Kanoistika v prírode - ako sa správať pri stretnutí s divým zverstvom

Čo by ste robili, ak by vám nahnevaný, takmer trojtonový slon zaútočil na kanoe?

25.02.2018 14:40:21

Ak ste výskumník z National Geographic Channel alebo iného dokumentárneho programu, pravdepodobne by ste sa prikrčili a fotografovali by ste ďalej. Taký je aj prístup bádateľky Beverly Joubert, ktorá pracuje po boku svojho manžela, Derecka. Spolu tvoria jeden zo svetovo najznámejších párov fotografujúcich divokú prírodu. Ich úspech dokazujú aj početné ocenenia, pričom medzi ich najvýznamnejšie patrí napríklad Emmys.

Tak neviditeľní, ako to len ide

Manželia tvrdia, že ich filozofiou je byť tak neviditeľnými, ako sa len dá. Svet prírody len pozorujú, vstúpiť doňho nechcú, pretože si uvedomujú možné dôsledky. A hoci príroda je nevyspytateľná, čitatelia sa stále môžu spoľahnúť na športové pokrytie na bet365.

Joubertovci sa počas svojej kariéry zameriavajú najmä na dokumentáciu tajných životov divokých mačiek, ako napríklad levov a jaguárov, stále sú im blízke i slony. Myslia si, že sú to inteligentné a citlivé zvieratá.

Kanoe umožní splynúť s prírodou

Pár dlhú dobu využíval kanoe na to, aby sa k slonom dostali čo najbližšie. Počas niekoľkých rokov si naplánovali sériu plavieb cez sloní rezervoár na severe Botswany. Tam mali možnosť spoznať sezónny domov viac ako siedmich tisícok slonov, ktorý zvečnili oceneným dokumentom Soul of the Elephant (v preklade Slonia duša). Film mal premiéru minulý október.

Beverly sa snažila priblížiť ľuďom to, ako ich tak majestátne zvieratá vlastne vnímajú. Uviedla, že slony nie sú zvyknuté vidieť človeka v kanoe – ak ich aj náhodou spozorovali, nevedeli, čo vlastne sú. Dodáva, že kanoe nevydáva žiadne mechanické zvuky a nepočuť napríklad ani búchanie kovov, takže zvieratá sa nemajú prečo vydesiť. Človek sa skrátka stane súčasťou rieky.

Napriek snahe udržať si dostatočnú vzdialenosť, Joubertovci sa občas dostanú až príliš blízko. Počas filmovania ich dokumentu Soul of the Elephant sa ich jeden slon pokúsil napadnúť. Dereckovi sa podarilo natočiť výstražné útoky nahnevaného slona a Beverly zachytila jeho rozzúrené trúbenie z hrôzostrašnej blízkosti. Potom však zviera zrazu odkráčalo. Joubertovci zistili, že pravdepodobne vedia, čo zviera prinútilo odísť a pokračovať vo svojej ceste ďalej – zbadalo mŕtve slonie telá, rozrezané na získanie slonoviny. Manželia sa svojím dokumentom snažia poukázať aj na podobné barbarstvá, ktoré sú v prírode páchané. Dereck počas filmu povedal, že slony majú bohatý emocionálny život. Sú známe tým, že po smrti iného slona smútia a vzájomne si pomáhajú v tiesni a v bolestiach.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Kanoistika v prírode - ako sa správať pri stretnutí s divým zverstvom“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.