Exekutíva MOV vyradila zápasenie z programu OH 2020

Členovia exekutívy Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na svojom utorkovom zasadnutí trochu nečakane odporučili vyradiť z programu olympijských hier 2020 zápasenie. Nezaradili ho medzi kľúčové športy. Najviac ohrozeným bol podľa viacerých úvah moderný päťboj. Pätnásťčlenné vedenie MOV sa však rozhodlo pre zápasenie, tento krok ešte musí odobriť septembrové zasadnutie pléna MOV v Buenos Aires. Už v máji v Petrohrade však exekutíva vyberie jeden šport, ktorý by mal zápasenie na olympijských hrách 2020 nahradiť.

SITA | 13.02.2013 21:21:50

Výkonný výbor MOV na svojom utorňajšom zasadnutí posudzoval 26 športov, ktoré boli v programe OH 2012 v Londýne. Na olympijských hrách 2016 pribudnú do kalendára súťaží aj golf a sedmičkové ragby. O týchto dvoch športoch sa v utorok nediskutovalo. V zápasení sa súťaží vo dvoch štýloch. Vo voľnom sa bojovalo v Londýne o jedenásť medailových kompletov, v grécko-rímskom o sedem. Zápasenie ešte má šancu zotrvať v programe OH 2020, keďže sa teraz presúva ku kandidátskym športom. V máji budú na ďalšom zasadnutí exekutívy MOV bojovať o olympijskú účasť aj bejzbal spoločne so softbalom, squash, korčuľovanie na kolieskových korčuliach, športové lezenie, wakebording či bojové umenie wu-šu. Najväčšie šance majú karate a squash, zápasenie má po utorku minimálnu nádej. Teoretickú šancu dostane ešte potom v septembri, ale nepredpokladá sa, že by členovia MOV išli proti svojmu vedeniu. "Bolo to rozhodnutie exekutívy. Nebolo to jednoduché, všetko sa citlivo posudzovalo. Chceme otvoriť dvere zmenám olympijského programu, preto sa urobil tento krok," uviedol podľa Inside The Games hovorca MOV Mark Adams.

Naposledy MOV vyraďoval športy z olympijského programu v roku 2005, derniéru v Pekingu 2008 zažili softbal a bejzbal. Programová komisia MOV pripravila exekutíve na súčasné rokovanie správu, ktorá rozoberala viac ako tri tucty kritérií u jednotlivých športov vrátane televíznej sledovanosti, predaja vstupeniek, antidopingovej politiky, popularity vo svete. Členovia exekutívy však rozhodovali na základe vlastného svedomia.

Zápasenie bolo už súčasťou starovekých olympijských hier, ktorých história siaha do 8. storočia pred Kristom. Nechýbalo ani na prvých olympijských hrách v Aténach v roku 1896 a nezápasilo sa jedine na ďalších v roku 1900 v Paríži. Na všetkých ostatných už bolo stabilnou súčasťou olympijského programu. Okrem zápasenia a moderného päťboja sa intenzívne v utorok v Lausanne hovorilo najmä o kanoistike, pozemnom hokeji a taekwonde. Záverečné hlasovanie bolo o pozemnom hokeji, modernom päťboji a zápasení.

"Je to pre všetkých šok. O vyradení zápasenia pôvodne nikto neuvažoval. Bola to veľmi tesná voľba medzi zápasením a moderným päťbojom, rozhodol možno jeden alebo dva hlasy," povedal pre AFP zdroj z prostredia MOV a doplnil: "Moderný päťboj a taekwondo urobili dokonalý zákulisný lobing. Zápasenie sa cítilo bezpečné a nerobilo nič."

Predstaviteľov Medzinárodnej zápasníckej federácia (FILA) správa z Lausanne zaskočila. "Urobíme všetko preto, aby sme členov Medzinárodného olympijského výboru presvedčili, že jeden z najstarších a zakladajúcich olympijských športov do programu olympijských hier patrí. FILA vždy dodržiavala pravidlá a predpisy MOV, je prítomná v 180 krajinách a ponúka športovcom možnosti na športové vyžitie," uviedla FILA vo svojom stanovisku.

Podľa prezidenta Ruskej zápasníckej federácie Michaila Mamiašviliho hrozba na vylúčenie z programu OH nebola dlho reálna. "Hovoril som so Sergejom Bubkom, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí výkonného výboru MOV. Oboch nás výsledky prekvapili. Odporúčanie exekutívy musí riešiť FILA a jej vedenie," tvrdí Mamiašvili.

Diskusia k článku:

Anonym

Ozaj neviem ako spravne reagovat na pocin bratov Riszdorferovcov pri otvoreni svojho sportcentra v Komarne. V prvom rade treba pogratulovat vsetkym co sa pricinili pri rozsirovani sportovych zariadeni kazdeho druhu. Ucast prominentnych predstavitelov SR vsak vo mne vyvolava zmiesane pocity.

Mali by sme byt vsetci radi, ked sa nasi celni predstavitelia zaujimaju o rozvoj sportu ... tu vsak mam opravnene pochybnosti, pretoze vseobecna podpora sportu tomu nenasvedcuje. Zviditelnuju sa len pri okazalych akciach a nie pri podpore sportovania ako zakladnej kulturnej cinnosti cloveka. A tym ozaj neprijemnym pocitom je i schopnost bratov pritiahnut celnych politikov na takuto akciu. Nechcem im zavidiet, ale pripada mi to zaj zvlastne ... V casoch svojej aktivnej reprezentacnej kariere svoje meno "neponukli" nezistne na spopularizovanie ozaj nie velmi atraktivnej rychlostnej kanoistiky. Ich pritomnost na slovenskych podujatiach bola velmi miziva a ani zo strany vedenia reprezentacie a zvazu neboli ich mena a kvalitne vykony zodpovedajuco vyuzite v prospech rozvoja kanoistiky. Teraz to dokazali omnoho efektivnejsie ... skoda ze len vo svoj prospech.

Anonym

Riszdorferovci otvorili centrum voľného času za 850 000: Osloviť celé rodiny

čítaj viac: http://sportky.topky.sk/c/103058/riszdorferovci-otvorili-centrum-volneho-casu-za-850-000-oslovit-cele-rodiny#ixzz2LNRiqLdT

Bratia Riszdorferovci otvorili v Komárne Olymp centrum

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2200

Anonym

Slovenské kluby VIII – Dunajklub Kamzík Bratislava

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2197

Anonym

Testovanie pretekárov – hodnotenie Mariána Tesárika

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2196

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.