Hodnotenie 2. SP reprezentačným trénerom.

Na XXV. Interantional regate v Duisburgu 2006, ktorá bola zároveň 2.časťou SP štartovali tri slovenské K2 a jeden singl kanoista.

SZRK, bb | 30.05.2006 11:57:43

Slovenský rýchlostný kanoista Marian Ostrčil obsadil v A-finale C1 na 1000 m na druhom podujatí Svetového pohára v nemeckom Duisburgu cenné piate miesto časom 4:19,637.

Člen NŠC – Slávia UK Bratislava získal na kilometrovej trati skalp dvoch olympijských víťazov - Čecha Martina Doktora i Nemca Andreasa Dittmera a potvrdil príslušnosť k svetovej špičke.

Ostrčil bol po úvodnej päťstovke na siedmej priečke. V druhej polovici trate však dokázal vystupňovať tempo a v silnej konkurencii napokon dopádloval na piatej pozícii.

Marian sa postaral o najhodnotnejší výsledok slovenskej rýchlostnej kanoistiky v Duisburgu a veľmi prijemne nás všetkých prekvapil. Už v semifinále sa prezentoval vo výbornom svetle, keď zdolal olympijského šampióna Andreasa Dittmera a skončil tesne za Martinom Doktorom. Vo finále dokázal v silnom vetre zdolať i dvojnasobného olympijského víťaza z Atlanty 1996 a konečné piate miesto v nabitej konkurencii je veľkým úspechom. Marian urobil v porovnaní s úvodným podujatím SP v Poznani výrazný krok vpred a jeho forma je prísľubom pred blížiacimi sa majstrovstvami Európy v Račiciach.

Bol našim jediným singlovým pretekárom, ktorý štartoval v Poznani aj v Duisburgu. Na obidvoch podujatiach bol zdravotne v poriadku na rozdiel od ostatných našich pretekárov. Jeho časový odstup od kanaďana Richarda Daltona a Maxima Opaleva na 1000 m trati je približne rovnaký (viď tabuľka dole) - Porovnanie 1. a 2. SP 2006. Pripravoval sa veľmi zodpovedne a už rozjazdenie napovedalo, že má chuť sa popasovať so svojimi konkurentmi.

V ďalšej príprave sa uvažuje jeho spoločný tréning s víťazom z Duisburgu v C1 1000m Atillom Vajdom. S týmto pretekárom sa pripravoval už v minulom roku v Szegede. Na tejto dráhe sa uskutočnia v auguste aj tohtoročné MS. Marián má predpoklady jazdiť v medzinárodnej špičke FA 500 i 1000m trať.

Slovenský dvojkajak v zložení Michal Riszdorfer, Róbert Erban obsadil v A-finále K2 na 1000 m v Duisburgu šieste miesto časom 3:31,077. Úradujúci majstri Európy v K4 zaostali za víťaznými Nemcami Andreasom Ihlem a Rupertom Wagnerom o sedem sekúnd, za sebou nechali lode Veľkej Británie, Nového Zélandu a Rumunska. Už účasť medzi elitnou deviatkou je pre nich úspechom. Robo Erban sa totiž pred odchodom do Duisburgu pripravoval spoločne v Komárne. Pricestoval v stredu večer 17.05.2006. Už vo štvrtok mal zvýšenú teplotu. Na moje odporúčanie sa v sobotu vrátil do Komárna, kde po konzultácii s lekármi dostal infúzie a užíval trojdenné antibiotiká Sumamed. Jeho štart bol otázny, takže K2 nemohla podať stopercentný výkon.

Rovnaké zdravotné problémy postihli o niekoľko dní neskôr aj Erika Vlčeka v sobotu 20.05.2006. Mal zvýšenú teplotu a škrabanie v hrdle. Na vodu sa dostal až po piatich dňoch priamo na závodisku v Duisburgu. Erik nakoniec štartoval v druhej K2 s Richardom Riszdorferom, ktorému to nepridalo na jeho tradičnej pohode. Erik sa ani v nedeľu necítil fit, preto som ich z FB 1000m odhlásil.

V K2 ženy 500m nás reprezentovali Ivana Kmeťová – Martina Kolová. V tejto posádke bola tiež odhlásená z 1.SP Ivana Kmeťová pre bolesti v hrudnej chrbtici. V prvej semifinálovej jazde zvíťazili pred čínskou a japonskou loďou. Vo vedúcej pozícii sa prevrhla tesne pred cieľom francúzska loď. Vo finále mali vyjazdenú výbornú dráhu č. 5 vedľa olympijských víťaziek Katalin Kovacs – Natasa Janics na dráhe č. 4 a po pravej ruke mali medailistky Rakúšanky Petru Shlitzer – Viktoriu Shwarz. Poobedňajšiu finálovú jazdu, na ktorú sa veľmi tešili posunuli usporiadatelia na 13:50 hod. Z organizačných dôvodov nastal skrat. Pretekárky sa práve rozjazdovali keď ich súperky išli už na štart. Po čiastočnej panike sme im loď K2 priniesli priamo na pontón a 10 minút pred finálovou jazdou odišli na štart. Napriek tomuto skratu mali pretekárky reálne na siedme miesto čo ukazuje aj dosiahnutý čas v semifinále a vo finále.

Vzhľadom na budúcoročnú olympijskú kvalifikáciu, ktorá bude na MS 2007 v Duisburgu je potrebné aby sme sa všetci z takýchto momentov poučili.