Doplnené poolympijské 4 otázky pre Bergendiovú Katarínu, lekárku našej kanoistickej výpravy v Aténách

Bývalá úspešná pretekárka a reprezentantka, ktorá ešte aj dnes z brehu pri pohľade na mladých pretekárov dokáže ohodnotiť ich štýl jazdy. MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. klinický imunológ a alergológ a od 20.8 členka podporného tímu našich rýchlostných kanoistov na OH. Prostredníctvom emailu som jej položil nasledujúce otázky:

Sýkora Ivan | 24.09.2004 05:40:48

V piatok odchádzaš s našou kanoistickou výpravou do Atén. Naša rodina, keď cestuje niekde na viac dní, tak moja manželka vždy má po ruke mini lekárničku a v nej všetko potrebné. Ako si na tom ty, máš už zbalené ? Určite neberieš so sebou len nejakú cestovnú lekárničku ?

Ufff....už vopred som tam poslala celý kufor liekov, kde je na všetko niečo... Samozrejme každý liek musím skontrolovať podľa zoznamu uvedeného na internete, aby neobsahoval ani stopové látky súvisiace s dopingom. Ešte včera som hovorila telefonicky s MUDr.Delejom, ktorý ma ubezpečil, že ak náhodou budeme niečo potrebovať, okamžite to z centra zabezpečia. Spomínal, že je prekvapený moderným, až nadštandartným vybavením polikliniky v olympijskej dedine, kde sa nachádza kompletný servis s biochemickým laboratóriom, magnetickou rezonanciou a CT. Takže zdravotnícka starostlivosť je zabezpečená dokonale, už ide iba o to, aby mali všetci šťastie a až do takej hĺbky ju nepotrebovali.

Myslím, že najväčší problém bude správna hydratácia organizmu a určitý (ako by som to napísala....) nižší hygienický štandard v tejto krajine. Hydratácia je zabezpečená iontovými nápojmi, ktoré dostanú všetci pretekári pri príchode do Atén. Myslím, že u nás sú všetci pretekári tak uvedomelý a profesionálny, že nebude s nimi problém so správnym pitným režimom, ako sa sťažoval MUDr.Delej v minulých dňoch, napr. u Hochsnorerovcov.

Čo sa týka možného črevného dyskomfortu v dôsledku nejakého znečistenia v strave, myslím že centrálne bude zabezpečený určitý hygienický štandard, pri ktorom by nemali nastať problémy. Samozrejme ak sa bude stravovať niekto mimo oficiálne zabezpečenej stravy, ťažko sa dá zaručiť taká kvalita.

Ďalší problém sú športovci, ktorí majú nejaké chronické ochorenie, ktoré potrebuje stálu liečbu. Ak látky, ktoré potrebuje športovec podliehajú dopingovej kontrole (napr. pri bronchiálnej astme), treba to nahlasovať dopingovému výboru na vopred stanovených dopingových listoch, ktoré má každé určité identifikačné číslo. Podlieha to dosť prísnej kontrole, keďže sa na základe podávaných liekov športovcom nielen lepšie dýcha, ale na istý čas môžu svoj výkon tiež zlepšiť. Každý športovec s týmto ochorením potrebuje určité špeciálne vyšetrenia, na základe čoho sa určuje diagnóza. Podľa toho sa tieto lieky ordinujú. V opačnom prípade by totiž mohli byť niektoré z liekov hodnotené ako nedovolený doping.

Keď sme si dohovárali tento rozhovor v Trenčíne na maratóne, spomínala si isté problémy s akreditáciou, aj v oficiálnom zozname figuruješ “len“ ako členka podporného tímu. Popíš ako budete fungovať v Aténach, či budeš robiť aj nejaké preventívne vyšetrenia, prehliadky alebo riešiť len akútne situácie ?

Do Atén idem ako členka podporného tímu kanoistickej výpravy, takže celý čas budem s pretekármi. Akreditácia zatiaľ nebola vybavená. Myslím, že boli problémy, kvôli zvýšenej bezpečnosti v Aténach vzhľadom na teroristické útoky, takže je to oveľa náročnejšie vybaviť. Ale stále dúfam, že po príchode sa to podarí. Aj bez akreditácie však budem v rovnakom hoteli so športovcami, len sa bohužiaľ nedostanem do depa, čo má tiež určitú atmosféru.

