Čo čakáme v roku 2009.

Milí priatelia kanoistiky,

SZRK, bb | 16.01.2009 11:08:22

Nový rok sa už miene zahryzol do našich každodenných povinností a príprav na ďalšiu sezónu, tak by som Vám rád trochu priblížil, čo Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky pripravuje tento rok - ako som dostal otázku na portáli kanoe.sk - „okrem štandardných záležitostí".

Keď pôjdeme v kalendárnej postupnosti tak, prvé čo nás čaká je sťahovanie kancelárie. Ako iste viete, zimný štadión Ondreja Nepelu čaká renovácia a s ňou je spojená prestavba aj okolia, do ktorého spadajú naše súčasné kancelárie. Teda vo februári sa posunieme na Trnavskú cestu. Trpíme stále tým, že nemáme vlastné miesto, kde by bolo celé kanoistické zázemie.

Ďalej musím spomenúť nové výberové konanie, ktoré bolo vyhlásené na trénera juniorov a reprezentantov do 23 rokov. Očakávame prihlášky od odborných ľudí, ktorí budú mať záujem posunúť našu mládež opäť na medailové stupienky na ME a MS.

Už túto sezónu sa môžu tešiť úspešní pretekári Majstrovstiev Slovenska na nové kolekcie medailí, ktoré budú mať majstrovský a zväzový motív. Ich (upozorňujem) návrhy môžete vidieť na obrázkoch.

Každoročne skončí Fakultu telesnej výchovy a športu niekoľko študentov so špecializáciou rýchlostná kanoistika. Každý si musí na záver štúdia pripraviť a obhájiť diplomovú prácu. Množstvo z nich je veľmi zaujímavých a prospešných pre širšiu kanoistickú obec, preto si myslím, že bude veľmi vhodné pripraviť (už v tomto roku) zborníky vybraných diplomových prác. Tie budú potom prístupné na požiadanie.

Tak isto slovenskej rýchlostnej kanoistike veľmi chýba publikácia o nej samotnej - história, štruktúra, osobnosti, podujatia... Na základoch som už začal pracovať. Nie je to jednoduchá práca, vyžiada sa dlhšie časové obdobie a bol by som rád, keby sa do konca tohto roku stihla vydať. Všetko však závisí od spolupráci ľudí a financiách na vydanie.

Slovenská kanoistická asociácia ma česť zorganizovať kongres Európskej kanoistickej federácie, ktorá sa bude konať 4.apríla v Bratislave. Prípravné práce v spolupráci so Slovenským zväzom kanoistiky na divokej vode sú v plnom prúde. Delegáti európskych zväzov budú ubytovaní v hoteli Devín, kde prebehne aj samotný kongres.

Predpokladám a dúfam, že tento rok bude dôležitý ohľadne, už asi môžem povedať dvojgeneračných plánov kanoistického areálu na Jaroveckom ramene. Predpokladám, že tento rok minimálne dostaneme potrebnú odpoveď, či projekt má perspektívu, alebo je výstavba nemožná. Tiež sme diskutovali na Povodí Dunaja a Slovenskom vodohospodárskom podniku o vybudovaní pozdĺžnej hrádze pri Čilistove, čím by vznikol zaujímavý priestor pre naše podujatia. Projekt je však zatiaľ v teoretickej rovine. Takisto je už pripravený projekt mesta Bratislava o vybudovaní kanoistického areálu na Zlatých pieskoch, o ktorom Vás budeme informovať.

A nakoniec, ale nie v poslednom rade, je rok 2009 pre SZRK volebný. Teda už 31.1. zväzové kluby a oddiely vyhodnotia štvorročnú prácu predsedníctva zväzu. O priebehu, ako aj výsledkoch budete určite informovaní.

V roku 2009 nás samozrejme očakáva viac udalostí. O všetkom Vám dáme, prostredníctvom našich stránok, alebo priamou informáciou na kluby vedieť.

Prajem Vám v tejto sezóne veľa športových a osobných úspechov.

Ing. Boris Bergendi

generálny sekretár SZRK

Diskusia k článku:

Anonym

nuž či Martin, alebo anonym, mne je to jedno, diskusia totiž má prebiehať tam kde sa spolupracuje, to zn. najmä v kluboch a zoči - voči. Toto čo tu prebieha na nete nie je rozhodujúce. Asi máš predpojatosť, a to nielen voči blave /skús sa toho zbaviť/, čauko

Martin

tak to si trafil klinec po hlavicke!!!! toto tvoje "Ale o to tu ide len okrajovo, rozhodujúce tu už bolo pomenované - otvorenosť, diskusia..." je teda velmi smiesne, ked to pises ako anonym :))))) A tiez si neviem predstavit tu formu demokracie, ze si bude zamestnanec vyberat sefa. Ale toto sa nas asi netyka. tu sefa vyberaju kluby. A myslim, ze to je prave demokracia, ze ja mozem kludne zavolat do blavackych klubov a navrhnut nasho cloveka a zas demokraticke je, ze sa rozhodnete po svojom.

Anonym

Nuž sám si citoval slová, že som mal na mysli ľudí, ktorí majú ambície kandidovať, a to len na základe tvojich slov "Kto z vás by chcel mať na SZRK nejakých ťuťmákov?" Takže neviem kde si nabral tú istotu že ide o osoby súčasného SZRK. Hoci ktovie? :-)) Ale o to tu ide len okrajovo, rozhodujúce tu už bolo pomenované - otvorenosť, diskusia a najmä transparentnosť činov je to čo na SZRK i v mnohých oddieloch absentuje.

