K tradičným gigantom sa pridalo Bielorusko.

V nedeľu skončené 37. majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike boli svojím spôsobom prelomové. Po dlhých rokoch sa opäť menil ich základný program. Preteky K4 žien na 1000 m a K4 mužov a C4 na 500 m nahradili súťaže štafiet na 4x200 m. Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) požiadala Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o zmenu programu aj na OH a exekutíva ich schválila. Podmienkou však je, aby sa ešte pred olympijskými súťažami objavili v programe svetových šampionátov. Už v Londýne 2012 sa do olympijského itinerára dostanú šprinty na 200 m, so štafetami sa počíta pre OH 2016.

SITA, zs;mj | 17.08.2009 18:35:36

Odborníci pred dartmouthskými MS očakávali tradičný súboj dvoch gigantov Nemecka a Maďarska o post svetových jednotiek. Nakoniec sa doňho zamiešali Bielorusi, ktorí sa z Kanady vracajú so siedmimi zlatými medailami. Zvíťazili vo všetkých štyroch disciplínach mužských štvorčlenných posádok, kajakári Vadim Machnev s Romanom Piatrušenkom triumfovali aj v K2 na 500 a 200 m. Zdá sa, že líderské duo sa rozšírilo na trio. Nemci obhájili honor najúspešnejšej krajiny z predchádzajúceho šampionátu, ktorý sa pred dvoma rokmi uskutočnil u nich v Duisburgu. Rovnako ako Bielorusi získali sedem titulov svetových šampiónov, ale okrem toho pridali aj medaily nižšej hodnoty. Celkovo ich vlajka stúpala na stožiar pri osemnástich slávnostných ceremoniáloch, teda presne dvoch tretinách z 27 disciplín. Maďari sa tentoraz museli uspokojiť v medailovej bilancii s treťou priečkou.

Slovenská štrnásťčlenná výprava vybojovala tri pódiové umiestnenia. Je to o jeden vzácny kov menej ako v Duisburgu 2007, klesla aj ich hodnota. Kým v Nemecku v medailovej bilancii patrila Slovensku mimoriadne lichotivá tretia priečka, tentoraz to bola až dvanásta pozícia. Dvakrát si pohľad zo stupienkov pre najlepších vychutnávala posádka mužského štvorkajaka Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr, keď vo svojej premiérovej dvojstovke na MS skončili druhí a na kilometrovej trati tretí. V predšampionátových vyjadreniach boli všetci vrátane trénera Tibora Soósa veľmi opatrní, hovorili o cieli skončiť do šiesteho miesta. Z tohto pohľadu je ich výsledok tak trochu nad očakávanie. "Bol to veľmi dobrý výkon, chlapci si zaslúžia absolutórium. Bielorusi išli až neuveriteľne dobre. Na začiatku evidentne taktizovali, ale vyšlo im to. V každom prípade nemám čo našim vyčítať, išli na hranici svojich súčasných možností," hodnotil ich vystúpenie ústredný tréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho. Azda až teraz sa s odstupom času naplno ukázalo ako chybné nenominovať ich na júnové majstrovstvá Európy v nemeckom Brandenburgu na 200 m, kde si mohli túto pre nich v podstate novú trať vyskúšať v medzinárodnej konkurencii.

Tretiu medailu vylovili z jazera Banook kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. Mala bronzový lesk a získali ju v K2 na 200 m. Svojimi výsledkami na spomenutom šampionáte starého kontinentu v Brandenburgu, odkiaľ prišli s dvoma medailami, tak trochu namaškrtili fanúšikov rýchlostnej kanoistiky pod Tatrami, a tak sa im teraz jedna medaila môže máliť. Novácko-bratislavská dvojica sama azda čakala o niečo viac. Nevyšla jej rozjazda na 500 m, kde jej tesne unikol priamy postup do finále, rovnako nebudú rady spomínať ani na semifinále, kde im opäť chýbalo pár stotín sekundy. V B-finále potom triumfovali rozdielom triedy, bolo však z toho "iba" desiate miesto. "Dievčatá potvrdili, že šprint im ide. Majú ešte rezervy v technike pádlovania. Na päťstovke mali zbytočne veľkú frekvenciu záberu. Myslím si, že v tomto prípade veľkú rolu zohrala aj psychika. Vlani neuspeli na olympiáde, zrejme sa nedokázali nad to preniesť ani tu,“ skonštatoval Pavel Blaho.

