Gelle s Vlčekom majstrami sveta + hlasy + video

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle s Erikom Vlčekom zvíťazili vo finále K2 mužov na 1000 m na 39. majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede a získali miestenku na budúcoročné olympijské hry v Londýne. Novozložená posádka sa tým postarala o jednu z najväčších senzácií tohto šampionátu. Prvý raz si do spoločnej lode totiž sadli až v máji tohto roka.

SITA, zs, rk | 19.08.2011 18:07:00

Gelle s Vlčekom začali veľmi opatrne. Po 250 m boli v deväťčlennom štartovom finálovom poli až na siedmom mieste. Potom sa posunuli o jednu priečku a na nej ostali až do medzičasu na 750 m. Záver však mali famózny - vyzeralo to, akoby ostatné lode ostali "stáť" a dvojica Slovákov sa rútila k svojmu senzačnému prvenstvu. V cieli mali pred druhými Švédmi - olympijskými víťazmi z Pekingu Marcusom Oscarsonom a Henrikom Nilssonom - náskok 852 tisícin sekundy, tretí skončili Rusi Vitalij Jurčenko a Vasilij Pogreban.

"Ja som sa už chystal, že Peťovi v cieli vynadám. Veď v polovici trate boli pred nami Švédi aj Belgičania, na ktorých sme si trúfali, a stále nám utekali. Nakoniec sa však potvrdilo, že Peťo to mal celý čas pod kontrolou. Mne stačilo len kopírovať jeho pohyby a na posledných dvesto metroch potlačiť, čo to dá,“ vrátil sa k finálovej dráme skúsenejší Erik Vlček. "Človek si takéto preteky vysníva. Bolo to fantastické. Erik tlačil od začiatku, ale ja som to nechcel uponáhľať. Vôbec som nemal prehľad o tom, kde asi v poli sme, sústreďoval som sa len na tú poslednú dvojstovku, na ktorej sme sa chystali zaútočiť. Že to bude zlato? Tak to som naozaj nečakal,“ pridal sa "háčik“ lode Peter Gelle.

Pre Erika Vlčeka to bol už siedmy titul majstra sveta a celkovo dvanásty vzácny kov zo svetových šampionátov v kariére. "Bolo v tom veľké množstvo emócií, aj som si poplakal. Naposledy mi tiekli slzy, keď som sa stal juniorským majstrom sveta. Všetky tituly mám zo štvorkajaka. Keď však vyhráte vo štvorici, je to krásne, ale keď na tom stupni víťazov stojíte iba dvaja, je to oveľa emotívnejšie,“ priznal sa v cieli rodák z Komárna, ktorý v závere roka oslávi svoje tridsiatiny. "Je to neopísateľný zážitok. Pre toto som drel celú kariéru. Na športe asi nie je nič krajšie, ako keď po pretekoch počúvate hymnu s medailou na krku,“ pridal sa o tri roky mladší Peter Gelle.

Po prejazde cieľom Erik Vlček od radosti vyhodil pádlo do vzduchu a to trafilo Petra Gelleho do hlavy. "Vôbec to nebolelo, ja som to ani nevnímal. Viem, že sme od radosti prevrátili loď a ja som si poriadne "chlipol" vody. V tej chvíli som však skutočne nevnímal nič okolo seba, bol som plný radosti a šťastia,“ vracal sa v myšlienkach ku chvíľam výbuchu emócií 24-násobný majster Slovenska, ktorý si na svoju prvú medailu z MS musel počkať poriadne dlho. "My sme mali jeden veľký cieľ - vybojovať si postup na olympijské hry. Medailu sme si chceli nechať do Londýna. To, že už teraz vyhráme, azda ani tým najväčším optimistom neprebleslo hlavou. Teraz pôjdeme na olympiádu ako jeden z favoritov. Už mám z tejto pozície skúsenosti, Peter to tiež určite zvládne. Z hľadiska prípravy nám to len prospeje,“ uzavrel Erik Vlček.

Výsledky - finále K2 muži na 1000 m:

1. Peter Gelle, Erik Vlček (SR) 3:20,626, 2. Markus Oscarsson, Henrik Nilsson (Švéd.) 3:21,478, 3. Vitalij Jurčenko, Vasilij Pogreban (Rus.) 3:21,544

Diskusia k článku:

Gabo Zirkelbach

Chlapi gratulujem, super jazda. Gratulujem aj trenerom a dole klobuk pred clovekom ktory vymyslel dat tychto dvoch super kajakarov do jednej lode.

major zeman

To bol kilák ako z velkej encyklopedie, blahozelam Vam chalani, titul je v tych spravnych rukach, pekne ste im natrhli r..e!!!!

Lx

Gratulujem chlapi, zase máme ďalšiu svetovu posádku. Držím palce do Londýna.

Anonym

paráááda gratulujeme bolo to nádherné!!!

Lengvo

Gratulujem chlapci- paradna jazda s este lepsim vysledkom.Paradne sa na to pozeralo...drzte sa este a uzite si

Supo

kto by chcel vidiet tuto uzasnu jazdu, tu je link

http://www.youtube.com/watch?v=3LpIVZguR6Q

parada :-)

AnonymUJO jOZEF

PETO FANTAZIA,TRENER VAM NAORDINOVAL JAZDU tak ako išiel on s Rasťom na MS juniorov v Raciciach,fantasticky záver.JK.

Anonym

Gratulujem chalani,dokázali ste to !!!!!!!

Anonym

Peto, uz minule som nedychal, ale teraz mi aj srdce prestalo bit! Gratulujem vam obom! Super!

Anonym

ahoj sused,

gratulujem tebe aj Erikovi!

Anonym

gratulujeme, supeeer

už z toho článku to muselo byť super napínavé

Anonym

Gratulujem! Uzasny zaver!!!

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.