Hagara v poolympijskej sezóne iba na MS

Rýchlostný kanoista Ľubomír Hagara patril na minuloročných Hrách XXX. olympiády v Londýne k najpríjemnejším prekvapeniam slovenskej výpravy. V C1 na 200 m pri svojej premiére pod piatimi kruhmi postúpil do finále, v ňom obsadil kvalitné šieste miesto. Po hektickom roku, keď si účasť na olympiáde vybojoval až v dodatkovej kvalifikácii, prišiel zaslúžený odpočinok. Čiastočne bol spôsobený aj zdravotnými problémami, ktoré ho začali obchádzať. "Ťahalo sa to so mnou už od vlaňajšieho mája. Vtedy som začal pociťovať bolesti v ramene. Magnetická rezonancia objavila výrastok, ktorý spôsoboval zápal, a navyše aj nejaké natrhnutia šliach a svalov. Už v Londýne som štartoval so sebazaprením. Oddych mi mal pomôcť, ale vyšetrenia, ktoré som absolvoval niekedy v novembri, potvrdili, že sa operácii nevyhnem. Tak som si to naplánoval na začiatok januára,“ rekapituloval posledné mesiace uplynulého roka 28-ročný odchovanec nováckej kanoistiky, ktorý si už od roku 2004 oblieka dres trenčianskej Dukly.

SITA, zs;lb | 25.04.2013 20:49:59

Nasledovala bezmála dvojmesačná rehabilitácia. "Podstatnú časť som absolvoval vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť. Tam mi lekári neskutočne pomohli, som im za to veľmi vďačný. Rameno mi dokázali rozhýbať tak, že už v marci som mohol začať zľahka pádlovať,“ pokračoval Ľubomír Hagara.

Zo studeného Slovenska odcestoval do tepla na juh Španielska do Sevilly. "Pôvodne som tam išiel s tým, že to bude iba kondičné sústredenie, o pádlovaní som ani veľmi neuvažoval. Prvý týždeň som si to však chcel vyskúšať na vode a na moje obrovské prekvapenie to išlo. Tak som potom postupne zvyšoval dávky a na konci tretieho týždňa už to bolo takmer naplno,“ pochválil sa kanoista, ktorý už od mája 2010 vie, ako chutí prvenstvo v pretekoch Svetového pohára, keď triumfoval v maďarskom Szegede na svojej obľúbenej dvojstovke.

Momentálne trénuje v domácich podmienkach. "Sú to intenzívne tréningy, ale opatrné. Podvedome to rameno šetrím. Posledné vyšetrenia magnetickou rezonanciou potvrdili, že ešte to nie je celkom v poriadku. Preto si chcem v nadchádzajúcej sezóne od pretekania viac oddýchnuť,“ začal Ľubomír Hagara naznačovať svoj tohtoročný program.

Už počas nasledujúceho víkendu čakajú na slovenských rýchlostných kanoistov v českých Račiciach kvalifikačné preteky o miestenky na prvé dve podujatia Svetového pohára. "Pôjdem sa tam pozrieť, ale súťažiť nebudem. Po tej pauze nemám natrénované toľko, aby som mohol podať výkon zodpovedajúci nominácii. S trénerom Slavom Kňazovickým sme usúdili, že sa nemáme kam ponáhľať. Je zbytočné tlačiť na rameno, ktoré ešte potrebuje poriadnu regeneráciu,“ reálne hodnotí situáciu víťaz ankety Rýchlostný kanoista roka 2012 na Slovensku v kategórii kanoistov a zároveň ocenený v kategórii Výkon roka.

Do svojho kalendára si nezaznačil ani majstrovstvá Európy, ktoré sa v polovici júna uskutočnia v portugalskom Montemor-o-Velho. "Pre mňa je reálny štart až na majstrovstvách sveta na prelome augusta a septembra v nemeckom Duisburgu. Chcem si vyjazdiť miestenku na dvesto aj päťsto metrov. Dovtedy ma však ešte čaká veľa práce, ale verím, že to všetko zvládnem,“ uzavrel Ľubomír.

Diskusia k článku:

Anonym

Sezóna štartuje v sobotu v Račiciach

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2231

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.