Členovia VK Tatran K. Ves vynovili takmer 80-ročnú lodenicu

Historická takmer 80-ročná celodrevená lodenica VK Tatran Karlova Ves, ktorá je od roku 2007 národnou kultúrnou pamiatkou, prešla tento rok nevyhnutnou generálnou opravou.

SITA, sz;ds | 09.11.2014 13:27:29

Dôvodom "generálky" bola minuloročná povodeň, ktorá vyhľadávané útočisko a liaheň mnohých bratislavských vodákov značne poškodila. Impulzom obnovovacích prác však bola aj finančná pomoc zo strany bratislavskej radnice, ktorá rekonštrukčné práce podporila dotáciou vo výške 50 000 eur. Tieto peniaze boli účelovo viazané iba na opravy dvoch bratislavských lodeníc v Karloveskej zátoke (druhou bola obecná lodenica neďaleko Riviéry, pozn.), ktoré boli v júni 2013 zaplavené vodou.

"Kým obecná lodenica bola zatopená prakticky až po strop, v objekte lodenice VK Tatran bola voda vo výške poldruha metra. Zatopené boli najmä spodné miestnosti, kde sú uskladnené lode a iný vodácky materiál,“ povedal pre agentúru SITA predseda klubu vodného slalomu VK Tatran Karlova Ves Branislav Illek.

"Hoci na obnove lodenice členovia klubu Tatran obetavo brigádovali počas celých prázdnin, bez spomínanej pomoci mesta by sa nepodarilo tento historický a pamiatkovo chránený objekt kvalitne zrekonštruovať,“ zdôraznil Marián Hargaš, ktorý bol stavebným dozorom pri iba nedávno dokončenej obnove spomínanej lodenice.

"Jej história sa začala písať v roku 1934, keď ju naši predkovia začali budovať z kvalitného borovicového dreva, ktoré do Karlovej Vsi priviezli zo Záhoria. Budúci rok si pripomenieme 80 rokov od jej slávnostného otvorenia. Odvtedy bez prerušenia slúži vodákom,“ konštatoval Marián Hargaš.

Ako tento stavebný odborník ďalej uviedol, vďaka finančnej zbierke sa podarilo urobiť na lodenici novú strechu, ako aj všetky klampiarske práce. Pri nedávnej rekonštrukcii sa tiež podarilo vymeniť poškodenú elektroinštaláciu, opraviť a spevniť balkón a obnoviť vonkajší náter stavby.

"Naši otcovia a dedovia lodenicu urobili veľmi kvalitne, lebo po tejto rekonštrukcii máme na najbližších 30 rokov s podobnými údržbárskymi prácami okolo tejto krásnej stavby pokoj. Stavba, ktorá je urobená ako štylizovaná nadstavba lode s kapitánskym mostíkom, dokáže odolať nepriaznivým poveternostným podmienkam i dunajskej vode, ktorá pri minuloročnej povodni na tomto umelo vyvýšenom teréne doslova ´vyvrela´ zo zeme ako cez špongiu,“ pripomenul člen známej bratislavskej vodáckej rodiny Hargašovcov. K slovám Mariána Hargaša sa pridal aj predseda VK Tatran a bývalý slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Juraj Kadnár, ktorý v mene celej členskej základne tohto klubu poďakoval za pomoc vedeniu bratislavskej radnice.

"Vďaka ich pochopeniu, ako aj pomoci našich členov sme urobili práce vo výške 65.000 eur, pričom 12.000 eur sme získali z členského a zo zbierky, ktorú sme po povodni zorganizovali v klube. Ďalšie peniaze sme získali z projektu Ministerstva kultúry pod názvom ´Obnov si svoj dom´, ako aj z rozpočtu klubu,“ pripomenul Juraj Kadnár.

Bývalý dlhoročný reprezentant v rýchlostnej kanoistike a účastník troch olympiád v súčasnosti šéfuje klubu, ktorý má spolu 180 aktívnych členov, z ktorých približne šesťdesiatku tvoria mladí nádejní milovníci vodných športov v žiackom veku už od 8 rokov. Momentálne sa im venujú traja profesionálni tréneri.

Práve na tento vysoký počet žiakov v radoch VK Tatran obrátila pozornosť viceprimátorka Bratislavy Petra Nagyová-Džerengová, ktorá sa zúčastnila slávnostnej prezentácie obnovených bratislavských lodeníc.

"Ľuďom z VK Tatran treba poďakovať najmä za to, že sa vo voľnom čase venujú deťom z Karlovej Vsi a okolia. Že im veľmi ochotne ponúkajú zmysluplné vyplnenie voľného času. Je to veľmi záslužná práca,“ povedala zástupkyňa bratislavskej radnice.

Juraj Kadnár na ilustráciu jej slov uviedol, že v čerstvo vynovenej lodenici okrem neho a Andreja Wiebauera vyrastali aj trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome Peter a Pavol Hochschonerovci, v tejto lodenici s vodáckym športom začínal nie iba jeho otec a dlhoročný predseda Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Ľubomír Kadnár, ale aj najstarší momentálne žijúci olympionik Jan Matocha (91 r.), účastník OH 1948 v Londýne a OH 1952 v Helsinkách. Do galérie slávnych odchovancov VK Tatran patrí aj bývalý deväťnásobný majster Československa a dvojnásobný olympionik Ladislav Čepčiansky, ktorý Československo reprezentoval na OH 1956 v Melbourne a 1960 v Ríme, tak isto aj bývalé elitné kajakárky Milada Daštinská, Jana Petranová či Eva Hochschornerová. K nezabudnuteľným postavám VK Tatran Karlova Ves však patril predovšetkým prof. Konštantín Čársky, ktorý neuveriteľných 50 rokov tomuto špičkovému vodáckemu klubu šéfoval (1938 - 1988).

"Myslím si, že naši otcovia a starí otcovia, ktorí nám túto lodenicu vybudovali, môžu byť na nás hrdí. Veď my ich dedičstvo ďalej zveľaďujeme. Aj preto lodenica nášho klubu patrí k športovým a stavebným skvostom Bratislavy,“ dodal Juraj Kadnár.

Diskusia k článku:

Anonym

Kongres ICF zvoli aj viceprezidentov Vaskutiho a Estangueta

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2758

BLOG Borisa Bergendiho po kongrese ICF vo Varšave: Pripravme sa na zmeny

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2759

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2022
1. KOM
100,0%
1 410,50
2. NOV
64,5%
909,50
3. TTS
54,2%
764,50
4. UKB
53,8%
758,50
5. PIE
46,7%
658,00
Nedávne a najbližšie podujatia
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.