Hagara v prvom šprinte C1 na 6. mieste - súhrn

LONDÝN 11. augusta (SITA) - Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Ľubomír Hagara obsadil v šprinte C1 na 200 m na olympijských hrách v Londýne 6. miesto, čím vyrovnal najlepší výsledok slovenských farieb v areáli Eton Dorney. Pre zverenca Slavomíra Kňazovického je to najväčší úspech kariéry. Hagara ešte v polovici trate bojoval o medaily. "Keby mi niekto pred olympiádou povedal, že budem šiesty, asi by som sa len zasmial. Už postup do finále bol pre mňa príjemným prekvapením a úspechom. Pred štartom rozhodujúcej jazdy som si hovoril, že by bolo super, keby sa mi podarilo predbehnúť aspoň dvoch súperov. Presne to sa mi podarilo. Samozrejme, že som myslel aj na medailu. Dobre som odštartoval, cítil som, že som vpredu. Postupne mi v protivetre dochádzali sily a už som nedokázal udržať to vysoké tempo. Nemôžem povedať nič iné, ako že som spokojný,“ povedal v cieli 27-ročný odchovanec nováckej kanoistiky.

SITA, pp, lb | 11.08.2012 12:57:20

Zlato získal suverénnou jazdou Ukrajinec Jurij Čeban, ktorý zdolal Jevgenija Šuklina z Litvy o pol sekundy. Bronz si vybojoval Rus Ivan Štyl, majster sveta z roku 2010. Vo finále nečakane chýbal dvojnásobný svetový šampión z ostatných troch rokov a úradujúci majster Európy Valentin Demianenko z Azerbajdžanu, ktorý nepostúpil už z úvodných rozjázd. "Bol som pripravený na všetky podmienky, ktoré sa dali v Eton Dorney očakávať. Dnešok mi veľmi vyšiel. Po ceremoniáli pôjdem aj s medailou ešte nakúpiť nejaké suveníry, zatelefonujem priateľke a potom budem oslavovať," povedal Čeban.

Premiérovým olympijským víťazom v šprinte na 200 m v kajaku jednotlivcov sa stal domáci Ed McKeever. Majster sveta 2010 potvrdil na domácej vode pozíciu jedného z favoritov a vyrovnal sa aj s tlakom okolia. O 294 tisícin sekundy zdolal vo finále Španiela Saula Craviotta, ktorý pred štyrmi rokmi triumfoval v K2 na 500 m. Práve polkilometrovú trať následne z programu OH vyškrtli a nahradili ju šprintom. Bronz si vybojoval De Jonge z Kanady. Do finále sa prekvapujúco nedostal úradujúci majster sveta Piotr Siemionowski a v boji o medaily skončil jeden z najúspešnejších kajakárov a najlepších šprintérov na svete Ronald Rauhe na poslednej 8. priečke. Dvadsaťosemročného McKeevera prezývajú vo Veľkej Británii "Usain Bolt na vode". "Dnešná taktika bola jednoznačná - od úvodu vypáliť a pádlovať až do konca. Posledné zábery už veľmi boleli. Protivietor urobil preteky trocha dlhšími. Som šťastný, že som triumfoval pred domácim publikom. Dnes ráno som vstal už o piatej a bol som ako dieťa na Vianoce, ktoré sa nevie dočkať otvorenia prvého darčeka. V priebehu minúty som napokon ten svoj dostal," povedal McKeever.

Rusi Jurij Postrigaj a Alexander Ďačenko sa stali suverénne prvými olympijskými víťazmi v K2 mužov na 200 m. V sobotňajšom predpoludňajšom finále dominovali od štartu až do cieľa a druhých Romana Petrušenka s Vadimom Machnevom z Bieloruska zdolali o 759 tisícin sekundy. Postrigaj s Ďačenkom jazdili v areáli Eton Dorney už od rozjázd suverénne a ani v jednej z troch jázd neprehrali. Bronz si vybojovali domáci Brit Liam Heath a Jon Schofield, ktorí boli pred pretekmi najväčšími ašpirantmi na zlato. V ostatných štyroch rokoch vždy vyhrali európsky šampionát. Napokon v Londýne uspeli v súboji o 3. miesto s úradujúcimi majstrami sveta Amaudom Hyboisom a Sebastienom Jouvem z Francúzska. "Boli to skutočne náročné preteky. Tvrdo sme trénovali. Toto je olympijské zlato a to hovorí za všetko," tvrdil Postrigaj.