Čo sa týka prípravy športovcov na preteky, nerobím preventívne prehliadky, viem ako sa všetci majú už zo Slovenska a pred pretekmi to už nechávam na každého zvlášť. Všetci vedia kde ma nájdu, takže pri nejakých problémoch má môžu hocikedy vyhľadať.

Lekár v mojom ponímaní by mal byť osoba, na ktorú sa obraciam s dôverou, musím ho trochu poznať a hlavne on mňa. Proste obojstranný vzťah lekár – pacient, v tvojom prípade sú tvojimi zverencami - športovci, konkrétne 10ti rýchlostní kanoisti + 3 tréneri [u nich je možné hovoriť možno aj o vyššom zdravotnom riziku.... napr. by bolo zaujímavé zmerať im tep na štarte finále, ale to ho budeme mať všetci vysoký :-)), hlavne pri finiši] Poznáš ich napr. súčasný zdravotný stav, staré zranenia a podobne ?

Športovcov a ich zdravotný stav, ale aj samotné psychické prežívanie na pretekoch poznám už 4 roky. Samozrejme s niektorými mám bližší vzťah, niektorí sú menej otvorení, proste vzťahy sú také ako medzi ľuďmi.

Čo sa týka merania pred štartovného tepu a vôbec stavu pred pretekmi, každý športovec tento stav prežíva ináč. To už viem, ktorý nechce komunikovať, a ktorý naopak potrebuje povzbudivé slovo. A na meranie pred štartovného tepu mi ostáva už len Tibor Sóos na tribúne, o ktorom musím priznať, že ho má vždy riadne vysoký.

Počas prípravy sú športovci v základnej zdravotnej starostlivosti u osobných lekárov, kde by mala byť pravidelná komunikácia a informovanosť o aktuálnom zdravotnom stave medzi nimi a tímovým lekárom. Pravidelne sa sledovali určité biochemické parametre, robili sa funkčné vyšetrenie športovcov. Podľa môjho názoru sa často riešili len akútne ťažkosti športovcov, bez dlhodobého systémového zlepšovania zdravotného stavu. Vzhľadom k tomu sa potom v krátkej časovej tiesni ťažko riešia závažné problémy a nie je čas na stabilizáciu dobrého zdravotného stavu. Napriek tomu sa situácia mierne zlepšila v porovnaní s minulými rokmi, možno práve v súvislosti s OH.

Síce to nepatrí do otázky, ale určite by som rada spomenula problém prevencie a to nielen u reprezentantov, ale aj u mladších a menej výkonných športovcov. Počas môjho pôsobenia som postrehla určité nedostatky v zdravotnom zabezpečení. Pri starostlivosti o svoj zdravotný stav si myslím, že je potrebný hlavne väčší záujem nielen pretekárov, ale aj trénerov a celého realizačného tímu od žiackeho veku až po seniorský.

Začína to už základnými preventívnymi prehliadkami športovcov pred pretekárskou sezónou. Vzhľadom na to, že o starostlivosť v oblasti telovýchovného lekárstva a kvalitnú funkčnú diagnostiku treba platiť, hľadajú sa náhradné riešenia. Veľmi často samotní tréneri na pretekoch prídu za mnou, či im nepotvrdím vyšetrenie o zdravotnom stave športovca, napriek tomu, že pretekár nebol vyšetrený. Myslím, že prevencia začína už tu. Na pretekoch by nemal štartovať športovec od žiackeho veku až po dospelých, ktorý nemá základné vyšetrenia krvného obrazu, biochemických parametrov a aspoň EKG. Najlepšie je, ale zhodnotenie reakcie organizmu na záťaž pri kompletnom vyšetrení na ergometrii počas záťaže.

