Juraj Bača: Slovenský šport je odvar šoubiznisu

Ak mu niekto povedal hovorca lode alebo kapitán, naštval sa. Vtedy bol šesťnásobný majster sveta a bronzový olympionik v kanoistike. Poznal ho úzky okruh ľudí.

SME | 22.01.2007 16:18:20

Dnes sa nechápavo i rezignovane usmeje, keď ho niekto označí - celebrita. Hovorí o ňom celé Slovensko. Chvíľu bol amatérsky tanečník, v televíznej súťaži Lets Dance skončil druhý. JURAJ BAČA získal na všeličo iný pohľad.

Dokážete vysvetliť, že viacnásobný svetový šampión sa stane skutočne známou osobou až po tanečnej súťaži?

Vysvetliť áno, pochopiť nie. Slovenský šport nemá takú publicitu, akú by mal mať. Z tohto pohľadu je okrajovou záležitosťou. Považujem to za vrcholne neférové nielen k majstrom sveta, ale k všetkým ľuďom, ktorí sa venujú tejto činnosti. O kanoistovi Bačovi sa písalo týždeň po majstrovst­vách sveta, dva týždne po olympiáde. Tanečník Bača bol minimálne raz za týždeň na obrazovke, tisíckrát ho pretriasal bulvár, mal aj mnoho rozhovorov na vážne témy. Ako účastník tanečnej súťaže som dostal oveľa väčší mediálny priestor. To je pragmatické vysvetlenie, s ktorým sa však nedokážem stotožniť.

Zapríčinili tento nelogický stav médiá?

Dlho som si myslel, že áno, či minimálne: áno - aj. Hľadať vinníka zásadne v médiách nie je však zodpovedné. Na vine je celospoločenské vnímanie športu. Nie je po ňom dopyt. Nechcem haniť druhých. Časť viny je v nás športovcoch. Videli sme iba úspešný výsledok na súťaži, ktorý je síce prio­ritný, ale unikala nám dôležitá spätná väzba cez užitočnú sebareklamu.

Ako reagujete na oslovenie: celebrita Juraj Bača?

(Dlhotrvajúci úsmev). Aby som nenaznačoval iba mimikou, tak hovorím: nad takým oslovením sa musím iba zasmiať. Cítim sa trápne aj preto, že momentálne sú u nás posunuté hodnoty. Za spoločensky významných sa zväčša považujú materiálne bohatí ľudia. Kľúčový záujem je o pseudosmotánku, nie o ľudí, ktorí sa dostali k úspechu čistou prácou. Šport v podstate nie je okrajovou záležitosťou, je ňou v porovnaní s touto akože elitou. O tomto jave som sa veľakrát zhováral so Zuzkou Fialovou. Aj ju, dlhoročnú výbornú herečku, spoznal národ až v Lets Dance.

Kto bol celebritou v Lets Dance?

Nechcem nikoho uraziť, ale celebritami boli Helena Vondráčková, Zuzana Fialová, Jozef Bednárik. Isto medzi nich smeruje Ján Ďurovčík.

Jozef Golonka nie?

Nejde mi dohromady spojenie športovec a celebrita. Jozef Golonka je v mojich očiach skvelý športovec, výnimočný hokejista, jeden z najlepších na svete. To je však môj názor.

Medzi našimi športovcami pôsobiacimi v súčasnosti na Slovensku teda celebritu nenájdeme?

Nie, ale napríklad profesora Jána Grexu, športového historika, humoristu i publicistu vnímam ako celebritu.

Študujete masmediálnu komunikáciu. Ako ste prijali rozbor jedného z vašich údajných milenec­kých vzťahov v bulvárnom týždenníku s upozornením na záver: Juraj, zvykaj si, taký je šoubiznis?

Považujem to za trápny manéver na zabalenie novinárskej kačice. To nie je o šoubiznise. Principiálne však s bulvárom nemám problém. Funguje všade na svete, vie byť užitočný. Šport nie sú len opisy pretekov, ale predovšetkým rozmanité osudy ľudí. Bulvár však nesmie prekročiť mantinely, veci zo súkromia si vymýšľať. Naším úskalím je slabá vymožiteľnosť práva. Žaloby sa riešia roky, súdne výroky sú neraz pochybné. Bulvár to využíva. Mnohí, ani ja, nemáme toľko peňazí a času, aby sme podávali žalobu za žalobou. Niekedy však prekypel hrniec a niektoré veci budem musieť riešiť.

Ako ste vnímali do ohlúpnutia omieľaný titul: Bača – hruď roka?

Keďže rád ironizujem, nie som chúlostivý ani na uštipačnú poznámku na môj účet. Prvýkrát to bolo vtipné. Potom som to však počul a čítal do osprostenia dvakrát denne, ale čo s tým? Prievan do uší a mávnutie rukou. Všetkým ľuďom, ktorí chcú vidieť hrude roka, odporúčam, aby navštevovali majstrovstvá Slovenska v kanoistike i vo vodnom slalome. Uvidia stovku hrudí roka. V lodi nemôže sedieť muž s postavou boxera mušej hmotnosti alebo basketbalového pivota. Práve tento titul bol kľúčovým momentom, že som sa stoj čo stoj chcel zúčastniť na vedomostnej súťaži Test národa. Pohľad na športovca ako na svalnatého tupca ma štve. Úspech v nej má teší azda aj viac ako v Lets Dance. Výsledok bol objektívny, v tanečnej súťaži subjektívny. Iste som nebol druhý najlepší tanečník.

Čo je podľa vás šoubiznis? Patrí do tejto oblasti aj šport?