Ivana Kmeťová obsadila v šprinte na 200 m na olympijských hrách v Londýne konečné 14. miesto. V sobotňajšom B-finále disciplíny K1 žien dopádlovala na 6. priečke. "Keď už som sa dostala do B-finále, tak som si povedala, že by som chcela byť v prvej polovici štartového poľa. Celkovo nás štartovalo dvadsaťdeväť, tak som tam,“ spokojne sa usmiala v cieli Ivana Kmeťová a pokračovala: "Keď som sa ráno rozjazďovala, mala som trochu strach, pretože som bola na dráhe číslo osem, ktorá bola v tom najsilnejšom vetre. Fúkalo zľava spredu. Nakoniec som zdolala aj Nemku Silke Hörmannovú, ktorá išla z hľadiska vetra na najvýhodnejšej prvej dráhe. Myslím si, že môžem byť spokojná,“ dodala 27-ročná Nováčanka. Zo zlata sa v K1 žien tešila úradujúca majsterka sveta Lisa Carringtonová z Nového Zélandu. Carringtonová v dramatickom finále zdolala Ukrajinku Innu Osypenkovú-Radomskú. Až bronz napokon získala najväčšia favoritka ženského kajakárskeho šprintu Natasa Dusevová-Janicsová. Maďarka vlani na MS neštartovala pre materské povinnosti, tento rok vyhrala európsky šampionát. "Môj sen sa v momente premenil na skutočnosť, aj keď stále tomu nemôžem uveriť," uviedla Carringtonová.

Výsledky - rýchlostná kanoistika:

FINÁLE

Muži - 200 m:

K1: 1. Ed McKeever (V. Brit.) 36,246, 2. Saul Craviotto Rivero (Šp.) +0,294, 3. Mark de Jonge (Kan.) +0,411, 4. Maxime Beaumont (Fr.) +0,442, 5. Jevgenij Salachov (Rus.) +0,579, 6. Miklós Dudás (Maď.) +0,584, 7. Marko Novakovič (Srb.) +0,848, 8. Ronald Rauhe (Nem.) +1,307

C1: 1. Jurij Čeban (Ukr.) 42,291, 2. Jevgenij Šuklin (Litva) +0,501, 3. Ivan Štyl (Rus.) +0,562, 4. Alfonso Benavidez Lópes de Ayala (Šp.) +0,747, 5. Denis Garaža (Bielor.) +1,254, 6. Ľubomír Hagara (SR) +1,686, 7. Mathieu Goubel (Fr.) +1,754, 8. Naoja Sakamoto (Jap.) +2,408

K2: 1. Jurij Postrigaj, Alexander Ďačenko (Rus.) 33,507, 2. Roman Petrušenko, Vadim Machnev (Bielor.) +0,759, 3. Liam Heath, Jon Schofield (V. Brit.) +0,914, 4. Amaud Hybois, Sebastien Jouve (Fr.) +1,505, 5. Miguel António Correa, Ruben Oscar Voisard-Rezola (Arg.) +1,764, 6. Jesse Phillips, Stephen Bird (Aus.) +1,808, 7. Ryan Cochrane, Hugues Fournel (Kan.) +1,889, 8. Ronald Rauhe, Jonas Ems (Nem.) +1,898

Ženy - 200 m:

K1:

A-finále: 1. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 44,638, 2. Inna Osypenková-Radomská (Ukr.) +0,415, 3. Natasa Dusevová-Janicsová (Maď.) +0,490, 4. Teresa Portelová-Rivasová (Šp.) +0,688, 5. Marta Walczykiewiczová (Poľ.) +0,862, 6. Natalia Lobovová (Rus.) +1,323, 7. Jess Walkerová (V. Brit.) +1,523, 8. Teresa Portelová (Portug.) +1,911

B-finále: 1. (celkovo 9.) Jenni Mikkonenová (Fín.) 44,643, ... 6. (14.) Ivana Kmeťová (SR) +0,913