Do Pekingu odcestovala posledná skupina reprezentantov SR.

V nedeľu podvečer odcestovala z viedenského letiska do Pekingu posledná skupina slovenských reprezentantov na Hry XXIX. olympiády. Boli v nej siedmi rýchlostní kanoisti: Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr, Marián Ostrčil, Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, a traja atléti - chodci na 50 km - Kazimír Verkin, Peter Korčok a Miloš Bátovský. Pre dvojicu posledne spomenutých je čínska metropola iba miestom prestupu na ďalšie lietadlo do japonského strediska Koči. Tam absolvujú záverečnú prípravu. "Bude to také aklimatizačné sústredenie. Vybrali sme si to z toho dôvodu, aby sme sa trochu vyhli tej olympijskej napätej atmosfére a aj tomu smogu, aby sme sa mohli čisto koncentrovať na svoju súťaž. Pre mňa sú to tretie olympijské hry a mojou ambíciou je zlepšiť sa. V Sydney som bol dvadsiaty tretí, v Aténach štrnásty, bol by som rád, keby som sa dostal vyššie. Začínam sa tešiť," neskrýval svoje olympijské smelé plány Peter Korčok. "Teraz sa začína tá úplne finálna časť prípravy. Do dejiska Hier sa z Koči presunieme až tri dni pred súťažou. Aklimatizácia v Pekingu by bola náročnejšia, keďže je tam oveľa znečistenejšie prostredie. Pre nás vytrvalcov je to mimoriadne dôležité, aby sme nemuseli dlhodobo znášať smog," doplnil ho Miloš Bátovský.

SITA, zs, ru | 10.08.2008 22:22:15

V Koči je už niekoľko dní na sústredení zvyšok slovenskej atletickej výpravy, chodci teda za nimi meškajú. "Bolo to preto, že ostatní majú svoje súťaže už okolo 15. - 16. augusta. Potrebujú sa teda aklimatizovať skôr ako my, ktorí prídeme na rad až na záver. Okrem toho sme chceli dokončiť vysokohorskú prípravu vo švajčiarskom St. Moritzi. Budeme v pekinskom časovom pásme jedenásť dní, čo by mala byť dostatočne dlhá doba, aby sme sa plne aklimatizovali," vysvetľoval Peter Korčok.

Tretí slovenský vytrvalec Kazimír Verkin bude celý čas v Pekingu. "Nikto odo mňa veľa nečaká. Veď už to, že som sa nominoval do Pekingu, bolo pre mnohých prekvapením. Ja sám som si dal cieľ skončiť do šestnásteho miesta. Spravil som v príprave všetko preto, aby som tento smelý plán splnil. Je to možno moja posledná päťdesiatka v živote. Stretol som sa počas kariéry s mnohými problémami, už som voči nim imúnny. Dokázal som sa vždy dostať z najhoršieho, to ma posilňuje aj pred týmito pretekmi," rozhovoril sa pred odchodom do čínskej metropoly už 36-ročný skúsený harcovník.

Už umiestnenie v desiatke najlepších by pre ktoréhokoľvek zo slovenského chodeckého tria bolo vynikajúcim výsledkom. S oveľa vyššími ambíciami odlietali do Pekingu rýchlostní kanoisti. Najviac sa prirodzene čaká od štvorkajaka, ktorý dlhodobo patrí k absolútnej svetovej elite a pravidelne nosí z vrcholných podujatí najvzácnejšie kovy. Ich tréner Tibor Sóos bol pri nastupovaní do autobusu odvážajúceho celú skupinu na viedenské letisko optimisticky naladený. "Z toho, ako sú chlapci pripravení, mám veľmi dobré pocity. Ešte v nedeľu predpoludním sme na tréningu išli také rýchle úseky, fyzicky a aj psychicky sú na tom chlapci veľmi dobre. Bude otázkou, či tých osem dní, ktoré nás tam čakajú do začiatku súťaží, bude dostatočné pre úplnú aklimatizáciu. Príprava bola ešte lepšia, ako sme si predstavovali. Od novembra, ako sme začali špeciálnu prípravu na Peking, ani jeden z tímu nebol chorý či zranený, čo je pre takú disciplínu, akou je štvorkajak, veľmi dôležité," pochvaľoval si strojca úspechov slovenskej mužskej K4. Vyprevadiť svojich športovcov prišiel aj prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Jaroslav Ostrčil. "Zaželal som im predovšetkým šťastný let. Dôležité je, aby spolu s nimi prišla aj kompletná batožina. Pred začiatkom súťaží cestujem do Pekingu aj ja, tam im už zaželám to ostatné. Budú potrebovať kus šťastia, aby tam neboli zdravotné problémy. Jednu-dve medaily by sme radi priniesli. Pokiaľ by boli objektívne podmienky, máme na to, aby sme tento cieľ splnili," uzavrel Jaroslav Ostrčil.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Do Pekingu odcestovala posledná skupina reprezentantov SR.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.