D. Myšák: "Bez zdravia žiadne úspechy v športe nebudú"

Devätnásťročný člen nováckeho klubu rýchlostnej kanoistiky (KRK) a bratislavského Národného športového centra (NŠC) Denis Myšák bol na lanskom svetovom šampionáte v Miláne najmladším kajakárom v čerstvo pozlátenej "vlajkovej" lodi slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Navyše, majster Európy v K2 na 500 m v súťaži pretekárov do 23 rokov na MEJ 2013 v poľskej Poznani si pri skladaní novej slovenskej "ká štvorky" sadol na mimoriadne zodpovedný post. Rozhodol sa, že bude "háčikom" tejto dôležitej lode, že bude tým človekom, ktorý počas celej súťaže udáva tempo pádlovania. Na to, že rodák z Bojníc mal vtedy iba 19 rokov a bol takmer o polovicu mladší ako Juraj Tarr, prejavil veľmi veľkú odvahu. Pred dôležitou súťažou na MS 2015 v Miláne sa vôbec nepasoval do pozície "benjamínka" čerstvo zloženej osádky, kam svojim vekom jednoznačne patril. Pretekár, ktorého kajakársky talent rozvíjal v Novákoch skúsený tréner Ľubomír Hagara st., sa rozhodol dirigovať loď, v ktorej okrem o rok staršieho Tibora Linku sedeli aj mimoriadne ostrieľaní kajakárski "vlci" - takmer dvakrát starší Erik Vlček a Juraj Tarr. Navyše, rozhodol sa to podstúpiť pri svojom súťažnom debute medzi seniormi. A priamo na majstrovstvách sveta, na ktorých sa na milánskom jazere Idroscalo bojovalo nie iba o majstrovské tituly, ale aj o mimoriadne vzácne miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro.

SITA, fr | 02.01.2016 20:55:47

"Napriek tomu, že vlani som v Miláne absolvoval premiéru na seniorských majstrovstvách sveta, vo finále sa mi vôbec nerozklepali kolená," tvrdil s odstupom času obyvateľ Nitrianskeho Rudna, ktorý s rýchlostnou kanoistikou začal v Novákoch ako osemročný žiak. K "hagarovcom" ho vtedy priviedla jeho stará mama, ktorá veľmi skoro zistila, že jej vnuk má od útleho detstva nadbytok nezničiteľnej energie. "Prekvapujúco som nebol ani nervózny. Veď vtedy ani nebol čas na nejakú nervozitu. Predovšetkým som sa snažil sústrediť na súťažnú jazdu. Svoju pozornosť som koncentroval na to, aby som v lodi ako jej háčik udal od prvých záberov dobrý rytmus pádlovania, aby som to zbytočne nepretočil, resp. iniciatívne neprepálil hneď od začiatku pretekov," pokračoval v rozprávaní odvážny rodák z Hornej Nitry.

"Tesne pred cieľom som sa periférne pozrel na ostatné lode. Na Maďarov a na Čechov. Až vtedy som zistil, že sme na čele, že sme senzačne najbližšie k cieľu. Po prejazde ním som si uvedomil, že sme zlatí, že sme majstri sveta. Bol to fantastický pocit. Niečo neopakovateľné," opísal najkrajší okamih sezóny 2015 vicemajster Európy z roku 2014 v K2 na 500 m v súťaži pretekárov do 23 rokov a šiesty vo finále súťaže K2 na 1000 m na tom istom podujatí. Obe súťaže na spomenutom juniorskom šampionáte absolvoval so svojim osvedčeným "parťákom" v lodi Tiborom Linkom zo Šamorína.

Denis Myšák, člen KRK Nováky, si dráhu pre OH 2016 v Brazílii bol obzrieť a už na nej aj štartoval. Hoci iba v pretekoch K2 na 200 m, v ktorej s Tiborom Linkom nepostúpili do finále. No okrem dôležitej systematickej prípravy na olympiádu, čo bude jeho splnený detský sen, ho čaká aj maturita. "Pre viaceré domáce a zahraničné sústredenia som nemal koncom roka uzavretý ročník, takže maturujem až teraz,“ objasnil svoju odloženú skúšku dospelosti 19-ročný majster sveta z Milána. Podľa neho odložená maturita je odvrátená strana úspechu v športe, lebo ako špičkový športovec musí toho v priebehu roka stihnúť viac ako bežný študent, alebo ako bežný človek.

Takže, čo si teraz na prahu nového roka želá istý účastník OH 2016 v Riu nie iba v oblasti športu, ale aj o oblasti stredoškolského štúdia? "Pre seba predovšetkým zdravie. Aby sa mi choroby a zranenia vyhýbali. To je podľa mňa hlavné a najdôležitejšie. Bez zdravia úspechy v športe nebudú. Žiadne. Ani v bežnom živote," reagoval Denis Myšák na otázku agentúry SITA. "Čo ma minulý rok najviac potešilo? Jednoznačne majstrovstvá sveta v Miláne. Boli takým vrcholom mojej doterajšej športovej kariéry," nehľadal dlho odpoveď Denis Myšák. A veľmi rýchlo našiel aj to, čo bolo v minulej sezóne pre neho najťažšie a najzložitejšie.

"Najťažšie bolo dlhé odlúčenie od rodiny, lebo prakticky celé leto sme chodili po sústredeniach. Najmä pred MS v Miláne. Vtedy sme boli dosť dlho odcestovaní. Celé leto sme boli mimo našich rodín," definoval Denis Myšák najťažšie psychické bremeno "vlčekovcov", s ktorým sa počas náročnej cesty k letenkám na OH 2016 v Brazílii museli všetci vyrovnať. Zverenci trénera Petra Likéra však aj v závere minulého roka dosť času strávili na zahraničnom sústredení v Spojených arabských emirátoch (SAE).

Ako tento fakt prijal všestranný mladý slovenský kajakár? "Potešilo ma, že sme v SAE dokázali trénovať bez nejakých dlhších prestávok. Všetci sme boli zdraví. Podľa mňa celý pobyt v SAE dopadol veľmi dobre," zdôraznil úradujúci majster Slovenska v maratóne na 30,1 km z lanského republikového šampionátu v Piešťanoch. Tak isto nie je tajomstvom, že Myšák, ktorý na "materskom" nováckom jazere pravidelne trénuje dvakrát denne, dokáže v záujme udržania sa v dobrej fyzickej kondícii pravidelne behať niekoľkokilometrové úseky, tvrdo posilňovať i vytrvalo pádlovať v špeciálnom bazéne. Čiže robí všetko pre to, aby na OH 2016 v Riu prišiel po všetkých stránkach veľmi dobre pripravený.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
D. Myšák: "Bez zdravia žiadne úspechy v športe nebudú"“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.