Gašparovič vkladá nádeje do vodákov.

Za účasti vrcholných predstaviteľov Slovenského olympijského výboru (SOV), športových zväzov a federácií zložili vo štvrtok popoludní slovenskí športovci do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča slávnostný sľub pred odchodom na Hry XXIX. olympiády v Pekingu (8. - 24. 8.).

SME, SITA | 06.08.2008 10:56:59

V historickej budove Národnej rady na Župnom námestí slávnostný akt vykonali za všetkých 57 nominovaných športovcov gymnastka Ivana Kováčová a jachtár Patrik Pollák. V mene všetkých olympionikov sľúbili úprimnú snahu o čo najlepšie výsledky v duchu fair-play.

Po sľube nasledovala slovenská štátna hymna a po jej skončení krátky príhovor prezidenta I. Gašparoviča, ktorý olympionikom odovzdal jeden zo symbolov štátu - slovenskú vlajku. Prezident SR zaželal slovenským športovcom, aby si pekinským vystúpením splnili svoje sny. Všetci členovia výpravy SR prebrali z rúk Ivana Gašparoviča olympijské dekréty.

Prítomných bolo približne 65 členov výpravy

Na slávnostnom sľube sa u prezidenta SR zúčastnilo približne 65 členov pekinskej výpravy zo 103-člennej delegácie, z toho tridsiatka z 57 nominovaných športovcov. Z predchádzajúcich slovenských medailistov na OH na sľube nechýbali dvojnásobní olympijskí víťazi v C2 vo vodnom slalome Peter a Pavol Hochschornerovci aj traja členovia bronzového štvorkajaka z Atén 2004 Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer a Erik Vlček.

V 15-ročnej histórii slovenskej samostatnosti sa po druhý raz stalo, že športovci pred letnou olympiádou skladali sľub do rúk najvyššieho predstaviteľa štátu, prezidenta republiky. Pred OH 1996 v Atlante a OH 2000 v Sydney to bolo do rúk vtedajších predsedov vlád Vladimíra Mečiara, resp. Mikuláša Dzurindu. Pred štyrmi rokmi na prahu OH v Aténach už bol v akcii stále úradujúci prezident Gašparovič.

V roku 1996 skladali sľub vodný slalomár Peter Nagy a cyklistka Lenka Ilavská, o štyri roky neskôr sa táto pocta ušla strelcovi Jozefovi Göncimu a basketbalovej reprezentantke Zuzane Žirkovej a v roku 2004 boje v duchu fair-play sľubovali strelkyňa Andrea Stranovská a vzpierač Martin Tešovič.

Gašparovič spája olympijské medailové ambície najmä s vodákmi

Gašparovič sa dnes s výpravou slovenských olympionikov lúčil so želaním, aby slovenská zástava čo najčastejšie stúpala na stožiar, keď sa v Pekingu na počesť čerstvého olympijského triumfu bude hrať slovenská hymna.

Po slávnostnom akte prezident republiky prezradil aj to, na ktorých olympionikov myslel vo chvíli, keď vyslovil spomenuté želanie. "Moje najväčšie medailové nádeje sa už roky spájajú predovšetkým s vodákmi. Medaily z Pekingu môžu domov doniesť vodní slalomári aj rýchlostní kanoisti. Všetci predsa veľmi dobre vieme, že tam je naša sila," povedal dnes pre agentúru SITA prezident Ivan Gašparovič a pokračoval: "Ale ja osobne verím, že vysoko vo výsledkoch budú aj naši športoví strelci. Veľkú tradíciu ako krajina máme aj v zápasení a vo vzpieraní. V kútiku duše však dúfam, že tentoraz sa v Pekingu presadia aj športovci z iných odvetví, napríklad v atletike."

Najvyšší predstaviteľ Slovenskej republiky nebude v piatok 8. augusta chýbať na slávnostnom otvorení Hier XXIX. olympiády v Pekingu. "V dejisku budem týždeň, od 7. do 14. augusta. V tejto chvíli ešte presne nepoznám celý program môjho pobytu v Číne, ale viem, že okrem slávnostného otvorenia sa pôjdem pozrieť na našich športovcov v zápasení, vo vzpieraní a v športovej streľbe," povedal Gašparovič, ktorý pred štyrmi rokmi z OH 2004 v Aténach okrem bronzových Jozefa Gönciho a posádky štvorkajaka priviezol domov prezidentským špeciálom všetkých medailistov - vodných slalomárov.

"Rád by som to urobil aj teraz, lebo pred štyrmi rokmi to bolo naozaj nádherné. Žiaľ, tentoraz to nepôjde, lebo my sa vraciame domov ešte počas ich súťaží. Možno dovezieme domov nejakých športovcov, ktorí by prípadne neuspeli vo svojich kvalifikáciách, ale ja som pevne presvedčený, že všetci Slováci vydržia v olympijských súťažiach čo najdlhšie," povedal prezident SR.

Pred štyrmi rokmi Ivan Gašparovič spod starobylej Akropoly priviezol domov leteckým špeciálom vodnú slalomárku Elenu Kaliskú, prvú Slovenku, ktorá na olympiáde triumfovala, dvojnásobných olympijských víťazov (OH 2000 a OH 2004) v C2 Petra a Pavla Hochschornerovcov a trojnásobného medailistu v C1 (OH 1996, OH 2000, OH 2004) Michala Martikána.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Gašparovič vkladá nádeje do vodákov.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.