IRONMAN kanoista Ondrej Čižnár.

Aj keď všetci žijeme v očakávaní úspešných olympijských vystúpení našich pretekárov na olympijskom kanáli Shunyi, prinášame vám príspevok z trošku iného súdku. Už som sa dávno vytratil z kanoistických brehov, ale som rád, že som mohol po dlhšom čase prispieť na kanoe.sk rozhovorom s jedným z vás. Síce nepôjde priamo o kanoistiku, dúfam aj tak, že vás náš príspevok zaujme.

Ivan Sýkora | 19.08.2008 12:39:21

Ondrej Čižnár (r.1972), člen DAK Kiaba Nováky, je nielen úspešný maratónec medzi kanoistami, ale aj čerstvý IRONMAN. Už tradične v Nitre sa uskutočnil 2.8.2008 6.ročník Slovakman v dlhom triatlone, ktorý časom 14:07:20 úspešne absolvoval aj Ondrej. Podotýkam, že číslo 14 vyjadruje hodiny :-). Pre menej informovaných pridávam, že išlo o absolvovanie takejto dávky: 3,8 km plávanie - 180 km cyklistika - 42,2 km beh.

1. Keď si mi v sobotu večer volal priamo zo štadiónu v Nitre po úspešnom skončení, tak si povedal krásnu vetu ohľadom zdolania tejto mimoriadnej porcie námahy: „Mal som vysoko nastavenú psychiku“. Môžeš to prosím ťa spresniť a bližšie popísať?

To bola odpoveď na otázku kde som mal najväčšiu krízu a tá vlastne ani neprišla, pretože všetky náznaky som už vopred riešil znížením intenzity záťaže, kvalitným občerstvením a psychickou pohodou s časovými limitmi pre jednotlivé disciplíny.

2. Si už pravidelný účastník bežeckých maratónov a polmaratónov, ale ako a kedy sa v tebe zrodila myšlienka absolvovať IRONMANa?

Pred dvoma rokmi keď som sa dozvedel o Slovakmanovi v Nitre som to chcel skúsiť, len som nestihol prípravu, 2007 boli ME v kanoistickom maratóne v Trenčíne kde som pretekal za veteránov a tento rok som zamieril do Nitry.

3. Ako dlho si sa pripravoval na tento pretek? Si sám sebe trénerom alebo si svoj tréning a prípravu konzultoval s niekým iným?

Pravidelne plávam a behám, na bicykli som poriadne nesedel asi 10 rokov a toho som sa najviac obával. Na tento pretek som sa pripravoval asi 6 týždňov. Žiadne odborné poradenstvo.

4. Poďme k samotnému priebehu, štart bol o 7,00hod na prírodnom kúpalisku v Šuranoch, aká bola voda a ako sa ti plávalo celkovo?

Voda bola teplá mala asi 24 stupňov, po zhruba 500m som sa upokojil a pomaličky som sa začal ťahať do cieľa.

5. Podľa výsledkov si z vody vyliezal medzi poslednými, nebolo to pre teba deprimujúce?

Prvých 200m to bolo deprimujúce, potom som si zvykol. Vedel som že nemám na pretekanie sa ...

6. Špecifikom triatlonu je meranie času stráveného v depe. Pri krátkom triatlone (ako budeme vidieť aj na prebiehajúcich OH v Pekingu, kde štartuje aj náš reprezentant Pavol Šimko) to hrá veľkú rolu, ale ako si strávil čas v prvom depe po plávaní ty?

To vážne? Snažil som sa utrieť si zadok aby som sedel v suchu, tričko a ponožky som si obliekal namokro, spolu s prstami ktoré Ťa neposlúchajú – ideálna kombinácia.

7. Ísť na bicykli je vcelku v pohode, pokiaľ to nie je 180km. Navyše ako vyplýva z profilu trate na okruhu, ktorý ste absolvovali 5x, bol jeden slušný kopec, ktorý aj kanoistom dobre známy „profík“ Jozef Ivanko spomínal ako náročný. Ako si to celé videl ty zo sedla svojho tátoša?

Pre mňa bol kopec dobrým spestrením okruhov aj keď v poslednom kole som tam tlačil bicykel ale to bolo viac z taktických dôvodov. Celý triatlon bol kvalitne pripravený, ale cyklistická trať nemala chybu, prakticky nebolo vhodné miesto kde by som mohol vzdať.

8. Podľa mojich prepočtov si udržal slušný celkový priemer 25,7km/hod, ale zaujíma ma, či si celých 7hodín išiel rovnomerne alebo si mal pauzu?

V každom kole na občerstvovačke som sa zastavil asi na 2 minútky aby mi mohol Rasťo Rus vymeniť fľašu a podať občerstvenie. Aj touto cestou mu ďakujem za celodenné koučovanie. Inak som bol stále v sedle , posledné dve kolá som už mal trošku slabšie .

9. Normálne je človek hladný po troch štyroch hodinách, ako si riešil príjem stravy a tekutín počas takéhoto dlhého preteku ty?

Jedol som len na bicykli asi 3 rožky s nutelou a pravidelne a veľa som pil.

10. V depe číslo 2 medzi cyklistikou a behom si sa zdržal iba cca 6minút. Priblíž nám ten čas?

Po odobratí bicykla mi dali moju igelitku s vecami na beh. Tie som vysypal na lavičku. V prvom depe ma neposlúchali iba prsty ...

11. V tom čase si už bol na trati takmer 9hodín a pred sebou maratón. Aké si mal pocity, keď si o štvrtej popoludní vyrážal na beh?

Myslel som dozadu, na plávanie som si spomenul len hmlisto, zato cyklistiku som si pamätal celkom čerstvo. Ten pocit hrial.

12. Mal som tú česť absolvovať s tebou už dva maratóny a obaja vieme, že počas nich sa ľahko objaví kríza. Ako sa ti bežalo v Nitre, keď si už mal za sebou dve poriadne dávky plávania a cyklistiky?

Nohy ťažké ako z olova s náznakmi kŕčov, takto začínajúci sa maratón sa v mojom ponímaní nedá odbehnúť a preto som od začiatku striedal chôdzu s behom. (Kráčať je povolené).

13. Nakoniec si maratón absolvoval v slušnom čase 5:09:36. Vnímal si celkový čas, ako na tom stojíš, resp. mal si pred pretekom nejaký časový cieľ či plán?

Cieľ bol len jeden – zvládnuť to v časovom limite, prakticky od 120 teho km na bicykli som sa nachádzal v neznámych vodách ...

14. Dvoj otázka na záver: Ako sa ti chodilo na druhý deň v nedeľu ráno a pôjdeš do Nitry aj budúci rok alebo stačilo?

2. 3. aj 4. deň boli veľmi zaujímavé. Mne stačilo, ale či to bude platiť aj o rok tak to teda netuším.

Keď som Ondreja lákal po Nitre na krátky triatlon a plánoval prípadné ďalšie spoločné maratóny, odpísal mi: „...asi nie, chcem skočiť naspäť do kanoe, tento rok som ešte neťahal a chcem stihnúť maratón MSR v Piešťanoch“. Takže Ondrej aj naďalej zostáva dušou kanoista a začiatkom septembra ho uvidíte v akcii na Sĺňave v Piešťanoch.

Diskusia k článku:

Anonym

gratulujem komárom!!!!!

Anonym

gratulujem slušná dávka makačky

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.