Erbanová do finále - súhrn.

Výsledky rozjázd na 500 m v rýchlostnej kanoistike na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach.

SITA, zs, ru | 24.08.2004 19:12:28

Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Marcela Erbanová sa v rozjazde K1 žien na 500 m na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach postarala o jednu z najväčších senzácií druhého dňa súťaží vo vodáckom areáli Schinias. V poslednej tretej rozjazde senzačne zvíťazila časom 1:53,508 min a postúpila priamo do sobotňajšieho finále na tejto trati. V polovici pretekov bola na čele favorizovaná Poľka Aneta Pastuszková, Marcela bola s takmer polsekundovou stratou tretia. Druhú polovicu trate však zvládla 26-ročná rodáčka z Piešťan vynikajúco a v cieli mala pred poľskou kajakárkou náskok 0,332 s. "Tak toto som nečakala, je to skvelé. Konečne si šťastie našlo aj mňa," vyhŕklo hneď po dojazde zo šťastnej Erbanovej. "Ešte pred štartom pretekov sa vykúpala jedna z najväčších favoritiek Poľka Pastuszková. Bol tam silný bočný vietor, doslova ju prevrátil. Druhý štart som zasa pokazila ja. Boli tam nejaké trávy, chcela som ich obísť a nevošla som dobre do bloku. Tretí štart už vyšiel a potom aj celé preteky," pokračovala slovenská kajakárka, ktorá sa do Atén dostala iba na poslednú chvíľu na základe voľnej karty od Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). "Po olympijskom finále som túžila najviac a je super, že som sa doň dostala priamo z rozjazdy. Išlo sa mi dosť dobre, možno by to však išlo ešte aj o niečo lepšie. Dúfam, že vo finále nebudem posledná," vyslovila želanie pre sobotňajšie finále. Priamy postup medzi deväť najlepších si v kajaku žien vybojovali iba víťazky jednotlivých rozjázd.

Ďalšie tri slovenské lode, ktoré zasiahli do bojov na 500 m trati, postúpili do semifinále. Martin Chorváth obsadil v tretej zo štyroch rozjázd K1 mužov časom 1:42,383 min 6. miesto a ako posledný z tejto rozjazdy postúpil do štvrtkového semifinále. "Prvú trojstovku som mohol ísť rýchlejšie, potom som sa už ani nedostal k záverečnému finišu. Bol som prekvapený, ako to dnes niektorí pretekári hneď od štartu napálili. Ja som chcel jazdiť svoje tempo s tým, že skúsim dať nejaký záver, ale najmä začiatok bol nečakane rýchly. Ten vietor do chrbta mi veľmi nevyhovuje, je to skôr pre ľahších pretekárov, ktorých poháňa dopredu. Ja sa skôr spolieham na silu. Neviem, či je to olympiádou, ale súperi sa mi zdajú ešte lepšie nadupaní a pripravení ako zvyčajne. Ja som mal ešte pred niekoľkými dňami menšie žalúdočné problémy, ale už je to v poriadku. Počul som však, že aj niektorí ďalší pretekári tým prešli," vravel v cieli spokojný Chorváth. Marián Ostrčil obsadil v tretej rozjazde C1 takisto 6. miesto časom 1:58,357 min a vo štvrtok bude v semifinále bojovať o postup medzi deviatku najlepších kanoistov na tejto trati. Priamy postup do finále si v C1 vybojovali iba víťazi rozjázd. Skvelý výkon podal v druhej rozjazde Rus Maxim Opalev, ktorý si mohol dovoliť úplne vypustiť záver a napriek tomu s veľkou prevahou zvíťazil v najlepšom čase dňa. Peter Páleš s Danielom Biksadským obsadili v prvej z dvoch rozjázd C2 takisto ako singlisti 6. miesto časom 1:45,860 min a rovnako ako v pondelok na dvojnásobnej trati si vybojovali postup do štvrtkového semifinále. "Pocitovo to bolo o niečo lepšie ako na tisícke. Aj technicky mi to dnes lepšie sadlo ako kilometer. Na začiatku boli veľké vlny, vietor ešte silnejší ako predtým. Do lode sme nabrali dosť vody. Mohlo to byť samozrejme o niečo lepšie, uvidíme v semifinále. Unavený nie som. Keby bola únava, bolo by to dosť zlé," vravel po dojazde mladší zo slovenského dvojkanoe. Skúsenejší Peter Páleš, ktorý vo svojich 37 rokoch štartuje už na svojej štvrtej olympiáde, jeho slová potvrdil: "Je to už o niečo lepšie. Olympiáda je výhodná tým, že denne máme maximálne jedny preteky a pokojne sa tu dá absolvovať bez väčších problémov viacero tratí. Škoda, že poveternostné podmienky sú dosť extrémne."

