Druhýkrát v Miláne, SR s najväčšou výpravou.

V roku 1997 sa po mnohoročnej prestávke obnovila tradícia majstrovstiev Európy v rýchlostnej kanoistike a vo štvrtok 15. mája sa v talianskom Miláne začína už jubilejný desiaty šampionát starého kontinentu po spomínanej obnovenej premiére. Do severotalianskeho mesta sa najlepší európski vodáci vracajú po siedmich rokoch bojovať o tituly majstrov Európy po druhý raz. Práve v Miláne sa v roku 2001 začala doteraz pokračujúca cesta slovenského mužského štvorkajaka na výslní svetovej rýchlostnej kanoistiky. Vtedy súrodenci Richard a Michal Riszdorferovci s Erikom Vlčekom a Jurajom Bačom získali zlato na 1000 m a striebro na polovičnej trati a aj keď sa zadák lode odvtedy už dvakrát zmenil - po OH v Aténach 2004 si na dve sezóny sadol na posledné miesto Róbert Erban a momentálne už druhú sezónu patrí Jurajovi Tarrovi - loď so slovenským znakom stále patrí medzi tie najlepšie na svete. Práve bratia Riszdorferovci s Erikom Vlčekom sú historicky najúspešnejšími slovenskými účastníkmi ME, Michal má vo svojej zbierke už deväť zlatých medailí, Richard s Vlčekom po osem. V Miláne majú všetci traja šancu prehupnúť sa cez hranicu desiatich titulov šampiónov Európy, veď budú štartovať na oboch tratiach - 1000 i 500 m.

SITA, zs, kj, bg | 13.05.2008 14:12:59

Slovensko vyslalo do Milána historicky najväčšiu výpravu - 19 pretekárov, z toho 13 kajakárov a po troch kanoistoch a kajakárkach. Z 27 disciplín, ktoré sú v programe, by sa mali predstaviť v štrnástich, ak sa vedeniu výpravy podarí dodatočne vybaviť štart Marcely Erbanovej v K1 žien na 200 m, mohlo by to byť ešte o jednu viac. Na šampionáte sa bude "hrať" nielen o medaily, ale najmä o miestenky na Hry XXIX. olympiády, ktoré sa v auguste uskutočnia v Pekingu. Systém kvalifikácie je veľmi komplikovaný, v singlových disciplínach je pre Európu voľných po päť miesteniek, v deblovkách iba po dvoch. Slovensko má na základe výsledkov z minuloročného svetového šampionátu v nemeckom Duisburgu isté miesta pre sedem športovcov. Vybojovali ich kanoista Marián Ostrčil, kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou a mužský štvorkajak. Šancu by v Miláne mali zobrať do svojich rúk najmä súrodenci Róbert a Marcela Erbanovci v singlových disciplínach.

Favoritmi X. ME budú určite reprezentanti tradičných veľmocí - historicky najúspešnejšieho Maďarska a medailovo najlepšieho z minuloročného šampionátu v španielskej Pontevedre - Nemecka. Výrazný vzostup výkonnosti v predchádzajúcom roku zaznamenali Bielorusi, ale aj Litovci, návrat na pozície spred niekoľkých rokov ohlasujú Poliaci, Rusi, svoje budú chcieť povedať aj domáci Taliani. Ostáva veriť, že sa nestratia ani Slováci, veď budú obhajovať pozíciu štvrtej najúspešnejšej krajiny z predchádzajúcich ME, a doterajšiu zbierku 25 medailí (12 - 8 - 5) rozšíria o ďalšie vzácne kovy. Vlani v Pontevedre získali medailu reprezentanti 17 krajín, až desať výprav sa vracalo s aspoň jedným zlatom. V aktuálnej sezóne sa svetová špička zatiaľ v pretekoch nestretla, ťažko teda odhadovať, ako sú na sezónu s prívlastkom olympijská pripravení vodáci z ďalších krajín. Talianski organizátori registrujú prihlášky zo 40 krajín, odhadujú, že ME budú mať okolo 1100 účastníkov, z toho okolo 700 športovcov 400 ďalších členov výprav.

Program je tradične rozdelený do štyroch súťažných dní, medaily sa budú "rozdávať" počas víkendu.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Druhýkrát v Miláne, SR s najväčšou výpravou.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.