Financovanie športu bude výmenou za lepšiu kontrolu pružnejšie

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky predstavilo zmeny financovania športu na rok 2012. Hlavný odkaz zo strany ministerstva spočíva v pružnosti poskytovania prostriedkov výmenou za efektívnejšiu kontrolu nakladania s nimi. Kontrolovať nakladanie s verejnými prostriedkami môže prostredníctvom webu a zverejnených správ na ňom aj verejnosť. "Zvýšili sme pružnosť pri narábaní s dotačnými prostriedkami, zrušili sme doterajšie limity na priame a nepriame výdavky. Zväzy však budú musieť na webe preukázať, na aký účel peniaze platcov daní použili a aj tí ich budú môcť kontrolovať. Zavádzame verejnú kontrolu hospodárenia zväzov, aby sa znížilo riziko nehospodárneho nakladania s finančnými prostriedkami ako to bolo v minulosti, keď o tom často vedel iba predseda zväzu," informoval na stredajšej tlačovej besede minister školstva Eugen Jurzyca.

SITA, pp;lb | 25.01.2012 20:43:13

Ministerstvo pripravilo pre jednotlivé športové federácie, spolky a zväzy zmluvy o poskytnutí dotácií. Po ich podpísaní dostanú športové organizácie na svoj účet 70 % z celkovej ročnej čiastky. Doteraz dostávali mesačne jednu dvanástinu prostriedkov. "Nemalo by sa tak stávať, že v priebehu roka budú mať nedostatok financií. Ide najmä o zväzy, ktoré majú gro sezóny v prvých mesiacoch roka," informoval Eugen Jurzyca.

Športové organizácie budú mať povinnosť zverejňovať podstatné informácie o svojom hospodárení, aby sa verejnosť dozvedela, aké zmluvy, objednávky, faktúry a iné účtovné doklady nad 33 eur má vo svojich finančných podkladoch. Štát chce týmto krokom znížiť riziko zlého hospodárenia s financiami v športovom hnutí. O návrhoch zmlúv diskutovali zástupcovia ministerstva s predstaviteľmi športového hnutia. Z väčších zväzov už zmluvu podpísali a svoje financie na účtoch môžu do konca januára očakávať Slovenský zväz biatlonu, Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky, súhlas s ňou vyjadril Slovenský tenisový zväz.

Celkovo pôjde zo štátneho rozpočtu na šport v roku 2012 približne 30 miliónov eur, čo je navýšenie o 10 % oproti vlaňajšku. Rozhodnutie pridelení dotácií pre rok 2012 bolo prvýkrát v histórii urobené a zverejnené na webe ministerstva ešte v minulom kalendárnom roku. Zväzy koncom roka 2011 navyše dostali 16 % navýšenie finačných prostriedkov, ktoré by im malo pokryť záväzky za predchádzajúcich dvanásť mesiacov.

Diskusia k článku:

Anonym

No asi bude potrebne napnut svaly .... bez dorazneho nesuhlasu dotkutych sportovych odvetvi asi ku zmene rozhodnutia doterajsieho vedenia "nášho" ministerstva nedojde. Niet casu na vahanie ....inak asi aj rychlostna kanoistika na Slovensku skonci skor ako sa nazdame !

Anonym

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=1902

Anonym

Termín DM si stanovuje - odsúhlasuje usporiadateľ a až potom sa dostane do kalendára.

Anonym

Maratoncov pri sucasne zvolenom nasom kalendari asi pribudat nebude. Nie to ze mame malu zakladnu, ale pravidelne startujeme sezonu Dunajskym maratonom a vzapati o dva tri dni mame "Racice". Ako keby bol velky problen posunut konanie maratonu aspon o tyzden skor. Na starte by sme rozhodne videli i viacerych z ucastnikov Racic. Tuto koliziu terminov vytrvalci zvladaju pomerne dobre - napr. Petrla je toho zivim prikladom, uspesne sa zucastnuje oboch pretekov i ked je to o "hubu". Vdaka Fildo :-)

Anonym

alebo keď bude nejaký maratónec...

Anonym

Tie maratonske lode sa nakupily za dobre ceny , ale vyuzivat sa zacnu ,ked uz asi tie modely budu trocha aut.

Anonym

Hej, maratonske lode ANO, ale preco bez vyberu lodi podla potrieb pretekarov. Inak by asi tazko obstal nakup "neloviek", ktore koniec-koncov ani nekupoval zvaz od vyrobcu a "susia" ich dunajcici. Podporovat treba, ale s rozumom a koncepcne....Inak by sme neboli tam kde sme.

Anonym

A prečo sa nemali kúpiť tie maratóske lode? Ja si myslím, že by sa mali vytvárať podmienky aj pre maratón a ak to zväz zvážil, schválil a nakoniec nakúpil, môj názor na nehospodárnosť je úplne iný. A to nie som M.H. Nie každý je schopný jazdiť len krátke trate a naopak. Pokiaľ zväz zastrešuje aj maratón mal by podmienky vytvárať. Platí to potom aj pre kluby a hlavne trénerov, aby hľadali talenty aj na tieto trate. Aj ke´d súčasné hodnotenie výsledkov OH tratí je na inej úrovni ako neolympijskych.

Anonym

Školenie ICF rozhodcov pre rýchlosť

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=1892

Anonym

Prihláška pre rozhodcov na preteky kalendára SZRK

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=1891

Anonym

Mohla by to byt vyhoda, keby sme mali aj informacie, ktore objasnia pozadie nakupov. Pretoze neucelne vyhodenych penazi na nasom zvaze bolo rozhodne dost vela. Ci to boli maratonske lode, oblecenie atd. Doteraz to nik ani nevysvetlil resp. nespochybnil. To je sice minulost, ale ma byt mementom pri kontrole v blizkej buducnosti.

Anonym

neviem ci to prinesie vyhody...

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.