Reprezentačný tréner Pavel Blaho nezvykne dávať emócie navonok, v utorok však urobil výnimku. "Som veľmi rád, že Marcela sa za voľnú kartu, ktorú som jej vybavil, odvďačila takýmto spôsobom. Keď sa najväčšia favoritka Pastuszková vykúpala, vedel som, že je dobre. Myslím si, že Marcele sa splnil sen. Kanoisti mi išli trochu na nervy, keď sa nevedeli zrovnať do blokov, ale boli tam veľké vlny. Navyše oni na rozdiel od Marcely nemohli postúpiť priamo do finále, a tak taktizovali. Ostrčil si uvedomil, že nemá na víťazstvo a tak to dopredu vzdal. Je pravda, že to mohol urobiť aj dôstojnejšie," zhodnotil vystúpenie všetkých štyroch slovenských lodí.

V stredu kanoistické súťaže pokračujú semifinálovými jazdami na 1000 m, v hre budú aj tri slovenské lode - K1 mužov s Róbertom Erbanom, C1 s Mariánom Ostrčilom a C2 s posádkou Peter Páleš a Daniel Biksadský.

Súhrn výsledkov rozjázd na 500 m:

K1 muži (do semifinále postupovalo z každej rozjazdy 6 lodí + ďalšie tri s najlepším časom):

I. rozjazda: 1. Eirik Veraas Larsen (Nór.) 1:36,905

II. rozjazda: 1. Ian Wynne (V.Brit.) 1:37,341

III. rozjazda: 1. Adam van Köverden (Kan.) 1:37,591... 6. Martin Chorváth (SR) 1:42,383

IV. rozjazda: 1. Alan van Coller (JAR) 1:40,089

C1 (víťaz postupoval priamo do finále, 2. - 7. do semifinále)

I. rozjazda: 1. Andreas Dittmer (Nem.) 1:49,146

II. rozjazda: 1. Maxim Opalev (Rus.) 1:48,144

III. rozjazda: 1. David Cal (Šp.) 1:48,397,... 6. Marián Ostrčil (SR) 1:58,357

K1 ženy (víťazky postupovali priamo do finále, 2. - 7. do semifinále)

III. rozjazda: 1. Marek Twardowski, Adam Wysocki (Poľ.) 1:29,069

C2 (posádky na 1. - 3. mieste postúpili priamo do finále, 4. - 7. + najlepšia z 8. miesta do semifinále):

I. rozjazda: 1. Christian Gille, Tomasz Wylenzek (Nem.) 1:40,128, 2. Attila Buday, Tamás Buday jr. (Kan.) 1:40,488, 3. Pawel Barszkiewicz, Daniel Jendraszko (Poľ.) 1:40,524,... 6. Peter Páleš, Daniel Biksadský (SR) 1:45,860

II. rozjazda: 1. Guanliang Meng, Wenjun Jang (Čína) 1:38,916, 2. Ibrahim Rojas Blanco, Ledis Frank Balceiro Pajon (Šp.) 1:39,860, 3. Alexander Kostoglod, Alexander Kovalev (Rus.) 1:40,128

K2 ženy (posádky na 1. - 3. mieste postúpili priamo do finále, 4. - 7. + najlepšia z 8. miesta do semifinále):

I. rozjazda: 1. Katalin Kovácsová, Natasa Janicsová (Maď.) 1:38,606, 2. Beatriz Manchonová, Teresa Portelová (Šp.) 1:41,338, 3. Caroline Brunetová, Mylanie Barreová (Kan.) 1:43,434

II. rozjazda: 1. Birgit Fischerová, Carolin Leonhardtová (Nem.) 1:39,588, 2. Linbei Xu, Hongjan Žong (Čína) 1:40,943, 3. Aneta Pastuszková, Beata Sokolowská-Kuleszová (Poľ.) 1:41,164