Iba počasie kazilo náladu.

Zeleňou a vodnými plochami bohato pretkané mesto Dartmouth, ktoré v kanadskom štáte Nové Škótsko tesne oddeľuje od známejšieho Halifaxu iba záliv (nad ním sú však mosty), žije v týchto dňoch opäť rýchlostnou kanoistikou. Už druhý raz v histórii – po roku 1997 – sa pekné jazero Banook stalo dejiskom majstrovstiev sveta v tomto olympijskom športe.

www.denniksport.sk/TOMÁŠ GROSMANN | 13.08.2009 21:16:06

Medzi športovcami z viac ako 70 krajín, čo je samo osebe veľké číslo a dôkaz nebývalej konkurencie, bude oddnes do nedele pádlovať na vode aj 14 slovenských reprezentantov.

V dejisku podujatia sú už všetci takmer týždeň, ale v pondelok a v utorok im pokazilo náladu počasie. Po väčšinu týchto dní totiž husto pršalo, čo však športovcom zvyknutým na vodu nezabránilo v usilovnom tréningu. „Predpoludním sme vždy jazdili v ‚káštvorke‘, popoludní aj jednotlivo v singlkajakoch,“ zvestoval nám háčik úspešnej slovenskej K4 Richard Riszdorfer, keď sme ich skupinku navštívili v prechodnom bydlisku v úplnej blízkosti dejiska súťaží – v prenajatom dome. Reč sa, prirodzene, rýchlo zvrtla na ich hlavnú úlohu, čiže štart na olympijskej tisícke. Do sobotňajšieho finále sa možno dostať aj krátkou cestou, keďže účasť v ňom si zabezpečia dnes popoludní SELČ víťazné lode zo všetkých troch rozjázd.

„Isteže by sme chceli postúpiť hneď, ale vopred nie je nič jasné,“ zamyslel sa najskúsenejší z kvarteta Michal Riszdorfer. „V tretej rozjazde budú vedľa nás pádlovať aj Maďari a vyhrať nad nimi nikdy nie je jednoduché.“ Navyše pripomína, že na svetový šampionát zaiste prišli všetci najlepšie pripravení v celom roku. Našu štvoricu Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr predstihli síce na júnových majstrovstvách Európy v nemeckom Brandenburgu iba Bielorusi, olympijskí víťazi z Pekingu, čo však tu v Dartmouthe nič nezaručuje. „Verte-neverte, spokojní budeme s každým umiestením medzi šiestimi najrýchlejšími loďami.“

Tréner reprezentácie a „tímlíder“ Pavel Blaho po zisku striebra na tohtoročných ME čaká od komárňanských zverencov Tibora Soósa aj v Kanade útok na medailové stupne na olympijskej trati. „Ale nielen od nich,“ vyjadril sa neúnavný muž, ktorý už pred dvoma týždňami prišiel do Halifaxu a Dartmouthu zabezpečovať všetko pre svojich zverencov. „Výborné podmienky na prípravu mali aj kajakárky Ivana Kmeťová a Martina Kohlová. A vzhľadom na to, čo ukázali v Brandeburgu, by aj tu mohli patriť medzi najrýchlejšie lode.“ Pripomeňme, že zatiaľ najväčší úspech bol pre ne v júni zisk striebra v K2 na 500 metrov, pričom sa domov vrátili aj so striebrom zo šprintérskej dvojstovky.

Zhodou okolností aj Nováčanka Ivana Kmeťová a Bratislavčanka Martina Kohlová by mohli v spoločnej lodi prežívať finálovú radosť už dnes neskoro večer SELČ. Pre zverenky Filipa Petrlu, ktorý vyjadril spokojnosť s ich formou aj tunajšími tréningami, platí totiž to isté, čo pre štvorkajak. Víťazstvo v každej rozjazde v K2 žien na 500 metrov znamená priamu účasť v sobotňajšom finále. Rozjazdové pozície na 2. až 7. priečke (takisto aj u mužov v K4) prinesú štart v piatkovom semifinále.