Náplň vysvetľuje preklad. Anglické show znamená predstavenie či prehliadka niečoho. Na ťažké úvahy si netrúfam, ale uvediem príklady. Šou sú divadelné hry na Broadwayi, dobrý film v peknom kine, opera v La Scale i v Slovenskom národnom divadle. Šou je aj olympiáda, majstrovstvá sveta vo futbale, špičkové ligy s mnohotisícovými návštevami, NHL, NBA, ale tiež tradičné kanoistické regaty.

Aj slovenský šport je šou?

Iba ak niekto chápe význam slova šou ironicky, ako odvar niečoho. Vyhráme, keď sa dopracujeme k chápaniu športu ako súčasti skutočného šoubiznisu. Potrvá to roky. Šport zmizol z povedomia ľudí. Návštevnosť podujatí je hrozná. Ani sa nečudujem, športoviská sú v úbohom stave.

Aké sú východiská?

Téma na dva dni, skúsim v skratke. Nemám mandát mudrovať. Vždy som tvrdil, že náš šport dotuje štát primerane, ibaže prostriedky sa zle rozdeľujú. Pomohla by tiež úprava niektorých daňových zákonov. Šport musí kráčať ruka v ruke s možnosťami vzdelávania sa. Ideálne je športovať a zároveň plnohodnotne študovať. O potrebe výrazne lepšieho marketingu som už čiastočne hovoril. Bol to problém aj nášho štvorkajaku a jedna z príčin môjho odchodu. Chcel som využiť každú možnosť na prezentáciu, ktorá priláka reklamného partnera, kolegovia až tak nie. Nečinné čakanie na štátne dotácie som nepovažoval za účelné ani za férové.

Tanečný šport sa nie tak dávno vážne uchádzal o zaradenie do olympijského programu. Do Lets Dance ste sa prihlásili preto, že to bola športová súťaž, hoci s osobitným charakterom?

Sprvoti som tanec vôbec nevnímal ako šport. Ťažko som sa zmýlil. Je. Náročný, vyžadujúci rýchle myslenie a nápady. Profesionálny tanečník musí mať kondičku atléta. Hlavným motívom však bolo: roky som sa túžil naučiť tancovať. Na amatérskej úrovni sa mi to asi podarilo. Projekt a scenár Lets Dance ma ihneď oslovil. Súťaž si po celý čas udržala pointu o dobrých spôsoboch. To bolo prvoradé. Až potom nasledoval vrodený cit pre súťaživosť. A bol by som neúprimný, keby som zatajil: svoje zohrala možnosť spopularizovať sa i finančne si prilepšiť.

V čom vás posunul vpred tanečný tréning?

V lodi mi vyčítali zlé držanie tela, tak som si ho tancom napravil. Naučil som sa všeličo užitočné, čo priamo nesúvisí so športom. Nikdy som netajil, že sa v budúcnosti chcem profesionálne venovať mediálnej práci. Na začiatok najradšej v televízii a spravodajstve. To je predstava, ponuku nemám. Spoznal som, ako funguje televízna práca, uvedomil som si napríklad, že sa v niektorých situáciách budem musieť zbaviť sarkazmu.

Popri tanečnom tréningu ste sa pripravovali aj kanoisticky?

Denne ráno a večer. Popoludní som tancoval. Dalo to zabrať, ale aj zvládnuť.

Podľa všetkého ste sa nerozlúčili s činnosťou vrcholového kajakára. Aké máte predstavy o športovej budúcnosti?

Začínam s klasickou zimnou prípravou, hoci do konca marca má prioritu škola. Myslím na olympiádu 2008. Konkrétnu ponuku do posádky, ktorá je súčasťou hlavného programu, nemám. Nie som stavaný na individuálne súťaže, odmalička som súťažil v posádkach. Nevylučujem, že s niekým nájdem spoločnú reč. V zálohe sú dračie lode, ktoré budú v Pekingu ukážkovou disciplínou. Tréning do tejto veľkej lode je totožný s kajakárskym. Ako trebárs príprava bežca - vytrvalca, ktorý chce štartovať na desať kilometrov i v maratóne.

Obľúbená osobnosť

Silno ma oslovujú knihy Júliusa Satinského. Zo športovcov som vždy obdivoval Jana Železného.

O politike

Jednoznačne zastávam pravicovú orientáciu, uznávam trhové princípy. O politiku sa zaujímam, ovplyvňuje predsa môj život. Komunálnym poslancom som sa stal preto, že sa naskytla možnosť. Som z Komárna, mestu za veľa vďačím, aj som mu veľa dal. Chcem v tom pokračovať.

Vizitka Juraja Baču

• narodený 17. marca 1977 v Komárne

• bronzový z OH 2004 v Aténach v štvorkajaku, dvojnásobný majster sveta v dvojkajaku (1999 - 1000 m, 1998 - 1000), majster Európy v dvojkajaku (1999 - 1000)

• štvornásobný majster sveta v štvorkajaku na 500 m i 1000 m (2002, 2003), majster Európy 2001 na 1000 m. Dvojnásobný juniorský majster sveta v štvorkajaku (1995 - 500 i 1000 )

• študent masmediálnej komunikácie na nitrianskej univerzite

• poslanec (nezávislý) v komárňanskom mestskom zastupiteľstve

(zdroj: sme.sk, fotky: Ivan Sýkora)

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Juraj Bača: Slovenský šport je odvar šoubiznisu“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
KP veslári, Zemník, Bratislava (uzavretá trať)
13.04.2024
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.