Pochvalu si zaslúži aj Ľubomír Hagara, ktorý sa v C1 na 200 m prebojoval až do A-finále a v ňom obsadil veľmi slušné siedme miesto. "Je to nová olympijská disciplína, už sa v nej začína prejavovať pretlak kvalitných pretekárov. O to väčšiu hodnotu má tento výsledok," uzavrel hodnotenie hlavný tréner. Príkladne zo slovenskej výpravy zabojovali aj Tomáš Martinek s Petrom Gellem v K2 na 500 m, kde rovnako ako Kmeťová s Kohlovou skončili po prvenstve v B-finále na konečnom desiatom mieste. Naopak, vystúpenia Martina Jankovca v K1 mužov na 1000 m a Ľubomíra Beňa v K1 na polovičnej vzdialenosti možno smelo označiť za prepadák. Spoločne sa predstavili aj v K2 na 200 m, štrnáste miesto tiež nie je žiadnym svetoborným výsledkom.

"Budeme si musieť sadnúť, rozanalyzovať naše vystúpenie a určiť priority, na ktoré sa v najbližších rokoch sústredíme. Jednoducho potrebujeme vypracovať novú stratégiu už smerom k Londýnu 2012," zakončil Pavel Blaho. Na budúci rok sa bude o tituly majstrov sveta bojovať v poľskej Poznani.

Diskusia k článku:

Anonym

pan Pavol B. je stale rovnaky uz 30 rokou je to vyžirka kanoistyky,seftrener ktory nevychoval ani jedneho,jedineho kanoistu ci uspesne alebo neuspesneho.

Ak ano,dajte mi vediet meno.

Anonym

Hej, chýb a neschopných ľudí už stačilo!

Anonym

Dakujeme stacilo?

Anonym

som moc moc rad,ze konecne si niekto vsimol aj cinnost pana Blaha,dlhe roky najvacsieho rozvracaca a poskodzovaca slovenskej kanoistiky.Daaakujeeeme!!!!

Anonym

Veď práve do našich a spoločných vrecák nazeráme, ale sú nejako čudne ušité.

Anonym

nech robi co robi, ale nech si potom nenarokuje na titul sef trener repre ked nim nieje + este stohto titulu trepe dve natri v mediach....dalej platy co beru ty dvaja v skp sa daju aj lepsie vyuzit si ja myslim ako platenim akoze trenerov...

Anonym

pozrite sa radšej do svojich vrecák a nekydajte na druhých toto v prvom rade najviac pomôže kanoistike. . .

Anonym

Neviete kto zabezpečoval ubytovanie našej reprezentácie v Kanade, vraj dievčatá sa presťahovali z dohodnutých priestorov kvôli špine v dome. Chlapci z K4 si však vysúkali rukávy a poupratovali /asi to mali v rámci prípravy do manželského života/. Aj to je zásluha P. Blaha? Potom mu gratulujem.

Anonym

Chcem poďakovať panáčikovi ako "skvele" ohodnotil našu reprezentáciu. Keby mám tú kompetenciu tak ho bez váhania v momente za toto vyhodím... Len dve veci má na starosti. Hodnotenie našej reprezentácie - 0 bodov. Ako môže tréner slovenskej reprezentácie takto ponižovať svojich kvázi zverencov. Druhá vec ktorú má panáčik na starosti je povybavovať ubytovanie a pod. na pretekoch. Samozrejme aj toto musím hodnotiť za 0 bodov. Do Kanady cestoval už o týždeň skôr ako zbytok výpravy s tým že vybaví všetko okolo ubytovania a pod. Výsledok bol nejaký zasmrádnutý, špinavý dom s ktorého sa niektorý reprezentanti presťahovali a zbytok tam spával pár dní na zemi. Hlavne ze sa stale vyplakáva že sú neni peniaze ale p. Blaho kludne môže ísť na týždeň do Kanady na dovolenku.