Všetci ďalší ôsmi Slováci sa takisto predstavia na jazere Banook už dnes, ale ani jeden z nich so šancou na priamy štart v hlavnom finále. Najlepších šesť, prípadne sedem lodí z rozjázd, pôjde len do semifinále. V mimoriadne silnej konkurencii sa dostať až do finále bude pre viacerých až nesplniteľná úloha. Podľa júnovej výkonnosti by si najviac mohli trúfať Peter Gelle a Tomáš Martinek z trenčianskej Dukly, ktorí na ME prekvapili a potešili ôsmym miestom v K2 na 500 metrov.

CEREMONIÁL S OHŇOSTROJOM

Svetový šampionát v Dartmouthe má oficiálny dátum od 12. do 16. augusta 2009. Prvý z týchto dní, už takmer bezoblačná streda, však bol bez súťaží. MS iba včera neskoro večer tunajšieho času s nástupom zástupcov zúčastnených krajín a s kultúrnym programom slávnostne otvorili. Ceremoniál na Prince Albert Road tesne vedľa jazera Banook vyvrcholil ohňostrojom.

NAJPRV SI UPRATALI ...

Nebyť ďalších domov okolo, a najmä jednoposchodovej budovy Canoe Banook Clubu, z okien by dovideli priamo do cieľa. Azda ani 100 metrov nedelí od súťažnej vody dom, ktorý našim najlepším reprezentantom prenajal Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky na majstrovstvá sveta. O blízkosti k dráhe najlepšie svedčí, že je už v areáli šampionátu na ulici uzavretej zátarasmi.

Z pretekárov v ňom býva osádka strieborného olympijského štvorkajaka Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr. V tomto roku nemenej úspešné kajakárky Ivana Kmeťová a Martina Kohlová odtiaľ krátko po príchode zutekali pre nečistotu do oficiálneho internátneho hotela v Halifaxe, hoci mohli bývať s chlapcami takisto výhodne.

Majitelia domu, ktorí uvoľnili svoje bydlisko dva dni pred príchodom Slovákov, majú zrejme na čistotu a poriadok vlastné kritériá. Špina tam bola všelikde. Naši úspešní kajakári si však zrátali plusy a mínusy dvoch ubytovacích možností a blízkosť k vode u nich zvíťazila.

A predovšetkým ochota i odhodlanie urobiť si poriadok vlastnými rukami. Povysávali, čo bolo treba, aj poumývali, proste poupratovali. Nehrali sa na nijakých majstrov sveta, hoci na vode sa nimi už neraz stali, ktorým treba dať všetko ako na tácke. Sami si tunajší pobyt skultúrnili a „zbytočné“ cestovanie v dejisku MS mohli úplne vyškrtnúť zo svojho programu.

SLOVÁCI NA MS

V Novom Škótsku (športovci zväčša bývajú v hlavnom meste Halifax, súťaží sa však v Dartmouthe) je teraz 14 slovenských reprezentantov. DNES ich všetkých čakajú rozjazdy buď na 1000, alebo na 500 metrov.

NA 1000 METROV sa v rozjazdách postupne predstavia: v K1 Martin JANKOVEC, v C1 Matej RUSNÁK, v K2 Róbert ERBAN, Andrej WIEBAUER, v K4 Richard RISZDORFER, Michal RISZDORFER, Erik VLČEK, Juraj TARR.

NA 500 METROV budú pádlovať v K1 Ľubomír BEŇO, v C1 Ľubomír HAGARA, v K2 Peter GELLE, Tomáš MARTINEK, v K2 Ivana KMEŤOVÁ, Martina KOHLOVÁ.

V SOBOTU štarty našich na 200 metrov: v C1 Ľubomír HAGARA, v K2 Ľubomír BEŇO, Martin JANKOVEC, v K2 Ivana KMEŤOVÁ, Martina KOHLOVÁ, v K4 Richard RISZDORFER, Michal RISZDORFER, Erik VLČEK, Juraj TARR.

Originál článku je tu: http://www.denniksport.sk/article/101404/iba-pocasie-kazilo-naladu

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Iba počasie kazilo náladu.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.