Keď si Tarr a Linka presadli, začalo im to v lodi kĺzať

Keď sa dnes 33-ročný Erik Vlček pred 13 rokmi v Seville tešil z prvej zlatej medaily na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike, o 14 rokov mladšia dvojica Myšák a Linka s týmto športom iba začínala. Ako priznali po návrate zo zlatého šampionátu v Miláne mladší členovia slovenskej K4, ani v najtajnejšom sne si nepredstavovali, že raz v živote budú s mnohonásobným majstrom sveta sedieť v jednej lodi. A už vôbec ich myseľ nezamestnávala trúfalosť, že spolu s ním budú plece pri pleci stáť na najvyššom stupni pre víťazov na svetovom šampionáte.

SITA, ds;sz;fr | 24.08.2015 19:52:50

„To je otázka, na ktorú teraz veľmi často odpovedáme. Už nebudeme hovoriť, že keď Erik Vlček spolu s Riszdorferovcami a Bačom oslavovali v Seville zlaté medaily, my s Denisom sme sa hrali niekde v piesočku,“ reagoval Tibor Linka na bratislavskom letisku na otázku agentúry SITA, čo robili, keď Erik Vlček zbieral prvé medaily na MS.

Hoci rodák z Dunajskej Stredy žijúci v Šamoríne Linka už má za sebou nejaké úspechy v juniorskej kategórii, zlato pri debute medzi seniormi na MS je akoby z iného sveta. „Veľmi si vážime najmä to, že Erik s Jurajom nás oslovili s ponukou, aby sme skúsili jazdiť v jednej lodi. Väčšinou to býva naopak, skôr mladší pretekári oslovujú starších a skúsenejších, aby im pomohli. V našom prípade sa to stalo presne opačne,“ objasnil skladanie zlatého kvarteta Tibor Linka a pokračoval: „Sme im veľmi vďační, že sme vďaka ich ponuke mohli prežiť taký krásny sen. Tešiť sa nielen zo zlatej medaily, ale aj miestenky na budúcoročnú olympiádu. To je naozaj senzačný výsledok, niečo, čím sme kajakárskemu svetu vyrazili dych.“

Linkov rovesník Denis Myšák, „háčik“ zlatej lode, ktorý začínal s kanoistikou v Novákoch, priznal, že najťažším okamihom zlatej finálovej jazdy bola chvíľa, keď 200 m pred cieľom zistil, že sa rútia v ústrety titulu majstrov sveta.

„V tej chvíli som si uvedomil, že nesmieme stratiť nasadené tempo a musíme zvládnuť nával emocií, ktorý nás práve zaplavil. Všetkým v lodi bolo jasné, že ak nepoľavíme, zlatá medaila bude naša,“ opísal rozhodujúci okamih finálovej jazdy 20-ročný odchovanec nováckej kanoistiky.

„Počas celej trate som sa koncentroval iba na situáciu v našej lodi. Dovtedy som sa nepozrel naľavo, ani napravo. Dvesto metrov pred cieľom som si ale všimol maďarskú posádku na druhom mieste a vtedy som si v duchu povedal, že už im to nedáme, že zlato bude naše,“ potvrdil Tibor Linka.

Urastený kajakár vysvetlil aj dôvod, prečo už po prvom tréningu novozloženého dvojgeneračného štvorkajaka došlo k výmene pozícií v lodi medzi ním a Jurajom Tarrom.

„Každej posádke chvíľu trvá, kým si nájde ideálnu rovnováhu. Sme veľmi radi, že nám sa to podarilo už na druhom tréningu. Bolo výborné, že od začiatku sme si v lodi ako partia sadli,“ tvrdil Linka a pokračoval: „Na prvom tréningu som bol na pozícii tri, kde som sa necítil komfortne. Niečo mi prekážalo, nebol som v rovnováhe, každú chvíľu som rozkýval loď. Vedel som. Že takto spolu jazdiť nemôžeme. Preto sme si s Jurajom presadli a čuduj sa svete, loď sa vyrovnala a začalo nám to dobre kĺzať a ideálne sa dopĺňať,“ prezradil Linka.

Podľa Denisa Myšáka aj výmena pozícií v lodi prispela k tomu, že Vlček a spol. v podstate šiestu spoločnú súťažnú jazdu dokázali premeniť na zlatú medailu a tiež na olympijskú miestenku, ktorá sa ráta za štyri miesta.

„Štvorkajak je o tímovej spolupráci a tímovej chémii. Sme veľmi radi, že Erik Vlček a Juraj Tarr nám počas tréningu dokážu odovzdať svoje skúsenosti, poradiť v každej situácii. Obaja nás týmto svojim prístupom nielen obohatili, ale aj výkonnostne posunuli oveľa ďalej. Môžeme byť veľmi šťastní, že nás športový osud dal takto ideálne dokopy,“ doplnil „háčik“ zlatej lode Myšák.

Diskusia k článku:

Anonym

Denis Myšák a oslavy majstrovského titulu v Novákoch, v jeho rodnom klube

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3012

Anonym

Kajakárka Kohlová: Od sna ma delili centimetre, no nevzdávam sa!

http://sport.aktuality.sk/c/192121/kajakarka-kohlova-od-sna-ma-delili-centimetre-no-nevzdavam-sa/

Anonym

Zlato zo svetového šampionátu nesmie kajakárom zalepiť oči

http://sport.sme.sk/c/7980003/zlato-zo-svetoveho-sampionatu-nesmie-kajakarom-zalepit-oci.html#ixzz3jpGdADlj

Anonym

Tarr: Sadli sme si. Od začiatku sa na vode zabávame

http://sport.pravda.sk/ostatne-sporty/clanok/365526-tarr-sadli-sme-si-od-zaciatku-sa-na-vode-zabavame/

MS: Päť miesteniek do Ria je skvelých, ale Petrla čakal viac

http://sport.aktuality.sk/c/192035/ms-pat-miesteniek-do-ria-je-skvelych-ale-petrla-cakal-viac/

Anonym

Tréneri Likér a Tesárik o K4: Experiment, ktorý dokonale vyšiel

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3007

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.