Jediný prepadák ktorý som zaznamenal na týchto Majstrovstvách sveta bol náš ústredný tréner slovenskej reprezentácie pán. Palko Blaho.

Inak gratulujem všetkým k výborným výsledkom.

Anonym

to je fakt, na tych dvoch expertov nicnerobiacich som uplne zabudol :-) no nic to nemeni natom ze to co robi blaho zvladne akykolvek mlady clovek co aj npr. nema rodinu a bude si to cestovanie posvete dokonca uzivat a nie to brat ako obetu ze on je odtrhnuty od rodiny a podobne nezmysli. ved taketo vylety posvete zadarmo to je super job. ale nech netrepe kaleraby o dakoho vykonosti ked on sam vzivote podobne nic nedosiahol a co viac nikoho ani nevytrenoval.

Anonym

Ludia napriek tomu ze Palo je svojsky ale svojou hyperaktivitou a ochotou dokaze ludi aj zapalit pre tento sport a hlavne obetovat 9 mesiacov z roka travit cas mimo domova co nie je urcite jednoduche.Skorej by som zameral vase hodnotenie a travenie casu pri vode seftrenerov seniorov SKP

Anonym

pekne povedane blaho je len babka pochlebujuca uspesnym medajlistom. hoci on sam nikoho nevytrenoval keca mu to ale riadne. ja osobne to vidim tak ze je to len panacik na zabespecovanie ubytovania, dopravy a inych podobnych beznych veci co zvladne aj priemerna sekretarka so znalostou anglistiny. skor ako titul sef trener SR by som mu dal titul vykony travel agent :-) my nemame sef trenera, my mame len vela snazivych ozajstnych trenerov.... moja osobna poklona vtomto smere patri p.Polhamerovy. tento pan nastartoval podla mna zazrak menom SVK K4.

Anonym

Nerozumiem nielen vyjadreniam p. Blahu ale ani samotnému tónu, v akom je článok napísaný. Napr. Jankovec i Beňo zajazdili rozuhodne kvalitné jazdy či v singloch alebo debli. Príďte sa pozrieť na slovenskú "vodu" - v akej konkurencii nielen čo do počtu ale najmä kvality môže slovenský pretekár jazdiť na našich podujatiach a to i na majstrovstvách Slovenska. Aká je u nás konkurencia a rivalita, ktorá vedie k lepším výkonom i trénovanosti. Na to veru nepotrebujeme špeciálny kanál. Alebo bolo omylom usporiadateľov v Kanade postaviť dráhu majstrovstiev sveta na jazere? Treba nielen skromnosť a triezvosť vo vyjadrovaní ale i primeranú hrdosť na dosiahnuté výsledky. A veru nie je zlý ani ten kto sa neprebojuje medzi najlepších 18 na svete. Súste mi prezradiť na akom mieste sa momentálne nachádza v hodnotení FIFA naša futbalová reprezentácia? Preto sa snažme o pozitívne, no i kritické vyjadrenia, ktoré sú vedené v odbornom duchu a majú motivujúci účinok. Také som tu a nielen z úst "zodpovedných" žiaľ nezaznamenal V každom prípade netreba vidieť len čierno-bielo, a k tomu niektoré vyjadrenia nemajú ďaleko. Ročne medzi mužov prechádza z dorastu priemerne jeden pretekár a medzi ženy skoro nik /azda mi prepáčia dievčatá, čo sa za posledné dva roku uchytili medzi ženami/. Ako vychovávame mlaď, keď nám končia skôr ako dospejú. Honba za bodmi ozaj nikomu zatiaľ neprospela, alebo ......?

Anonym

Vážený pán Blaho, kedy už konečne prestanete komentovať výsledky a výkony našich rýchlostných kanoistov? ved trepete dve-na-tri až to plieska dverami. Prepadákom sú akurát vaše vyjadrenia na niekoho absolutérium a kritizovanie iných, ved tomu vôbec nerozumiete. A tá vaša funkcia? no comment, že "šéf tréner reprezentácie", ved nikoho netrénujete? ...alebo áno????? tak sa už zobudte ľudia, hm?

Všetkým gratulujem k výsledkom, len tak dalej!!!

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.