Bronz pre slovenský štvorkajak na 1000 m.

(SITA - od vyslaného redaktora Zdena Suchého) - Slovenský štvorkajak v zostave Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr vybojoval na 36. majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Duisburgu bronzové medaily na 1000-metrovej trati a získal tak zároveň miestenku na budúcoročné olympijské hry v čínskom Pekingu. V polovici bolo komárňanské kvarteto ešte na vedúcej pozícii, ale potom súperi výrazne zrýchlili a Slováci sa prepadli až na šiestu pozíciu. V závere sa skvelým finišom opäť dostali dopredu a nakoniec dopádlovali na bronzovej pozícii. Za víťaznými Nemcami zaostali o 1,256 sekundy, strieborní Poliaci ich predstihli o 0,906 s. Obhajcovia zlata z MS 2006 v Szegede Maďari sa museli uspokojiť až so 4. priečkou.

SITA, zs, bg | 11.08.2007 17:38:38

"Sme nesmierne radi, že sme v takejto tvrdej konkurencii vybojovali aspoň to tretie miesto. Bolo to veľmi ťažké, hralo sa predovšetkým o olympiádu. Išli sme to, čo máme natrénované, dnes to stačilo na bronz. Bol to ´dlhší´ kilometer ako zvyčajne, lebo fúkal pomerne silný protivietor," vravel v cieli háčik lode Richard Riszdorfer.

Jeho starší brat Michal získal z majstrovstiev sveta už jedenástu medailu, otvoril teda účet druhej desiatky vzácnych kovov. "Priznám sa, toto som ani ja nevedel. Ja počítam iba zlaté... Možno by si to zaslúžilo zlato, ale dúfam, že v nedeľu na päťstovke pridám ďalšiu medailu a bude ligotavejšia ako tá z kilometra," vravel s úsmevom najúspešnejší slovenský rýchlostný kanoista v histórii.

"Sme všetci unavení, ale medaila je najlepším liekom na všetky boliestky. Musíme priznať, že súperi lepšie zvládli druhú polovicu trate ako my, ale mňa teší aj bronz, beriem ho všetkými desiatimi. Veď je to o dve miesta lepšie ako vlani v Szegede," pridal sa Erik Vlček.

Nový člen posádky Juraj Tarr získal svoju prvý vzácny kov z majstrovstiev sveta v tejto disciplíne. "Áno, z kilometra je to prvá medaila. Má olympijskú príchuť, nemôžem byť nespokojný. Priznávam, nečakali sme, že Nemci budú takí dobrí. Pred finále sme si mysleli, že sa pobijeme s Poliakmi o zlato a striebro, nakoniec je z toho bronz. Išlo sa nám dobre, súperi boli lepší, klobúk dolu pred nimi. Nemáme sa za čo hanbiť, podali sme maximálny výkon, akého sme boli v tomto momente schopní," uzavrel mozaiku "služobne" najmladší člen posádky.

Slovensko má po prvom finálovom dni na MS dve medaily a rovnaký počet olympijských miesteniek. V nedeľu šampionát ukončia finálovými pretekmi na 200 a 500 m.

Výsledky - finále na 1000 m:

K4 muži: 1. Nemecko (Lutz Altepost, Norman Bröckl, Marco Herszel, Björn Goldschmidt) 3:04,369, 2. Poľsko (Marek Twardowski, Tomasz Mendelski, Pawel Baumann, Adam Wysocki) 3:04,719, 3. Slovensko (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr) 3:05.625, 4. Maďarsko (Lajos Gyökös, Róland Kökény, Ákos Vereckei, Gábor Horváth) 3:06,049, 5. Bielorusko (Roman Piatrušeko, Alexej Abalmasov, Artur Litvinčuk, Vadzim Machnev) 3:06,061, 6. Rusko (Ilja Medvedev, Jevgenij Salachov, Anton Vasiliev, Konstantin Višňjakov) 3:08,223, 7. Taliansko (Jaka Jazbec, Luca Piemonte, Antonio Rossi, Alberto Ricchetti) 3:08,631, 8. Ukrajina (Ruslan Mamutov, Vitalij Jepiškin, Sergej Fesun, Oleg Charitonov) 3:10,439, 9. Španielsko (Saul Craviotto Rivero, Manuel Muňoz Arestoy, Borja Prieto Valera, Jaime Acuna Iglesias) 3:11,357

Bronz pre slovenský štvorkajak na 1000 m.“.