | 06.08.2009 16:43:59

Všetci šiesti absolvovali po majstrovstvách Európy, ktoré sa koncom júna uskutočnili v nemeckom Brandenburgu, spoločnú prípravu v Komárne. "Pôvodne sme plánovali pred majstrovstvami sveta zahraničné sústredenie, ale nakoniec sme sa po dohode s trénerom Filipom Petrlom rozhodli ostať doma. V Komárne sme mali výborné podmienky, všetko bolo tak, ako sme potrebovali. Keď sme mali s Ivanou tréning v deblovke, chlapci nám robili sparingov v singloch. Bolo to výborné, bez stresu, bez únavy z cestovania," povedala pred odchodom do Kanady pre agentúru SITA Martina Kohlová.

Z Brandenburgu si toto ženské kajakárske duo priviezlo až dve medaily - mimoriadne cenné striebro z K2 na olympijskej trati 500 m a bronz z divácky najatraktívnejšieho šprintu na 200 m. "Taký istý program absolvujeme aj v Dartmouthe. Samozrejme, že po úspešných majstrovstvách Európy nám stúplo sebavedomie, viac si veríme. S tým narástli aj naše ambície. Nemôžem sľúbiť, že privezieme medailu, ale určite chceme útočiť na pozície na stupňoch víťazov. Spokojné by sme boli, keby sa nám podarilo zopakovať výsledok z predchádzajúceho šampionátu v nemeckom Duisburgu, kde sme skončili na dvojstovke strieborné a na päťstovke na štvrtom mieste. Vtedy to bol pre nás obrovský úspech, veď sme si tým vybojovali účasť na vlaňajšej olympiáde v Pekingu," vrátila sa 24-ročná Bratislavčanka v spomienkach dva roky dozadu.

Spolu so svojou rovesníčkou z Novák Ivanou Kmeťovou sa už etablovali medzi absolútnou svetovou elitou. V príprave na vrchol sezóny, ktorý bude zároveň pre ne aj jej ukončením, vychádzali aj zo svojich skúseností. "Týždenne sme absolvovali desať tréningových jednotiek, z toho tri - štyri v spoločnej lodi, zvyšok individuálne. Samozrejme, bolo v tom aj množstvo iných foriem prípravy. Posledný týždeň už sme znižovali objemy, bol to taký postupný prechod na vylaďovanie formy," naznačila náplň posledného mesiaca majiteľka už medailového kompletu z ME, keď najjagavejší kov získala so svojou partnerkou v dvojkajaku na minuloročnom kontinentálnom šampionáte v talianskom Miláne na 200 m. Z majstrovstiev sveta je pre túto dvojicu doterajším maximom spomenuté striebro z neolympijskej dvojstovky z Duisburgu. "Cítim, že únava z náročnej prípravy už ustupuje a telo začína byť správne nabudené. Po príchode do dejiska majstrovstiev sa budeme musieť predovšetkým poriadne aklimatizovať a pokračovať v ladení formy," dodala zadáčka historicky najúspešnejšej slovenskej ženskej lode.

Ivana Kmeťová ide na svoje štvrté MS, Martina Kohlová má o jednu účasť navyše, keď štartovala už v roku 2003 v Gainesville v USA v jednej lodi s Janou Oršulovou. Ani jedna z nich však v Dartmouthe nikdy nebola. "Samozrejme, že sme si zisťovali, kam to vlastne ideme. Máme referencie, že je to nádherné prostredie plné zelene. Preteky by mali byť na jazere, veríme, že ich nebude ovplyvňovať vietor. Už z toho, čo sme počuli, máme dobrý dojem. Dokonca sme si ´prebukovali´ letenky späť do Európy o týždeň neskôr, aby sme si to tam všetko mohli pokojne vychutnať. Sezóna sa pre nás majstrovstvami sveta skončí, máme azda nárok na krátky oddych," uzavrela Martina Kohlová.

Doterajšie výsledky Ivany Kmeťovej a Martiny Kohlovej na MS:

2003 - Gainesville (USA):

Martina Kohlová, Jana Oršulová - K2 200 m 8. miesto, K2 500 m 17. miesto

2005 - Záhreb (Chorv.):

Ivana Kmeťová, Martina Kohlová - K2 200 m 5. miesto, K2 500 m 13. miesto

2006 - Szeged (Maď.)

Martina Kohlová, Ivana Kmeťová - K2 200 m 5. miesto, K2 500 m 13. miesto

2007 - Duisburg (Nem.)

Ivana Kmeťová, Martina Kohlová - K2 200 m 2. miesto, K2 500 m 4. miesto

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Kmeťová s Kohlovou chcú zopakovať Duisburg.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.