Dlhodobé zanedbané zdravotné problémy a nedostatočná regenerácia bývajú veľmi často u mladších kategórii dôvodom zanechania športovej činnosti. Pri vrcholovom tréningu by už malo nastupovať kompletnejšie a podrobnejšie sledovanie zdravotného stavu, so zabezpečením správnej životosprávy (aj čo sa týka doplnkovej výživy) a rehabilitácie.

Na záver trochu boľavá téma, máme tu čerstvý prípad Haborák, krátko predtým z kanoistického prostredia je známi prípad Španiela Gonzálesa, proste DOPING ! Zaujímal by ma obecne tvoj názor odborníka, lekára ! Ak dovolíš ešte rozšírim túto otázku aj o jednu úvahu. Je pomerne rozšírený názor, hlavne medzi mladými športovcami, že aj tak všetci berú a málokto je čistý. Strašne ma štve a trápi napr. takáto konštrukcia, ktorá sa môže zrodiť v hlave niekoho. Napr. aha tá K4, cez rok nesúťaží nikde na pretekoch, má Taliana odborníka na výživu a určite niečo berú, keď sú takí dobrí.. Blbosť na druhú, ale taký názor som zaznamenal v kanoistickej verejnosti... Možno som naivný, ale osobne si myslím, že celkovo v športe to je menšina, ktorá dopuje. Nielen ja, ale aj predseda MOV Rogge (tiež je lekár a to spojenie som použil na obveselenie) pokladá tento rozširujúci sa názor za dosť nebezpečný, lebo takýto pohľad na šport vyvoláva pochybnosti, mnohé otázniky. To zlo spočíva v tom, že v človeku vŕta červíček pochybnosti, je možné že zvíťazil čestne s takým náskokom a potom sa celkovo stráca podstata a zmysel športu. Prečo súťažiť, či má zmysel si merať sily so súpermi a to už vôbec nehovorím o celkových negatívnych zdravotných dopadoch na organizmus človeka. Trošku náročná a široká problematika, ale ak je to možné, v pohode sa rozpíš, ak máš chuť.

No doping ........... určite je to téma na zamyslenie. Ľahko sa niekoho obviní, ťažko sa podozrenia zbavuje. Čo sa týka dopingovej kontroly reprezentanti boli pod prísnym dozorom antidopingovej kontroly, ktorá testy musí robiť aspoň 3*/rok. Na pretekoch hneď po dojazdení idú všetci medailisti na dopingovú skúšku a ešte k tomu aj jeden vylosovaný športovec. Tento rok sa robil prvýkrát aj krvný doping, čo je ešte dokonalejšia metodika na stanovenie zakázaných látok.

Niektorí si mýlia doping s podávaním podporných látok ktoré, podľa môjho názoru, nielen reprezentanti, ale aj ostatní konzumujú v nadmernom množstve. Veľmi často to nemá žiadúci efekt a opodstatnenie.

A konkrétne, keď si už spomenul K4, chlapci posledné 4 roky odtrénovali množstvo hodín tréningu na najvyššej úrovni., Sú to absolútni profesionáli od tréningu, stravovania, prípravy na preteky – od prípravy lode, pádiel, oblečenia. U nás ich medzi reprezentantmi pretromfne len málokto. Nielen počas pretekov, ale hlavne počas celej prípravnej fázy. Preto si myslím, že si dôkladne zvážia nežiadúce vplyvy dopingu a ich výkon je určite výsledkom len tvrdého tréningu.

Každý športovec, ktorý by len uvažoval o dopingu si musí zvážiť nežiadúce účinky dopingu a ich nepriaznivý vplyv na celý organizmus. Nielen krátkodobom, ale aj pôsobení týchto látok perspektívne. Športovci, ktorí zomreli veľmi náhle boli určite pod vplyvom týchto látok aspoň v minulosti. Treba si zvážiť to krátke športové obdobie a dlhý život, ktorý nás čaká a mali by sme ho absolvovať s čo najmenšími následkami z našej športovej kariéry. .

Za Tvoje odpovede Ti ďakuje a čo najmenej nepríjemnej práce nielen v Grécku želá Ivan Sýkora

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Doplnené poolympijské 4 otázky pre Bergendiovú Katarínu, lekárku našej kanoistickej výpravy v Aténách“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.