Kanoistika sa dočká na LOH 2020 v Tokiu zmien

Disciplíny kanoe šprint, kanoe slalom a parakanoe budú zas a znova programom ďalšej edície Olympijských a Paraolympijských hier, ktoré sa budú už budúci rok konať v Tokiu.

13.11.2019 18:03:36

Avšak tentokrát sa stretnú so zmenami, a to vo všetkých zmienených disciplínach, vrátane pridania niekoľkých vzrušujúcich nových pretekov a vodných disciplín.

Novinky sú súčasťou každých Olympijských hier

Olympijské i Paraolympijské hry sa už desaťročia spájajú so zvučnými menami športovcov, nespočetným množstvom rôznych športových disciplín a s obrovskou záplavou fanúšikov, ktorí si hry vychutnávajú po celom svete, tešia sa z úspechov športovcov a podávajú športové tipy. Organizátori sa snažia vždy prísť s novými a lukratívnymi miestami, ktoré budú atraktívne ako pre atlétov, tak i pre návštevníkov. Okrem toho sme v každej sezóne svedkami vzrušujúcich zmien. Tie tentokrát neobišli ani kanoistiku. Fanúšikovská základňa kanoistiky už od prvej polovice minulého storočia neustále rastie. Dôkazom toho je aj zaraďovanie nových typov disciplín do programu hier. Z noviniek nie sú vynechané ani Paraolympijské hry, v rámci ktorých je kanoistika pomerne novinkou. Kanoistika má na OH aj svojich slovenských reprezentantov - medzi zvučné mená patrí napríklad Erik Vlček, Juraj Tarr alebo Michal Riszdorfer.

Kanoe šprint

OH v Tokiu budú už v poradí dvadsiatymi Olympijskými hrami, kde sa kanoe šprint objaví. Debut tejto disciplíny sa konal v Berlíne v roku 1936 a odvtedy sa už hrdo objavuje na všetkých OH. V Tokiu sa bude kanoe šprint odohrávať v Tokijskom prístave, konkrétne v Sea Forest Waterway, čo je len 15 minút cesty od dejiska OH. Miesto konania tam zostane v rovnakom stave aj po Olympijských hrách, čím poskytne vynikajúce dedičstvo pre budúce generácie kanoistov. Rok 2020 sa bude spájať aj s predstavením kanoe pretekov žien. Okrem toho sa objaví aj C1 200 a C2 500, mužské K4 1000 bude skrátené na K4 500. Aby sa poskytol priestor aj pre ďalšie udalosti v oblasti kanoistiky, mužské C1200 a K2 200 boli z programu vyškrtnuté. Na OH sa v auguste podarilo nominovať aj slovenskému reprezentantovi Petrovi Gellemu.

Kanoe slalom

Kanoe slalom sa prvýkrát v rámci olympijského programu objavil v roku 1972, a to konkrétne v Mníchove. Súťažiaci súperili neďaleko Augsburgu na trase, ktorá ešte aj v súčasnosti hostí svetovo najväčšie športové udalosti z oblasti kanoistiky. Po krátkej prestávke sa kanoe slalom opäť do Olympijských hier vrátil. Stalo sa tak v Barcelone v roku 1992 a odvtedy je táto disciplína už pravidelnou súčasťou letných Olympijských hier. V Tokiu bude viesť trasa Kanoe slalomu taktiež v oblasti Tokijského prístavu. Miesto je vybrané kvôli tomu, aby sa návštevníci mohli ľahko dostať späť do hlavného centra ostatných disciplín OH. Ženské C1 bude mať budúci rok v rámci Olympijských hier svoju premiéru. Znamená to, že kanoe slalom bude mať po prvý raz v histórii OH kategórie rozdelené podľa pohlavia. Na druhej strane sa však nedočkáme mužskej kategórie C2, ktorá bola z programu vynechaná úplne.

Parakanoe

Keď sa disciplína Parakanoe po prvý raz objavila na Paraolympijských hrách v Riu roku 2016, išlo o veľmi emocionálny moment. Športová disciplína bola veľmi vrúcne prijatá fanúšikmi, administrátormi súťaže i atlétmi a už teraz je jasné, že ide o jednu z neočakávanejších disciplín, ktorá nás v Tokiu čaká. Medzinárodný paraolympijský výbor schválil zavedenie novej triedy s názvom Vaľa. Budú sa konať tiež ďalšie tri nové udalosti. Konkrétne ide o mužské a rovnako aj ženské VL2 a čisto mužské VL3. Celkovo to teda tvorí deväť kanoistických udalostí, ktoré sa v rámci Tokijského programu budú odohrávať. Paraolympijská súťaž sa bude konať na rovnakej dráhe Sea Forest Waterway v Tokyo Bay (Tokijský prístav), rovnako ako všetky kanoe disciplíny Olympijských hier.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Kanoistika sa dočká na LOH 2020 v Tokiu zmien“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.