BMX-kar

Ahoj Anonym.

Píšeš, že:

Nie je mi síce známy okruh osôb, ktorí majú ambície sa stať a byť zvolení do funkcií na SZRK, ale podľa Borisa sú medzi nimi i "ťuťmáci".

Kde si čítal že podľa Borisa v terajšom SZRK sú ťuťmáci?

Ja som písal, že predsa si nechceme zvoliť nejakých ťuťmákov, ale tým som nemyslel, že v terajšom SZRK sú ťuťmáci. Zrejme si ma zle pochopil. Mne terajšie SZRK vyhovuje, to že niektoré veci sa dajú robiť aj lepšie je jasné, ale treba uvažovať aj aké sú podmienky...

Anonym

Lobing je ešte stále veľmi nečitateľný spôsob presadzovania i na prvý pohľad správnych vecí, resp. i ľudí. Nie je mi síce známy okruh osôb, ktorí majú ambície sa stať a byť zvolení do funkcií na SZRK, ale podľa Borisa sú medzi nimi i "ťuťmáci". Je to všeobecne platný názor na týchto nemenovaných? Každý z nás môžeme vyjadriť vlastný názor, ale neviem si predstaviť tú formu demokracie, ktorá by napr. zamestnancovi umožňovala vyberať si "šéfa". V to však nie je ten podstatný problém, to rozhodujúce je však program a osoby, ktoré ho presadzujú. Ale ako tu už viacerí predo mnou napísali - nie je vôbec jasné, kto a s akými cieľmi,, schopnosťami i praktickými výsledkami bude kandidovať. Po voľbách bude neskoro vyplakávať, že nebolo z koho vyberať, volili sme menšie zlo a pod. Celé toto "podujatie" svedčí o nekoncepčnosti a nepripravenosti kanoistickej obce diskutovať, hľadať riešenia i kompromisy. My - resp. niektorí medzitým lobujeme. Nuž dobrý lobing Vám želám, keď nie tento raz tak hádam nabudúce, a keď ani potom, tak snáď niekedy pochopíme my alebo naše deti, v čom je sila spoločenských organizácií, kde funguje princíp otvorenosti a verejnej diskusie, či už v kluboch alebo i na úrovni SZRK. Nie je to tak?

Martin

A je to niekde zakazane, aby loboval? Preco vlastne nemame kandidatky, kde by kazdy, kto chce ist do predsednictva zverejnil nieco, co by chcel pre hnutie urobit? ako sa vlastne rozhoduju zastupcovia klubov na sneme? na poslednu chvilu? rozmyslam, keby tam bolo viac takych ludi ako je p.Bergendi

Rado Oršula

Koho lepšieho ako Borisa by sme si vedeli predstaviť vo funkcii generálneho sekretára? (-: Jedine mňa, za tie peniaze... (-: Pred chvílou mi volal (loboval) a ponúkol prácu generálneho ekonóma, stačí len ak mu budem platiť 500€ mesačne. V sobotu sa rozhodne...

BMX-kar

Myslím, že generálny sekretár tam je už dostatočne dlho na to aby vedel koho tam potrebuje mať. V jeho prípade si myslím, že to verejné lobovanie je v poriadku. Kto z vás by chcel mať na SZRK nejakých ťuťmákov?

Anonym

Pocul som aj ja. Ja si myslim, ze je toho ovela viac ako len toto ovplyvnovanie nadchadzajucich volieb.

Anonym

Čo myslíte, je správne keď generálny sekretár viacmenej verejne lobuje za niektorých potenciálnych kandidátov?

Anonym

Celkom zaujímavý príspevok, správame sa ako nezúčastnení v tomto procese vývoja a zmien v rýchlostnej kanoistike. Asi si ani lepšiu perspektívu nezaslúžime - správame sa ako fatalisti, čo rozhodne nesvedčí o našej zrelosti a schopnosti prispievať k rozvoji tohto hnutia.

Anonym

Pekný, no možno jediný príspevok, ktorý ako tak načrtáva pohľad na nadchádzajúce obdobie. Celkove ma však zaráža absolútne ticho o príprave "snemu" rýchlostnej kanoistiky. Tam by sa mali prerokovať pálčivé témy, avšak asi nik ich nechce na verejnosti otvoriť. Hádam len Mišo Riszdorfer sa vyjadril na tému lepšieho zabezpečenia a v tejto súvislosti očakáva voľbu nového predsedu zväzu, ktorý by mal niesť vlajku rýchlostnej kanoistiky v nasledovnom období. No predseda je len predstaviteľ hnutia, ktoré sa mi javí ako nemluvňa. S akou podporou členskej základne idú jednotliví predstavitelia klubov hlasovať o zásadných veciach? Nie sme len štatisti, ktorí až následne kritizujeme kroky a činy tých, ktorých by sme mali delegovať a dať plné moci k rozhodovaniu? Nerobíme mnoho rozhodnutí len z neznalosti problematiky? Alebo sme alibisti, ktorí nie sme schopní pomenovať i tie najľahšie okruhy problémov, tobôž nie hľadať a nájsť spoločnú reč. Veď nelichotivý stav v našom športovom odvetví nie je len výsledkom celospoločenských zmien, ale i stagnácie v činnosti nielen dobrovoľných, ale najmä platených funkcionárov.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.